Tag:
  • fot. Instytut Spraw Społecznych

    Priorytety zdrowotne polskiej prezydencji w Radzie UE

    30 stycznia w Warszawie odbyła się całodniowa konferencja poświęcona priorytetom zdrowotnym polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, rozpoczynającej się 1 stycznia 2025 r. Wydarzenie, zorganizowane przez Instytut Rozwoju Spraw Społecznych zgromadziło ponad 60 ekspertów z różnych dziedzin życia publicznego w tym: ochrony zdrowia, praw kobiet, cyfryzacji i demografii. Debata poświęcona była wspólnej analizie wyzwań społecznych i zdrowotnych, a jej efektem będzie wypracowanie rekomendacji dotyczących priorytetowych zagadnień polskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze zdrowia.

    14 minut czytania
  • Infografika NIPiP

    Pielęgniarki i położne: samodzielne zawody z dużą odpowiedzialnością

    Przed pielęgniarkami i położnymi stoją nowe wyzwania – ich zawód jest samodzielny, a to oznacza coraz więcej odpowiedzialności. Podnoszenie kwalifikacji to zatem nie tylko zwiększający bezpieczeństwo pacjentów i zapisany w prawie obowiązek, ale wymóg na teraz i na przyszłość – mówili uczestnicy i uczestniczki konferencji w Ostródzie promującej bezpłatne kursy dla tych grup zawodowych.

    6 minut czytania
  • WHO/Tomasz Bilak/Bilak.pl

    Infolinia dla lekarzy spoza UE

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) we współpracy z Ministerstwem Zdrowia uruchomiła specjalne telecentrum dedykowane dla lekarzy oraz dentystów którzy uzyskali swoje kwalifikacje poza terytorium Unii Europejskiej, między innymi z Ukrainy. Każda osoba, która zadzwoni pod podany numer otrzyma wyczerpujące informacje na temat procedur oraz dokumentów niezbędnych do otrzymania tymczasowej licencji lekarskiej uprawniającej do podjęcia praktyki lekarskiej na terytorium Rzeczypospolitej.

    2 minuty czytania
  • Infografika PAP

    Ważne! Nowe zalecenia UE we wczesnej diagnostyce raka

    Zmieniły się unijne zalecenia dla badań przesiewowych w kierunku raka. M.in. mammografia ma objąć szerszą grupę wiekową kobiet. Jeśli chodzi o wczesne wykrycie raka szyjki macicy, do praktyki ma wejść badanie na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Zamiast kolonoskopii – w pierwszej kolejności proponowane ma być badanie kału metodą FIT. Jest więcej zmian. 

    4 minuty czytania
  • Fot. ADAMED

    Jak wykorzystać unijne środki na innowacje w przemyśle farmaceutycznym? (inf.prasowa)

    Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 to około 7, 9 miliardów euro, które mogą wesprzeć  innowacyjność przemysłu w Polsce, również w obszarze farmacji. „Ważne, aby pieniądze zasiliły projekty, których efekty zostaną w Polsce i z których szybko będą mogli korzystać polscy pacjenci” – wskazywali uczestnicy debaty poświęconej przemysłowi farmaceutycznemu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

    3 minuty czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Wkrótce e-receptę zrealizujesz też za granicą

    Najpóźniej za kilka miesięcy Polska dołączy do tej grupy krajów UE, których obywatele mogą realizować e-receptę w innym niż macierzysty kraju członkowskim. To kolejna odsłona rozwoju cyfryzacji ochrony zdrowia na poziomie Wspólnoty. A zmian będzie więcej, o czym mówili w studio Serwisu Zdrowie zaproszeni eksperci.

    5 minut czytania
  • Grafika: PAP

    E-recepta przekracza granice państwowe. A na tym nie koniec

    Obecnie dziewięć krajów UE może między sobą wymieniać e-recepty, a Polska stanie się 10. już w przeciągu około trzech miesięcy. Kwestiom tego, jakie jeszcze zmiany czekają nas w e-dokumentacji na poziomie unijnym, poświęcone będzie trzecie spotkanie prasowe z cyklu „Środy o zdrowiu z Komisją Europejską”. A czeka nas w dziedzinie cyfryzacji na poziomie Unii Europejskiej naprawdę wiele!

    1 minuta czytania
  • Grafika: PAP

    Jakie korzyści przyniesie Europejski Plan Walki z Rakiem

    Różnice we wskaźniku przeżyć po leczeniu raka piersi między poszczególnymi krajami UE wynoszą 20 proc., a wskaźnik 5-letnich przeżyć w raku jelita grubego waha się od 49 proc. do 68 proc. Wyrównanie szans w przypadku choroby nowotworowej, rozwój badań naukowych w onkologii i poprawa wskaźników zdrowotnych w tej dziedzinie to jedne z licznych celów, jakie postawiła Komisja Europejska w wartym miliardy euro wieloletnim Europejskim Planie Walki z Rakiem. O Planie będą już 20 października mówić zaproszeni eksperci w kolejnym spotkaniu z cyklu „Środy o Zdrowiu z Komisją Europejską”.

    1 minuta czytania
  • Grafika: PAP

    O co chodzi w Europejskiej Unii Zdrowotnej?

    Pierwsze spotkanie z cyklu „Środy o Zdrowiu z Komisją Europejską”, który realizują dziennikarze Serwisu Zdrowie PAP we współpracy z Przedstawicielstwem KE w Polsce, już za nami. Zapraszamy do obejrzenia pełnego zapisu wideo z tego wydarzenia. Można się z niego dowiedzieć m.in. w jakim celu został niedawno powołany Europejski Urząd ds. Gotowości i Reagowania na wypadek Stanu Zagrożenia Zdrowia (HERA), a także jak będzie wyglądać jego współpraca z Europejską Agencją Leków (EMA) i Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

    1 minuta czytania
  • Fot.PAP/P.Werewka

    UE: czy da się lepiej zarządzać kryzysami zdrowotnymi?

    Trwająca wciąż pandemia obnażyła wiele słabości nie tylko poszczególnych, krajowych systemów ochrony zdrowia, lecz także i całej Unii Europejskiej. Wnioski zostały wyciągnięte. HERA, czyli uruchamiana właśnie nowa struktura Komisji Europejskiej – jak mówił w rozmowie z Serwisem Zdrowie dr Andrzej Ryś z Dyrekcji Generalnej Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności w Komisji Europejskiej – ma pomóc krajom UE lepiej radzić sobie w sytuacji ponownego kryzysu zdrowotnego.

    4 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku