Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
14.12.2022 , 12:22 Aktualizacja: 15.12.2022, 15:48

Ważne! Nowe zalecenia UE we wczesnej diagnostyce raka

Zmieniły się unijne zalecenia dla badań przesiewowych w kierunku raka. M.in. mammografia ma objąć szerszą grupę wiekową kobiet. Jeśli chodzi o wczesne wykrycie raka szyjki macicy, do praktyki ma wejść badanie na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Zamiast kolonoskopii – w pierwszej kolejności proponowane ma być badanie kału metodą FIT. Jest więcej zmian. 

Infografika PAP Infografika PAP

Nowe zalecenia przyjęła Rada Unii Europejskiej na podstawie wytycznych opracowanych przez zespoły międzynarodowych ekspertów. Zastępują one i poszerzają poprzednie zalecenia Rady w sprawie badań przesiewowych w kierunku raka piersi, jelita grubego i szyjki macicy przyjęte w 2003 r.

W komunikacie Komisji Europejskiej z 9 grudnia 2022 roku czytamy, że zakłada się, iż do 2025 r. 90 proc. osób w UE, które kwalifikują się do badań przesiewowych w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego, otrzyma możliwość zrobienia takich badań. W nowym podejściu wzywa się również do rozszerzenia programów badań przesiewowych na raka prostaty, płuc i, w pewnych okolicznościach, żołądka, w ramach podejścia etapowego. 

Rak piersi, szyjki macicy i jelita grubego

W nowym podejściu UE zaleca:

  • badanie przesiewowe w kierunku raka piersi z zastosowaniem mammografii u kobiet w wieku od 50 do 69 lat i proponuje się, aby badaniem tym objąć kobiety w wieku od 45 do 74 lat (w polskim programie badań przesiewowych proponuje się mammografię kobietom w wieku 50-69 lat);
  • badanie na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) jako preferowane narzędzie badań przesiewowych w kierunku raka szyjki macicy u kobiet w wieku od 30 do 65 lat, w odstępie co najmniej pięciu lat (w polskim programie oferowana jest cytologia kobietom w wieku 25 – 59 lat co trzy lata);
  • ilościowe badanie kału metodą immunochemiczną (FIT) jako preferowane badanie przesiewowe w kierunku raka jelita grubego, na podstawie którego kieruje się następnie osoby w wieku od 50 do 74 lat na kontrolną kolonoskopię (w polskim programie badań przesiewowych oferuje się obecnie kolonoskopię osobom w wieku 50 -65 lat lub 40-49 lat, jeśli u bliskiego krewnego był stwierdzony rak jelita grubego).

Rak płuc, prostaty i żołądka

W zaleceniu zachęca się państwa członkowskie, aby na podstawie dalszych badań naukowych:

  • zbadały wykonalność i skuteczność objęcia osób narażonych na raka płuc, w tym nałogowych palaczy i byłych palaczy, badaniem przesiewowym z wykorzystaniem tomografii komputerowej emitującej niskie dawki promieniowania oraz powiązania badań przesiewowych z profilaktyką pierwotną i wtórną (w Polsce jest obecnie realizowany tego rodzaju program skierowany do palaczy od 55 roku życia);
  • oceniły wykonalność i skuteczność wdrożenia badań przesiewowych w kierunku raka prostaty u mężczyzn, na podstawie badania swoistego antygenu sterczowego u mężczyzn, w połączeniu z obrazowaniem metodą rezonansu magnetycznego (MRI) jako badaniem kontrolnym;
  • wdrożyły strategie dotyczące badań przesiewowych opartych na podejściu „wykryj i lecz” w odniesieniu do Helicobacter pylori – bakterii, która może powodować raka żołądka (chodzi o kraje i regiony o najwyższym współczynniku zachorowalności i umieralności na raka żołądka).

Wsparcie finansowe

Komisja Europejska poinformowała, że 38,5 mln euro przeznaczono już na projekty odnośnie Programu UE dla zdrowia, a 60 mln euro odnośnie programu „Horyzont Europa”. Program prac UE dla zdrowia na 2023 r. to dodatkowe 38,5 mln euro przeznaczone na pomoc państwom członkowskim we wdrażaniu nowego zalecenia Rady i w opracowywaniu wytycznych UE. Dalsze wsparcie można również zapewnić z europejskich funduszy: regionalnych, społecznych i spójności.

- Badania przesiewowe i wczesne wykrywanie to ważny czynnik, dzięki któremu możemy uniknąć opóźnionej diagnozy, a w niektórych przypadkach – wręcz zachorowania na raka. Rodzaje nowotworów, które objęto obecnym zaleceniem, odpowiadają za ponad połowę wszystkich zachorowań na raka i zgonów z powodu raka w UE. Inicjatywa ta pomoże uratować życie niezliczonym mieszkańcom Unii Europejskiej – mówi Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący do spraw promowania naszego europejskiego stylu życia.

- Od przyjęcia poprzedniej wersji zaleceń upłynęło 20 lat. W tym czasie medycyna dokonała niewiarygodnych postępów. Najwyższy czas, aby w całej UE wdrożyć nowe, aktualne zalecenia dotyczące badań przesiewowych oraz wyeliminować niedopuszczalne różnice w dostępie do tych badań. Choć życzyłabym sobie jeszcze bardziej ambitnego podejścia do tego problemu, nie mam wątpliwości, że jest to przełomowy moment dla obywateli UE i duże osiągnięcie, jeśli chodzi o realizację europejskiego planu walki z rakiem – dodaje Stella Kyriakides, komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Poprzednie podejście zapewniło większej liczbie obywateli dostęp do zorganizowanych badań przesiewowych w kierunku tych rodzajów nowotworów. Jednak w poszczególnych państwach członkowskich nadal występuje znaczna różnica w dostępności do badań.

W 2020 r. chorobę nowotworową zdiagnozowano u 2,7 mln osób w Unii Europejskiej. Według szacunków co drugi obywatel UE zachoruje na raka w ciągu swojego życia, co będzie miało długotrwały wpływ na jakość życia, a ze wszystkich chorujących na nowotwory przeżyje tylko połowa.

bi, zdrowie.pap.pl

Dodatkowe informacje:

Zalecenie dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka

Zestawienie informacji: Europejski plan walki z rakiem – nowe podejście do badań przesiewowych w kierunku raka

Zestawienie informacji: Europejski plan walki z rakiem – gdzie jesteśmy teraz?

Polityka UE w zakresie walki z nowotworami

Centrum wiedzy na temat raka

Źródło:

Komunikat Komisji Europejskiej z 09. 12. 2022 r.

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2770

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.