Powszechnie używa się tego określenia jako synonimu słowa nowotwór. Ale z medycznego punktu widzenia to wcale nie jest to samo!
Sprecyzujmy zatem, że słowo rak oznacza nowotwór, ale tylko taki, który jest złośliwy i tylko taki, który jest rodzaju nabłonkowego, czyli wywodzi się z tkanki nabłonkowej.
W praktyce oznacza to jednak, że rak może rozwinąć się w obrębie wielu różnych narządów i fragmentów ciała, ponieważ tkanka nabłonkowa występuje powszechnie w obrębie całego organizmu, pełniąc przy tym wiele ważnych funkcji (np. chroni przed urazami, patogenami i wysychaniem, uczestniczy we wchłanianiu i transporcie związków chemicznych i jonów, bierze udział w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii, produkuje i wydziela różne związki chemiczne, odbiera bodźce ze środowiska zewnętrznego).
Przykłady tkanki nabłonkowej obejmują m.in.: naskórek, nabłonek jamy ustnej, nabłonek jelita cienkiego, nabłonek pęcherzyków płucnych i gruczołów potowych, nabłonek kanalików nerkowych, nabłonek kubków smakowych, nabłonek tchawicy czy jajowodów.
Dodajmy jeszcze co oznacza „złośliwość” - w przypadku nowotworu. Za określeniem tym kryje się zestaw cech składających się na jego biologiczną agresywność, czyli: szybkie tempo rozwoju, naciekanie i niszczenie sąsiadujących narządów, a także zdolność rozsiewania się po całym organizmie (dawanie przerzutów nawet do odległych miejsc).
Więcej o nowotworach przeczytasz w słowniczku pod hasłem NOWOTWÓR.
Vik
Źródła:
Krajowy Rejestr Nowotworów
Encyklopedia PWN