Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

r

Rak

Powszechnie używa się tego określenia jako synonimu słowa nowotwór. Ale z medycznego punktu widzenia to wcale nie jest to samo! 

Sprecyzujmy zatem, że słowo rak oznacza nowotwór, ale tylko taki, który jest złośliwy i tylko taki, który jest rodzaju nabłonkowego, czyli wywodzi się z tkanki nabłonkowej. 

W praktyce oznacza to jednak, że rak może rozwinąć się w obrębie wielu różnych narządów i fragmentów ciała, ponieważ tkanka nabłonkowa występuje powszechnie w obrębie całego organizmu, pełniąc przy tym wiele ważnych funkcji (np. chroni przed urazami, patogenami i wysychaniem, uczestniczy we wchłanianiu i transporcie związków chemicznych i jonów, bierze udział w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii, produkuje i wydziela różne związki chemiczne, odbiera bodźce ze środowiska zewnętrznego).

Przykłady tkanki nabłonkowej obejmują m.in.: naskórek, nabłonek jamy ustnej, nabłonek jelita cienkiego, nabłonek pęcherzyków płucnych i gruczołów potowych, nabłonek kanalików nerkowych, nabłonek kubków smakowych, nabłonek tchawicy czy jajowodów.   

Dodajmy jeszcze co oznacza „złośliwość” - w przypadku nowotworu. Za określeniem tym kryje się zestaw cech składających się na jego biologiczną agresywność, czyli: szybkie tempo rozwoju, naciekanie i niszczenie sąsiadujących narządów, a także zdolność rozsiewania się po całym organizmie (dawanie przerzutów nawet do odległych miejsc).

Więcej o nowotworach przeczytasz w słowniczku pod hasłem NOWOTWÓR.

Vik

Źródła: 

Krajowy Rejestr Nowotworów: http://onkologia.org.pl/nowotwory-wprowadzenie/ 

Encyklopedia PWN: https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/nablonkowa-tkanka;3945046.html

Rwa kulszowa

Silny ból wywołany uciskaniem nerwów rdzeniowych.  Aby zapobiec rwie kulszowej, należy przez całe życie dbać o mięśnie podtrzymujące kręgosłup. Osoby uprawiające sport powinny każde ćwiczenia rozpoczynać po wcześniejszej rozgrzewce.

Objawy rwy kulszowej to m.in.:

  • ból pleców promieniujący do stopy, przez biodro i pośladek,
  • mrowienie, odrętwienie,
  • problemy z normalnym funkcjonowaniem i chodzeniem.

Przyczyną rwy kulszowej najczęściej jest wypadnięcie krążka międzykręgowego wywołane w wyniku wzmożonej aktywności fizycznej lub pochylenia się w przypadku, gdy wcześniej występowały problemy z kręgosłupem.  Stany zapalne kręgosłupa, zmiany zwyrodnieniowe oraz osteoporoza także mogą być przyczyną rwy kulszowej.

W leczeniu najważniejszy jest szybki kontakt z lekarzem, który po wstępnych badaniach i zleceniu dokładniejszych ustali sposób leczenia.  Po ustąpieniu dolegliwości i powrocie do pełnego funkcjonowania zalecana jest rehabilitacja.

Źródło: „Collins. Słownik encyklopedyczny MEDYCYNA”, wyd. RTW; kulszowa.pl

Najnowsze

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.