To metoda diagnostyczna, która pozwala zobaczyć "od środka" górny odcinek przewodu pokarmowego, a zatem: przełyk, żołądek oraz dwunastnicę. W razie potrzeby w trakcie tego badania można też pobrać wycinki z tkanki tych narządów do oceny histopatologicznej, ale nie tylko: można też usunąć polipy oraz zatamować krwawienia z owrzodzeń czy żylaków powstałych w górnym odcinku układu pokarmowego. Gastroskopia jest także jednym z badań umożliwiających ocenę skali zakażenia bakterią Helicobacter pylori. Bakteria ta związana jest m.in. z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, zapaleniem błony śluzowej żołądka oraz rakiem żołądka.
W literaturze fachowej używa się również nazw „endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego”, „ezofagoduodenoskopia” i „panendoskopia”.
Jest to niezwykle skuteczne badanie, pozwalające wykryć m.in. polipy, które - nieleczone - mogą przerodzić się w zmiany nowotworowe.
Wiele osób ma obawy przed gastroskopią ze względu na to, że nie jest ona przyjemna – przez jamę ustną lekarz wkłada endoskop - cienką rurkę z kamerą, która penetruje układ pokarmowy. Można wykonać ją w znieczuleniu ogólnym, czyli krótkim uśpieniu. Wymaga też miejscowego znieczulenia wnętrza jamy ustnej. Jeśli wykonywana jest tylko ze znieczuleniem miejscowym, kluczowa dla komfortu pacjenta jest jego współpraca z lekarzem przeprowadzającym badanie, czyli na przykład zapewnienie spokojnego oddychania podczas badania. Pobieranie wycinków nie jest bolesne, najczęściej zgłaszane dolegliwości to kłopot z odruchem wymiotnym w trakcie badania i trudność z "połknięciem" endoskopu.
Wskazania do badania górnego odcinka przewodu pokarmowego są bardzo szerokie. Badanie to powinni mieć wykonane chorzy, gdy powstaje potrzeba postawienia, rozpoznania bądź różnicowania między chorobami dającymi podobne objawy.
Wskazaniami do gastroskopii diagnostycznej:
- przewlekłe bóle brzucha
- podejrzenie celiakii
- krwawienie z przewodu pokarmowego,
- podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy,
- nasilenie uporczywych objawów, takich jak odbijanie, zgaga, pieczenie w przełyku i żołądku,
- podejrzenie choroby nowotworowej
- usuwanie polipów lub ciała obcego z przewodu pokarmowego,
- kontrola po przebytym wycięciu żołądka lub innej operacji onkologicznej górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Jak przygotować się do gastroskopii:
Przed gastroskopią nie wolno jeść i pić co najmniej przez 8 godzin (wyjątkiem jest popicie wodą leków przyjmowanych na stałe). Kilka godzin przed badaniem nie powinno się palić papierosów ani żuć gumy.
Bezpośrednio przed badaniem należy wyjąć protezy zębowe. W przypadku przyjmowania leków zmniejszających krzepliwość krwi lekarz może podjąć decyzję o odstawieniu lub zamianie ich na inne preparaty.
Po badania przez bardzo krótki okres czasu można odczuwać dolegliwości przy połykaniu.
mw, zdrowie.pap.pl
źródło: Artykuł o gastroskopii na portalu Medycyna Praktyczna