Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Zapisz się na newsletter Pobierz powiadomienia
Do góry

Serwis zdrowie.pap.pl

f

Fobia

Lęk, czasem paniczny, paraliżujący, przed konkretnym przedmiotem, zwierzęciem lub sytuacją, który nie pozwala na co dzień normalnie funkcjonować. Może nie objawiać się do czasu kontaktu z obiektem czy znalezieniem się w sytuacji powodującej lęk, ale czasami samo myślenie o jego źródle może powodować niepokój.

Charakterystycznymi objawami fobii są:

  • ataki paniki,
  • nadmierne pocenie,
  • duszności,
  • podwyższone tętno albo
  • nudności.

Fobie mogą być leczone poprzez psychoterapię. Dobre efekty daje terapia behawioralna, czyli m.in. stopniowe oswajanie się z obiektami czy sytuacjami wzbudzającymi. Leki rzadko stosuje się w leczeniu fobii.

(źródło: „Collins. Słownik encyklopedyczny MEDYCYNA”, wyd. RTW; nhs.uk).

Frustracja

Dyskomfort i napięcie psychiczne, pojawia się w momencie, kiedy nie jest możliwa lub utrudniona realizacja zamiarów i pragnień. 

Sfrustrować się można z bardzo wielu powodów, dla otoczenia wręcz błahych. Przyczyną frustracji mogą być bowiem przeszkody zewnętrzne, np. nie przyjeżdża autobus, na który czekamy lub wewnętrzne – nie dostajemy się do muzycznego talent show, bo nie mamy głosu i nie potrafimy śpiewać. Mianem frustracji bywa też określana sama sytuacja zablokowania dążeń.

Frustrację może rodzić wiele wydarzeń życiowych: porażki w pracy czy w życiu osobistym, brak pieniędzy, samotność. Typową i całkowicie naturalną reakcją emocjonalną na frustrację jest gniew. Stąd część specjalistów uważa, ze frustracja prowadzi do zachowań agresywnych, a nawet przemocy, co jednak jej nie usprawiedliwia.

W razie nadmiernego odczuwania frustracji warto udać się do psychologa lub psychoterapeuty oraz nauczyć się technik relaksacyjnych.

apio

Źródło: „Słownik psychologii”, pod red. prof. Jerzego Siuty, Kraków 2005 
 

Najnowsze

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.