Słownik pojęć medycznych
Zżółknięcie skóry i białek oczu w wyniku gromadzenia bilirubiny we krwi. Objawami są żółknięcia skóry, oczu, ust i błony śluzowej nosa, zmieniony kolor stolca i moczu. W przypadku zauważenia powyższych objawów, należy skontaktować się z lekarzem. Na żółtaczkę można zachorować w każdym wieku jednak najczęściej dotyka osoby starsze oraz w średnim wieku. Aby zapobiec chorobie należy przede wszystkim dbać o prawidłową wagę oraz unikać alkoholu. (źródło: nhs.uk; „Collins. Słownik encyklopedyczny MEDYCYNA”, wyd. RTW).
Pogrubione, nierówne, poszerzone i poskręcane fragmenty żył, zwykle występujące na nogach. Mogą przybierać barwę ciemnofioletową lub niebieską.
Jakie czynniki mogą wpływać na występowanie żylaków?
- płeć (u kobiet częściej występują żylaki),
- wiek (częściej występują u osób starszych),
- uwarunkowania genetyczne,
- nadwaga,
- ciąża,
- praca wymagająca długotrwałego stania.
W przypadku wystąpienia żylaków należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu w celu ustalenia sposobów leczenia. Aby jednak zapobiec ewentualnemu powstaniu czy rozwojowi żylaków należy unikać dłuższego stania oraz siedzenia, możliwie kilka razy dziennie kłaść się z poduszka pod nogami, aby je odciążyć, a także ćwiczyć w celu poprawy krążenia (źródło: nhs.uk; „Collins. Słownik encyklopedyczny MEDYCYNA”, wyd. RTW).
NAJNOWSZE
-
Kiedy zacząć myć zęby dziecku?
O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.
-
Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów
-
"Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?
-
Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę
-
Laboratorium diagnostyczne to życie
Patronat Serwisu Zdrowie