Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

zdj.AdobeStock
zdj.AdobeStock

Mpox, dawniej znana jako monkeypox (małpia ospa), jest chorobą wirusową wywoływaną przez patogen należący do tego samego rodzaju co wyeliminowany wirus ospy prawdziwej. Może rozprzestrzeniać się poprzez bliski kontakt (zwłaszcza seksualny), a także poprzez skażone materiały, m.in. prześcieradła, ubrania i igły.

Początkowe objawy są zwykle podobne do grypy: gorączka, dreszcze, wyczerpanie, ból głowy i osłabienie mięśni. Często po nich następuje bolesna lub swędząca wysypka z wypukłymi zmianami, które pokrywają się strupami i goją się w ciągu kilku tygodni.

Ryzyko infekcji dotyczy przede wszystkim osób dorosłych, ponieważ na ogół do zakażenia dochodzi prawdopodobnie przez stosunki seksualne, choć wystarczyć mogą również pocałunki czy dotyk. Na cięższy przebieg mpox narażone są m.in. osoby z bardzo osłabionym układem odpornościowym, kobiety w ciąży i niemowlęta.

Mpox charakteryzuje się dwoma kladami genetycznymi: I i II. Klad to szeroka grupa wirusów, która ewoluowała przez dziesięciolecia i wykazuje wyraźne różnice genetyczne i kliniczne. Klad II był odpowiedzialny za epidemię mpox w okresie od lipca 2022 r. do maja 2023 r., którą również uznano za globalne zagrożenie zdrowia publicznego.

Nowy szczep MPXV (klad Ib) jest bardziej śmiercionośny i obecnie szybko się rozprzestrzenia – dotarł już do co najmniej czterech wcześniej niezaatakowanych krajów w Afryce. Jak tłumaczą specjaliści, obecna sytuacja jest poważniejsza niż w latach 2022–2023 z powodu wielu nakładających się na siebie ognisk choroby.

Fot.PAP

Salmonella od kota czy psa? Uwaga na zoonozy!

Włochaci pupile mogą nas niechcący zarazić chorobami - bakteryjnymi, wirusowymi, grzybiczymi lub pasożytniczymi. Zagrożenie będzie jednak niewielkie, jeśli zadbamy o higienę.

„Nie mamy do czynienia z jednym ogniskiem jednego kladu, lecz z kilkoma ogniskami różnych kladów w różnych krajach, z różnymi sposobami transmisji i różnym poziomem ryzyka” – poinformował dyrektor generalny

WHO Tedros Adhanoma Ghebreyesus podczas konferencji prasowej 14 sierpnia.

Dzień wcześniej, 13 sierpnia, Afrykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (African CDC) ogłosiły stan zagrożenia zdrowia publicznego dotyczący bezpieczeństwa kontynentalnego i wezwały do reakcji na nasilające się obawy w tym zakresie w całym regionie.

W odpowiedzi na ten apel Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia HERA działający w Komisji Europejskiej zamówił 175 420 dawek szczepionki MVA-BN – jedynego preparatu immunizacyjnego przeciwko mpox zatwierdzonego przez amerykańską agencję FDA i europejską EMA. Ponadto duńska firma farmaceutyczna Bavarian Nordic zobowiązała się do przekazania HERA 40 tys. dawek.

Szczepionka MVA-BN jest obecnie zatwierdzona do stosowania wyłącznie u dorosłych. Według producenta ewentualne dopuszczenie jej przez EMA u nastolatków otworzy drogę do podobnego kroku w Afryce. Firma bada obecnie skuteczność szczepionki u dzieci w wieku dwóch lat i starszych.

„Zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowotnego nie znają granic. Dziś dzięki współpracy między Komisją Europejską, African CDC oraz Bavarian Nordic udostępniamy 215 tys. szczepionek, aby chronić osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji w krajach dotkniętych epidemią ospy w Afryce” – przekazała Stela Kiriakidu, komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Fot. PAP

Wścieklizna u ludzi i zwierząt - zapobieganie

Zaraźliwe szaleństwo od dawna przerażało i zarazem fascynowało ludzi, pojawiając się m.in. w niezliczonych dziełach literackich i filmach. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej zabójczej chorobie.

Dotychczas tylko dwa państwa afrykańskie wydały nadzwyczajne pozwolenie na stosowanie szczepionki MVA-BN. W zeszłym tygodniu WHO wezwała jednak producenta, by wystąpił o awaryjne wdrożenie (EUL) preparatu. Mogłoby to przyspieszyć jego wykorzystanie w krajach, w których nie wprowadzono jeszcze odpowiednich regulacji.

Za pośrednictwem Afrykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom przekazane szczepionki będą dystrybuowane do krajów dotkniętych epidemią. Ponadto HERA współpracuje z African CDC w celu rozszerzenia dostępu do diagnostyki i sekwencjonowania mpox w regionie, przy czym na wczesną jesień przewidziano dotację w wysokości 3,5 mln euro.

Od wybuchu epidemii mpox w 2022 r. HERA współpracuje z Bavarian Nordic jako producentem jedynego do tej pory dopuszczonego preparatu immunizacyjnego na tę chorobę. Podpisano umowę, która umożliwiła państwom członkowskim UE oraz krajom Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Bałkanów Zachodnich zamawianie szczepionki przeciwko mpox do użytku krajowego.

Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl

Źródła:

https://www.who.int/news/item/19-08-2024-first-meeting-of-the-international-health-regulations-(2005)-emergency-committee-regarding-the-upsurge-of-mpox-2024

https://www.ema.europa.eu/en/human-regulatory-overview/public-health-threats/mpox

https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/ip_24_4244

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

  • Fot. P. Werewka/PAP

    Czy Polacy leczą się chętnie poza granicami kraju?

    Polacy mogą wnioskować o leczenie poza granicami kraju dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej. Jest ono dostępne pod pewnymi warunkami i to nie tylko w granicach UE. Zgodę na nie wyrazić musi jednak Narodowy Fundusz Zdrowia. W 2023 zielone światło na takie leczenie otrzymało 126 pacjentów. Najdroższa terapia polskiego pacjenta w UE kosztowała 740 tys. zł, a w USA wydano na leczenie dziecka prawie dziewięć razy więcej.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock, Seventyfour

    Wysokie dawki witaminy D3 nie poprawiają wyników leczenia raka jelita grubego

    Od wielu lat toczą się dyskusje nad wpływem witaminy D3 na wyniki leczenia raka jelita grubego. Ostatnie ustalenia naukowe gaszą entuzjazm wywołany wcześniejszymi doniesieniami. Wyniki badania SOLARIS wskazują, że dużej dawki witaminy D3 nie można zalecać jako leczenia pacjentów z nieleczonym przerzutowym rakiem jelita grubego.

  • Robot Rosa pomógł naprawić kolano 75-latka

  • Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

  • Apiterapia: pszczoły i leczenie nowotworów

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Przezroczyste nakładki zamiast aparatu

  • Adobe Stock

    Szkorbut – czy na pewno choroba przeszłości? Pamiętajmy o witaminach

    Szkorbut wywoływał dawniej potworne cierpienia, a wystarczyłby choćby sok z cytryn, aby się przed nim uchronić. Dzięki postępowi nauki i większej dostępności świeżych warzyw i owoców dzisiaj choroba jest już bardzo rzadka, chociaż nadal zdarzają się jej przypadki. Szczególnie wyczuleni na to ryzyko powinni być pacjenci dializowani oraz po operacji bariatrycznej.

  • Dekalog zdrowych piersi

  • Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę