Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
05.06.2024 , 13:23 Aktualizacja: 06.06.2024, 16:31

Czy Polacy leczą się chętnie poza granicami kraju?

Klaudia Torchała

Polacy mogą wnioskować o leczenie poza granicami kraju dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej. Jest ono dostępne pod pewnymi warunkami i to nie tylko w granicach UE. Zgodę na nie wyrazić musi jednak Narodowy Fundusz Zdrowia. W 2023 zielone światło na takie leczenie otrzymało 126 pacjentów. Najdroższa terapia polskiego pacjenta w UE kosztowała 740 tys. zł, a w USA wydano na leczenie dziecka prawie dziewięć razy więcej.

Fot. P. Werewka/PAP Fot. P. Werewka/PAP

Do NFZ w 2023 roku wpłynęło łącznie 160 wniosków o leczenie poza granicami kraju i pokrycie kosztów transportu. Równocześnie procedowane były 42 wnioski z 2022 roku. Z tych w sumie 202 wniosków, 55 dotyczyło leczenia dzieci. Ostatecznie w 2023 roku wydano 126 zgód na planowe leczenie za granicą, również poza UE.

Jak przekazał Serwisowi Zdrowie Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ, były to zgody na leczenie w: Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA, Austrii, Belgii, Włoszech, Francji, Szwajcarii, Portugalii, Japonii i Holandii. Ich łączny koszt oszacowano na 59,8 mln zł. Fundusz zapłacił na przykład za leczenie kardiochirurgiczne rocznego dziecka w USA ok. 6,5 mln zł. Z kolei najdroższe leczenie polskiego pacjenta w ramach UE w 2023 roku wyniosło ok. 740 tys. zł (chirurgia onkologiczna).

– Najwięcej decyzji wydanych w 2023 roku dotyczyło radioterapii onkologicznej (Niemcy), kolejne to decyzje z zakresu kardiochirurgii (USA) oraz decyzje dotyczące badań z zakresu genetyki (Wielka Brytania). Pozostałe decyzje dotyczyły także leczenia w zakresie: ortopedii i traumatologii narządu ruchu, onkologii i hematologii dziecięcej, chirurgii dziecięcej, medycyny nuklearnej, okulistyki, chorób płuc i immunologii klinicznej – wyjaśnił dyr. Florek.

W jakich przypadkach można wnioskować o leczenie poza granicami kraju?

Pacjent może ubiegać się o leczenie lub badanie diagnostyczne poza granicami kraju w dwóch przypadkach. Po pierwsze, gdy świadczenie jest gwarantowane, ale czas oczekiwania jest zbyt długi ze względu na stan jego zdrowia i pacjent nie może czekać. Po drugie, gdy leczenie lub badania diagnostyczne nie mogły być wykonane w placówkach na terenie Polski, a są świadczeniami gwarantowanym w naszym kraju, a jego przeprowadzenie jest niezbędne dla poprawy stanu zdrowia lub ratowania życia pacjenta.
– To największa grupa wniosków – zaznaczył dyrektor biura komunikacji NFZ.

Zgoda wydawana jest jako decyzja administracyjna przed rozpoczęciem leczenia.

Co zrobić, by otrzymać zgodę?

NFZ wyjaśnił, że podstawą udzielenia świadczeń planowanych zgodnie z przepisami o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego był dokument E112, a następnie od 2010 r. dokument S2. Od 2004 roku NFZ wydał łącznie 2087 takich dokumentów. Każdy z nich może być podstawą do rozliczenia kilku etapów leczenia.

Formularz E112/S2 wydawany jest pacjentom na leczenie w krajach UE, stąd ich liczba nie pokrywa się z liczbą wydanych łącznie zgód, które obejmują również pozwolenia na leczenia poza Wspólnotą.

infografika PAP

NFZ prowadzi szkolenia dla lekarzy, by pokazać, jak wypełnić krok po kroku wniosek o wydanie zgody na leczenie poza granicami kraju. Przygotował również webinar dotyczący zasady kierowania na leczenie planowane za granicą.

Klaudia Torchała, zdrowie.pap.pl

Źródło:

https://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/nasze-zdrowie-w-ue/leczenie-planowane-wymagajace-uprzedniej-zgody/

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 3933

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.