Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
28.04.2022 , 16:20 Aktualizacja: 29.04.2022, 15:02

Jak wykorzystać unijne środki na innowacje w przemyśle farmaceutycznym? (inf.prasowa)

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 to około 7, 9 miliardów euro, które mogą wesprzeć  innowacyjność przemysłu w Polsce, również w obszarze farmacji. „Ważne, aby pieniądze zasiliły projekty, których efekty zostaną w Polsce i z których szybko będą mogli korzystać polscy pacjenci” – wskazywali uczestnicy debaty poświęconej przemysłowi farmaceutycznemu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- Cieszę się, że środki publiczne z FENG będą wspierać budowę bezpieczeństwa lekowego, bo ono jest równie ważne jak militarne. To może być przełomowy moment w rozwoju krajowego przemysłu farmaceutycznego, żeby udział tego sektora w polskim PKB stał się dwucyfrowy - powiedział poseł Tadeusz Chrzan, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Suwerenności Lekowej . 

Do tej pory w ramach takiego wsparcia finansowanie otrzymywały projekty rozwoju zupełnie nowych leków, niestosowanych wcześniej w lecznictwie. 

- To bardzo ambitne podejście, ale z niewielką szansą, aby polscy pacjenci dzięki temu zyskali jakąś nową terapię, która będzie produkowana w Polsce - wskazał Krzysztof Kopeć, prezes Krajowych Producentów Leków. 

- Wyprodukowanie zupełnie nowego leku to koszt ponad 2 mld dolarów, a działające w Polsce firmy nie mają takiego potencjału finansowego. Nasz kraj specjalizuje się w lekach niechronionych patentem, które stanowią podstawę terapii chorób dotykających większość Polaków. Każdy taki lek, którego produkcja rozpoczęta zostanie w Polsce, zwiększa suwerenność naszego kraju w tym obszarze - podkreślił poseł PiS Tadeusz Chrzan.

Prof. Małgorzata Sznitowska, krajowa konsultant ds. farmacji przemysłowej wyjaśniła, że innowacyjność w przemyśle farmaceutycznym nie dotyczy tylko procesu powstawania zupełnie nowych farmaceutyków, ale także opracowania i wprowadzania na polski rynek leków o ugruntowanej pozycji w lecznictwie, zwłaszcza tych, które stanowią podstawę terapii chorób cywilizacyjnych i których pojawienie się na polskim rynku zwiększa dostępność do farmakoterapii.

Około 80 proc. leków stosowanych przez chorych to leki niechronione patentem, a mimo tego innowacyjne, bo ich wdrożenie na rynek wymaga specjalistycznych kompetencji, doświadczenia, know-how, wysoko wykwalifikowanej prowadzącej prace badawczo-rozwojowe kadry oraz nowoczesnych zakładów. Proces opracowania takiego leku trwa od 3 do 5 lat, a w przypadku leków biologicznych nawet do 10 lat. 

Małgorzata Szczepańska, dyrektor Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowała, że przy podziale środków z FENG resort będzie wspierał rozwój  przemysłu farmaceutycznego, bo znalazł się on wśród Krajowych Inteligentnych Specjalizacji. 
Marlena Tryka, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii podkreślała, że przemysł farmaceutyczny jest jednym z najbardziej innowacyjnych w Polsce. 

- Wsparciem powinno być objęte budowanie bezpieczeństwa lekowego - produkcja substancji do produkcji leków i gotowych leków generycznych oraz biotechnologia - wskazała.

Barbara Misiewicz-Jagielak, dyrektor ds. relacji zewnętrznych grupy Polpharma poinformowała, że firma specjalizuje się w rozwoju i produkcji leków generycznych, w tym leków z wartością dodaną oraz leków trudnych do wytworzenia, a „córki- spółki” Polpharmy opracowują leki biologiczne równoważne oraz leki biologiczne zupełnie nowe. 

- Mamy w Polsce 3 nowoczesne centra naukowo- badawcze i każde z nich specjalizuje się w opracowywaniu innego rodzaju leków, od najprostszych tabletek poprzez leki sterylne, wziewne po leki złożone z kilku substancji czynnych. Pracuje w nich 350 naukowców, a ich dorobkiem, poza rozwojem leków, są liczne patenty -  zaznaczyła.

Katarzyna Dubno, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia Adamed Pharma S.A. wskazała, że innowacje wymagają stałych inwestycji w infrastrukturę, badania, procesy i kompetencje. 

- Adamed od 2001r. przeznaczył na inwestycje i R&D 1,9 mld zł a do 2025 r. planuje wydać kolejny 1 mld zł.  Silna i innowacyjna krajowa branża farmaceutyczna jest ważnym elementem budowania odpornego na kryzysy systemu ochrony zdrowia w naszym kraju -  dodała.

Źródło: MediaRoom

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 2388

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.