Proste zasady na upalne dni
Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, że wysoka temperatura powietrza wpływa na zdrowie wielu ludzi, szczególnie osób starszych, niemowląt, przewlekle chorych i pracujących na świeżym powietrzu. Jeśli pojawiają się nietypowe objawy np. gorączka, drgawki, sucha skóra lub majaczenie, trzeba wezwać lekarza lub pogotowie. By ograniczyć ryzyko złego samopoczucia, przestrzegaj prostych zasad.

Unikaj gorąca
Staraj się nie wychodzić i nie podejmować intensywnej aktywności w najgorętszych godzinach dnia. Spędzaj czas w cieniu, nie zostawiaj dzieci ani zwierząt w zaparkowanych pojazdach. Bądź świadomy ryzyka utonięcia – nigdy nie pływaj samotnie.
Utrzymuj chłód w domu
Wykorzystaj nocne powietrze, aby schłodzić dom. Zmniejsz obciążenie cieplne wewnątrz mieszkania lub domu w ciągu dnia, używając żaluzji lub rolet, wyłącz jak najwięcej urządzeń elektrycznych. Jeśli używasz klimatyzacji, ustaw ja na 27 st. C i włącz wentylator elektryczny - dzięki temu pomieszczenie będzie chłodniejsze.
Nie przegrzewaj się i nawadniaj
Używaj lekkich i luźnych ubrań oraz pościeli i bierz zimne prysznice lub kąpiele. Zmocz skórę za pomocą wilgotnego materiału, sprayu. Regularnie pij wodę (1 szklanka wody na godzinę i co najmniej 2-3 litry dziennie). Unikaj napojów słodzonych, alkoholowych lub zawierających kofeinę.
Sprawdzaj, jak mają się inni
Sprawdzaj, jak mają się osoby, które na co dzień mieszkają same. To mogą być bliscy lub sąsiedzi. Osoby wrażliwe na upały mogą potrzebować wtedy wsparcia. Jeśli stwierdzisz, że dzieje się coś niepokojącego, wezwij pomoc.
Opracowane we współpracy z WHO Polska