Tag:
  • Fot PAP

    Upały - czy potrzebna zmiana przepisów

    Upały wysuszają rzeki, ale też utrudniają dzieciom naukę w szkołach. Nie oznacza to jednak, że decyzję o skróceniu lekcji czy nauce zdalnej należy regulować rozporządzeniem. Dla regionów uprzemysłowionych, jak woj. śląskie, wysokie temperatury stają się wielkim wyzwaniem.

    5 minut czytania
  • zdj. Dariusz Delmanowicz, PAP

    We wrześniu żar będzie lał się z nieba

    Kończą się wakacje, ale nie upały. Znowu temperatura sięga, a niekiedy nawet przekracza 30 stopni. W pierwszym tygodniu szkoły czeka nas prawdziwy żar – synoptycy zapowiadają nawet 35 stopni! Możliwe są również gwałtowne burze.

    3 minuty czytania
  • zdj. AdobeStock, Paweł Kacperek

    Chory na pogodę

    Przy gwałtownie zmieniającej się pogodzie masz prawo nie najlepiej się czuć. Choć meteoropatia nie jest chorobą w ścisłym tego słowa znaczeniu, ma jednak znamiona choroby, ponieważ WHO – w ogólnej definicji – za chorobę uznaje również złe samopoczucie, a meteoropatia niewątpliwie do niego prowadzi – tłumaczą specjaliści w IMGW.

    3 minuty czytania
  • zdj. AdobeStock

    Usuwanie zębów w upał – można czy lepiej poczekać?

    Choć może się wydawać, że upał to nie czas na wyrywanie zęba, to  jednak lekarze uspokajają, że nie ma powodu do niepokoju – temperatura na dworze nie ma wpływu na skuteczność procesu gojenia.

    4 minuty czytania
  • Fot.P.Werewka/PAP

    Talerz dziecka, gdy żar z nieba

    W upał warto zastąpić dziecku sute obiady, czymś lekkostrawnym. Na stole postawić owoce i warzywa, a zamiast gorącej zupy - chłodnik. Trzeba dopilnować jednak, by dziecko nie odwodniło się. Nawet niemowlaki powinny wypijać sporo płynów, ale maluchów karmionych piersią dodatkowo nie poimy wodą – przypomina dr hab. Michał Brzeziński, pediatra alergolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

    3 minuty czytania
  • Fot. P. Werewka/PAP

    Upały mogą szkodzić, ale można się chronić

    Choć Polska leży w strefie umiarkowanej, latem nierzadko pojawiają się w kraju temperatury powyżej 30 stopni C. Mogą się przy tym utrzymywać nawet przez wiele dni. Dla niektórych osób, głównie starszych i chorych stanowią zagrożenie. Naukowcy cały czas odkrywają mechanizmy, w jakie upały mogą szkodzić. Warto więc pamiętać o kilku zaleceniach, które mogą uratować zdrowie, a nawet życie.

    5 minut czytania
  • zdj. P.Werewka

    Gwałtowne zmiany temperatury zwiększają ryzyko udaru

    Zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury i duże ich wahania przekładają się na wyższe ryzyko śmierci lub niepełnosprawności w wyniku udaru – wynika z podsumowania badania opublikowanego w czasopiśmie Neurology.

    3 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Sjesta lepszym pomysłem na upał niż klimatyzacja

    W krajach południowych, których klimat odznacza się wysokimi temperaturami, praktykowana jest sjesta. Zdaniem australijskich naukowców to doskonałe prozdrowotne rozwiązanie na dramatyczne skutki upału, także te długofalowe. Mało tego – zdecydowanie lepsze niż klimatyzacja.

    2 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kto jest najbardziej narażony na problemy zdrowotne wynikające z upału

    W ostatnich dniach upały nieco zelżały, ale wciąż bywa gorąco. Warto wiedzieć, że temperatura powietrza już powyżej zaledwie 24 stopni Celsjusza może wywoływać stres cieplny u niektórych osób. W grupie ryzyka znajdują się seniorzy, małe dzieci i… osoby uprawiające sport podczas gorącej aury. Sprawdź, co można zrobić, żeby nie doszło do choroby z przegrzania.

    5 minut czytania

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku