We wrześniu żar będzie lał się z nieba
Kończą się wakacje, ale nie upały. Znowu temperatura sięga, a niekiedy nawet przekracza 30 stopni. W pierwszym tygodniu szkoły czeka nas prawdziwy żar – synoptycy zapowiadają nawet 35 stopni! Możliwe są również gwałtowne burze.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia I i II stopnia przed upałami. Alert II stopnia obowiązuje niemal w całym kraju (w części województwa zachodniopomorskiego, województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, części województwa lubelskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego).
Nieco lepiej będzie w północno-zachodniej i południowej Polsce. Dla województwa zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego wydano alerty I stopnia.
Co oznaczają poszczególne stopnie zagrożenia pogodowego?
* Brak ostrzeżeń - zielony
* Stopień zagrożenia 1 - żółty
Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych, na danym obszarze temperatura będzie wyższa lub równa 30 stopniom Celsjusza. Pogoda może stanowić utrudnienie dla codziennych działań, a nawet być niebezpieczna. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
* Stopień zagrożenia 2 - pomarańczowy
Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Temperatura osiągnie co najmniej 30 stopni, ale nie więcej niż 34 stopnie Celsjusza; Jednocześnie temperatura minimalna nie spadnie poniżej 18 stopni; Taka sytuacja utrzyma się co najmniej dwa dni. Mogą wystąpić groźne zjawiska w silnym stopniu ograniczające prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
* Stopień zagrożenia 3 - czerwony
Przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze, wystąpienie bardzo dużych szkód lub wręcz szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Groźne zjawiska mogą uniemożliwić prowadzenie działalności. Zalecana najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Temperatura powietrza już powyżej zaledwie 24 stopni Celsjusza może wywoływać stres cieplny u niektórych osób. A to sytuacja niebezpieczna dla zdrowia. Dlatego pamiętajmy o kilku fundamentalnych zasadach postępowania w upały.
Jak postępować w trakcie upałów
- ogranicz przebywanie w godzinach południowych na nasłonecznionym otwartym terenie do niezbędnego minimum,
- seniorzy oraz osoby mające problemy z chorobami układu krążenia, powinny ograniczyć wyjścia z budynków, szczególnie w godzinach 10-15;
- noś nakrycie głowy chroniące przed nadmiernym nagrzaniem;
- ubieraj luźne ubrania o jasnych kolorach, zakrywające możliwie jak największą powierzchnię ciała;
- pij regularnie duże ilości płynów (minimum 2 litry dziennie; najlepiej wody mineralnej, niegazowanej)
- unikaj spożywania alkoholu.
Upały niebezpieczne dla seniorów
Upały są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Z wiekiem w organizmie zaczyna ubywać wody i w podeszłym wieku procentowy udział wody w organizmie ulega zmniejszeniu z 60 proc. do 45-50 proc. - dlatego tak łatwo u osób starszych o odwodnienie. To prowadzi do pogorszenia funkcji wielu narządów i obniża się rezerwa homeostazy, co sprawia, że nawet niewielkie zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej mogą inicjować proces chorobowy lub prowadzić do zaostrzenia chorób współistniejących.
Skutki upałów mogą być naprawdę poważne, a czasami prowadzą nawet do śmierci.
„W upalne dni osobom starszym należy się szczególna uwaga. W podeszłym wieku zaczynają występować zaburzenia w odczuwaniu pragnienia. Dodatkowo przygotowanie napoju może czasem sprawić trudność osobom starszym. Dlatego pamiętajmy w upalne dni o nich – członkach naszych rodzin i sąsiadach, gdyż przegrzanie organizmu może prowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia i życia udaru” - przypominają specjaliści na stronie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Do głównych objawów udaru zalicza się: wyczerpanie, dezorientację, uczucie gorąca, zaczerwienioną i suchą skórę, pragnienie, szum w uszach i skroniach, mroczki przed oczami, zawroty i ból głowy, czasami nudności i wymioty, podwyższoną temperaturę ciała nawet powyżej 40°C, utratę przytomności. Objawy narastają szybko, w razie utraty przytomności konieczna jest pomoc lekarza.
Monika Grzegorowska, zdrowie.pap.pl
Źródło:
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej
https://www.meteoalarm.pl/
https://www.gov.pl/web/rodzina/upaly-niebezpieczne-dla-seniorow