Oczy nie lubią gorąca

Wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na oczy, powodując podrażnienie i zwiększoną wrażliwość na światło. Szybsze parowanie łez powoduje suchość oczu, a zwiększona ekspozycja na światło słoneczne i odblaski może męczyć oczy, powodując bóle głowy i niewyraźne widzenie.

AdobeStock/bartsadowski
AdobeStock/bartsadowski

Chociaż zdrowie oczu może być zagrożone o każdej porze roku, istnieją pewne schorzenia, które występują częściej w miesiącach letnich ze względu na wzrost temperatur i nasłonecznienia oraz nasze aktywności.

Najczęstsze problemy z oczami w sezonie letnim

Suchość oczu 

Chociaż suchość oka może pojawić się o każdej porze roku, zwykle nasila się w środowiskach o niskiej wilgotności, podczas używania klimatyzatorów, wentylatorów i stosowania soczewek kontaktowych. 

- Latem może występować większe parowanie z powierzchni oka, więc osoby, które mają kłopoty związane z występowaniem zespołu suczego oka mogą odczuwać większe dolegliwości. Objawy obejmują nasilenie odczucia suchości, ciała obcego, piasku w oczach, zaczerwienienie spojówek, a także nadwrażliwość na światło – mówi okulista dr n. med. Marcin Jezierski z Enelmed.

Oko surfera 

Intensywna aktywność na wodzie, ekspozycja na wiatr i piasek oraz słoną wodę mogą powodować podrażnienie powierzchni oczu u osób uprawiających sporty wodne. Zwykle narażone są one również na działanie intensywnego promieniowania UV, które odbija się od powierzchni wody. Może ono indukować degeneracje tkanki spojówkowej i rozwój skrzydlika często określanego mianem „oka surfera”, przypadłości która zwykle musi być leczona operacyjnie – wyjaśnia specjalista.

Fot. Bartłomiej Zborowski/PAP

Które okulary przeciwsłoneczne chronią oko?

Infekcje oczu 

Latem wzrasta ryzyko infekcji oczu u osób noszących soczewki kontaktowe. W ciepłych zbiornikach wodnych, ale również w basenach znajduje się duża liczba patogenów mogących doprowadzić do poważnych infekcji tkanek oka. 

- Dlatego jeśli wiemy, że będziemy wchodzić do wody, lepiej zdjąć soczewki kontaktowe i zastosować okularki do pływania z korekcją. Z tych powodów również warto używać jednodniowych soczewek kontaktowych jako najbezpieczniejszych z punktu widzenia ryzyka wystąpienia powikłań – radzi okulista.

Alergie oczu 

Choć alergie oczu zwykle związane są z pyłkami występującymi wiosną, mogą dokuczyć nam także alergeny występujące w cieplejszych miesiącach, takie jak na przykład zarodniki pleśni. Mogą one powodować przede wszystkim uporczywy świąd oczu i objawy zapalenia spojówek.

Urazy

W wakacje szczególnie trzeba chronić oczy przed urazami. 

- Latem mamy sporo aktywności na zewnątrz i do okulisty trafia wielu pacjentów którzy doznali urazów na przykład podczas prac w ogródku - cięli krzewy bez okularów ochronnych, rąbali drzewo, palili w ognisku gałęzie. Warto do takich prac zakładać okulary ochronne, bo tego typu urazy potrafią być niebezpieczne – ostrzega okulista. W wakacje zwykle jesteśmy bardziej aktywni sportowo, warto więc rozważyć zastosowanie dedykowanych okularów sportowych, czy nawet zwykłych przeciwsłonecznych do aktywności takich jak jazda na rowerze czy gry plażowe. Na pewno będą one stanowić dodatkową barierę przed pyłem, piaskiem oraz owadami, chroniąc  nasze oczy.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Letnie urazy oczu

Urazy oka to jeden z najczęstszych powodów zgłaszania się do okulisty. Wielu można byłoby uniknąć, stosując odpowiednie zabezpieczenie. Co ciekawe, mały ból po urazie oka może sugerować, że dzieje się coś niepokojącego. Sprawdź, co robić, gdy do oka coś wpadnie i kiedy nie zwlekać z wizytą u specjalisty.

Zaostrzenie chorób oczu

Pacjenci cierpiący z powodu zaćmy, nawet tej początkowej, w warunkach  intensywnego nasłonecznienia mogą skarżyć się na efekt olśnienia. Może to prowadzić do dyskomfortu i znacznego pogorszenia jakości widzenia.
Silne światło da się również we znaki osobom z innymi schorzeniami oczu powodującymi światłowstręt, takimi jak zapalenia na powierzchni oka, jaskrą czy migreną- mówi dr Jezierski.  

Jak ochronić oko

W okresie letnim warto rozważyć zastosowanie okularów przeciwsłonecznych oraz nakryć głowy z dużym rondem lub daszkiem. Ważne, by wybierać okulary z pewnego źródła, mające odpowiedni filtr UV. Paradoksalnie bowiem używając okularów przeciwsłonecznych bez filtra szkodzimy oczom – szersza źrenica w warunkach przyciemnienia wpuszcza więcej szkodliwego promieniowania ultrafioletowego – podkreśla lekarz.

Podczas prac ogrodowych czy warsztatowych należy stosować okulary ochronne, a do uprawiania aktywności fizycznej dedykowanych okularów sportowych.
Zwykłe zadrażnienia oczu możemy złagodzić stosując dostępne bez recepty w aptekach czy drogeriach preparaty sztucznych łez. Jeśli dolegliwości nasilają się bądź nie ustępują należy wybrać się do specjalisty. 
 

Autorka

Monika Grzegorowska

Monika Grzegorowska - O dziennikarstwie marzyła od dziecka i się spełniło. Od zawsze to było dziennikarstwo medyczne – najciekawsze i nie do znudzenia. Wstępem była obrona pracy magisterskiej o błędach medycznych na Wydziale Resocjalizacji. Niemal całe swoje zawodowe życie związała z branżowym Pulsem Medycyny. Od kilku lat swoją wiedzę przekłada na bardziej przystępny język w Serwisie Zdrowie PAP, co doceniono przyznając jej Kryształowe Pióro. Nie uznaje poranków bez kawy, uwielbia wieczory przy ogromnym stole z puzzlami. Życiowe baterie ładuje na koncertach i posiadówkach z rodziną i przyjaciółmi.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Zasady zdrowia intymnego

    Wydalanie to intymne sprawy, o których nie myślimy, nie mówimy. Biegamy do toalety za często, wypróżniamy się w pośpiechu albo siedzimy za długo. Utrwalamy w dzieciach nieprawidłowe nawyki, które potem odbijają się na zdrowiu – opowiada mgr Katarzyna Grodzica, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

  • Adobe

    Salmonella – sprytna i śmiertelnie niebezpieczna

    Latem szczególnie łatwo o zatrucia pokarmowe wywołane przez bakterie z rodzaju Salmonella. Wysoka temperatura sprzyja namnażaniu tych drobnoustrojów w żywności, zwłaszcza gdy nie jest ona właściwie przechowywana. W efekcie salmonelloza – infekcja pokarmowa spowodowana przez pałeczki Salmonella – staje się w wakacje częstym problemem zdrowotnym. 

  • Adobe

    Czy cukier jest zdrowszy od syropu glukozowo-fruktozowego?

    Prezydent Donald Trump ogłosił, że Coca-Cola, po rozmowie z nim, zgodziła się używać cukru trzcinowego zamiast syropu glukozowo-fruktozowego (HFCS) w swoich napojach sprzedawanych w USA. W Europie producent tego napoju w klasycznej wersji używa cukru, ale HFCS występuje w wielu innych produktach. O to, czy jego ograniczenie może zatrzymać epidemię otyłości i poprawić zdrowotność społeczeństwa, wciąż spierają się naukowcy. 

  • Adobe

    Co warto wiedzieć o antyoksydantach

    Antyoksydanty (przeciwutleniacze) są powszechnie wychwalane jako cząsteczki chroniące organizm przed szkodliwymi wolnymi rodnikami i stresem oksydacyjnym. Dla wielu osób stały się synonimem zdrowia – w końcu dieta bogata w warzywa i owoce uchodzi za receptę na długowieczność. Jednak naukowy obraz działania antyoksydantów okazuje się znacznie bardziej złożony. 

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Rak jajnika potrafi rozsiać się błyskawicznie

    Rak jajnika w Polsce nadal wykrywany jest głównie w zaawansowanym stadium i co roku przyczynia się do śmierci ok. 2,5 tys. kobiet. Może dawać nietypowe symptomy, np. dolegliwości gastryczne, i w ten sposób usypiać czujność. Jeśli te pomimo leczenia objawowego nie ustępują, trzeba diagnostykę pogłębić, bo rak jajnika potrafi rozprzestrzeniać się błyskawicznie.

  • Cholera – groźna choroba układu pokarmowego

  • Salmonella – sprytna i śmiertelnie niebezpieczna

  • Między cukrem trzcinowym i białym znak równości

  • Czy cukier jest zdrowszy od syropu glukozowo-fruktozowego?

  • Adobe Stock

    Zasady zdrowia intymnego

    Wydalanie to intymne sprawy, o których nie myślimy, nie mówimy. Biegamy do toalety za często, wypróżniamy się w pośpiechu albo siedzimy za długo. Utrwalamy w dzieciach nieprawidłowe nawyki, które potem odbijają się na zdrowiu – opowiada mgr Katarzyna Grodzica, fizjoterapeutka uroginekologiczna.

  • Nie przedawkuj fluoru w herbacie

Serwisy ogólnodostępne PAP