Materiał promocyjny

Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

zdj. pexels
zdj. pexels

Przyczyny bólu żeber przy dotyku

Ból żeber może wynikać z urazów, stanów zapalnych, a nawet chorób narządów wewnętrznych.

Złamanie lub pęknięcie żebra to jedna z najczęstszych bólu żeber przy dotyku (https://www.ketonal.pl/bol-zeber-przy-dotyku-jaka-moze-byc-przyczyna). Tego typu uszkodzenia najczęściej powstają w wyniku tępego urazu klatki piersiowej, np. po upadku ze znacznej wysokości lub wypadku samochodowym. Charakteryzują się silnym, dotkliwym bólem, który nasila się podczas oddychania, kaszlu i wykonywania ruchów. Pod palcami można wyczuć charakterystyczne trzeszczenie.

Ból żeber przy dotyku może być także objawem zapalenia stawów mostkowo-żebrowych, mostkowo-obojczykowych lub połączeń części chrzęstnej z kostną. To schorzenie określane jest mianem zespołu Tietzego. Oprócz dolegliwości bólowych charakteryzuje się również obrzękiem nasad chrząstek mostkowych.

Nadwyrężenie mięśni międzyżebrowych, np. w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy nasilony kaszel, również powoduje podobne objawy. Niekiedy nawet samo odkrztuszanie zalegającej wydzieliny może prowadzić do złamania żeber.

Ból żeber, który nasila się przy nacisku, może być również objawem półpaśca. Jest to choroba wywoływana przez wirusa ospy wietrznej i półpaśca, której charakterystycznym objawem są zmiany skórne w postaci pęcherzyków surowiczych, często zlokalizowane na tułowiu w okolicy żeber.

Dolegliwości mogą wskazywać również na problemy z narządami znajdującymi się w klatce piersiowej lub jamie brzusznej. Na przykład ból w okolicy prawego żebra może być związany z chorobami wątroby, a ból po lewej stronie - z problemami z trzustką lub śledzioną. Natomiast w ciąży ból żeber może być spowodowany rozciąganiem macicy i naciskiem rosnącego płodu.

Leczenie bólu żeber

W łagodnych przypadkach, gdy ból ma charakter mięśniowo-szkieletowy, stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (niesteroidowe leki przeciwzapalne, NLPZ), których substancją czynną jest np. ketoprofen. Zanim sięgniesz po lek, przeczytaj ulotkę albo skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Lekarz może również zalecić noszenie opaski uciskowej lub rehabilitację.

Przy poważniejszych urazach, takich jak złamania, konieczne może być leczenie operacyjne w celu stabilizacji odłamów kostnych. Z kolei w przypadku schorzeń narządów wewnętrznych terapia ukierunkowana jest na leczenie choroby podstawowej.

Niezależnie od przyczyny, ważne jest, aby nie lekceważyć bólu żeber, zwłaszcza jeśli nasila się przy dotyku, i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Konsultacja jest szczególnie wskazana po urazie, ale także jeśli dolegliwości są bardzo nasilone, nie ustępują po kilku dniach, towarzyszą im inne objawy, takie jak trudności z oddychaniem, gorączka czy zmiany skórne.

Więcej na https://www.sandoz.pl/

Źródło informacji: Sandoz Polska

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

  • Fot. P. Werewka/PAP

    Czy Polacy leczą się chętnie poza granicami kraju?

    Polacy mogą wnioskować o leczenie poza granicami kraju dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej. Jest ono dostępne pod pewnymi warunkami i to nie tylko w granicach UE. Zgodę na nie wyrazić musi jednak Narodowy Fundusz Zdrowia. W 2023 zielone światło na takie leczenie otrzymało 126 pacjentów. Najdroższa terapia polskiego pacjenta w UE kosztowała 740 tys. zł, a w USA wydano na leczenie dziecka prawie dziewięć razy więcej.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock, Seventyfour

    Wysokie dawki witaminy D3 nie poprawiają wyników leczenia raka jelita grubego

    Od wielu lat toczą się dyskusje nad wpływem witaminy D3 na wyniki leczenia raka jelita grubego. Ostatnie ustalenia naukowe gaszą entuzjazm wywołany wcześniejszymi doniesieniami. Wyniki badania SOLARIS wskazują, że dużej dawki witaminy D3 nie można zalecać jako leczenia pacjentów z nieleczonym przerzutowym rakiem jelita grubego.

  • Robot Rosa pomógł naprawić kolano 75-latka

  • Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

  • Apiterapia: pszczoły i leczenie nowotworów

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Przezroczyste nakładki zamiast aparatu

  • Adobe Stock

    Szkorbut – czy na pewno choroba przeszłości? Pamiętajmy o witaminach

    Szkorbut wywoływał dawniej potworne cierpienia, a wystarczyłby choćby sok z cytryn, aby się przed nim uchronić. Dzięki postępowi nauki i większej dostępności świeżych warzyw i owoców dzisiaj choroba jest już bardzo rzadka, chociaż nadal zdarzają się jej przypadki. Szczególnie wyczuleni na to ryzyko powinni być pacjenci dializowani oraz po operacji bariatrycznej.

  • Dekalog zdrowych piersi

  • Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę