Materiał promocyjny

Polpharma wspiera działania UE na rzecz zapewnienia dostępu do leków

Grupa Polpharma, wiodąca europejska firma farmaceutyczna, jest jednym z członków Medicines for Europe, którzy podpisali list otwarty skierowany do premierów i ministrów zdrowia wszystkich 27 państw członkowskich UE. List wzywa do podjęcia pilnych działań politycznych w celu przyjęcia ukierunkowanego planu działania farmaceutycznego, który zapewni pacjentom dostęp do leków i wesprze konkurencyjny, zrównoważony przemysł farmaceutyczny w Europie.

AdobeStock/Andrzej Tokarski
AdobeStock/Andrzej Tokarski

List, podpisany przez CEO i wysokich przedstawicieli europejskiego sektora leków poza patentem, koncentruje się na potrzebie:

1. Przyspieszenia przyjęcia unijnej dyrektywy farmaceutycznej, ze szczególnym naciskiem na:
•    Utrzymanie obecnego 11-letniego okresu wyłączności patentowej, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów opieki zdrowotnej.
•    Wzmocnienie i harmonizację klauzuli Bolar, umożliwiając lekom generycznym 
i biopodobnym wejście na rynek natychmiast po wygaśnięciu patentu, zapewniając szybszy ich dostęp dla pacjentów i oszczędności dla systemów opieki zdrowotnej.
Możliwość wprowadzenie ceł przez USA nie może uzasadniać przedłużenia ochrony własności intelektualnej w Europie, która już jest najbardziej rygorystyczna na świecie. Wszelkie przedłużenia IP obciążyłyby budżety zdrowotne i nie zapobiegłyby przenoszeniu produkcji za granicę, jak już ogłosiło kilka firm innowacyjnych. List podkreśla, że kraje UE wydały 20 miliardów euro na zaledwie 5 najdroższych leków w 2024 r. Nasza symulacja, oparta na postulatach przedłużenia ochrony przez innowatorów (13 do 18 lat), dla zaledwie 15 cząsteczek pokazuje, że koszty dla budżetów zdrowotnych wyniosłyby od 20 miliardów do 100 miliardów euro.

2. Unikania potencjalnie szkodliwych przepisów, takich jak te w tzw. „dyrektywie ściekowej” (UWWTD), które – jeśli nie zostaną zmienione – mogą nieumyślnie zakłócić dostawy leków i zwiększyć koszty dla pacjentów. Na przykład w samej Holandii koszt leku na cukrzycę metforminy może wzrosnąć nawet o 875%, a antybiotyku amoksycyliny o 400%.

3. Wsparcia produkcji krytycznych leków poprzez inicjatywy, takie jak ustawa o krytycznych lekach (CMA), które powinny być zgodne z celami przemysłowymi i bezpieczeństwa zdrowotnego.

Markus Sieger, CEO Polpharma Group, skomentował:
„Europa musi działać teraz, aby chronić swoich pacjentów i swoją suwerenność farmaceutyczną. Przemysł leków poza patentem inwestuje w Europie, ale potrzebujemy stabilnego, konkurencyjnego i przyjaznego innowacjom środowiska, aby kontynuować te działania. Zaproponowany przez nas plan działania jest pragmatyczną mapą drogową, aby zapewnić, że niezbędne leki pozostaną dostępne, przystępne cenowo i produkowane w Europie.”

Grupa Polpharma deklaruje, że pozostaje zaangażowana we współpracę z instytucjami UE i rządami krajowymi w celu budowy odpornego, zrównoważonego i skoncentrowanego na pacjentach ekosystemu farmaceutycznego w Europie.

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

    W ciągu ostatnich kilku dekad pojęcie anafilaksji przestało być znane wyłącznie medykom. Obecnie coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. O wstrząsie anafilaktycznym można usłyszeć w wiadomościach, przeczytać na etykietach produktów spożywczych, a nawet w regulaminach bhp. Powodem tej zmiany jest nie tylko wzrost liczby przypadków, ale też większa świadomość i lepsze mechanizmy rozpoznawania tego rodzaju reakcji.

  • Media dla Zdrowia

    Edukacja z humorem i troską o zdrowie

    Materiał promocyjny

    Ruszyła nowa kampania społeczno-edukacyjna „DOZkonała LEKCJA ZDROWIA”, którą organizuje portal DOZ.pl. Cel kampanii? Pokazać Polakom, jak ważne jest odpowiedzialne i świadome podejście do przyjmowania leków i suplementów, a przy tym - ucząc się - bawić!

  • Medycyna podróży - wymóg współczesności

    Materiał promocyjny

    O medycynie podróży rozmawiamy z prof. Krzysztofem Korzeniewskim, kierownikiem Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej w Gdyni, profesorem Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

  • Adobe

    Dlaczego sepsa zabija?

    Drobne skaleczenie podczas prac w ogrodzie lub pozornie niegroźne zapalenie płuc w ciągu kilkudziesięciu godzin prowadzi do niewydolności organów i stanu zagrożenia życia. Winowajcą jest sepsa – podstępny zabójca pochłaniający miliony istnień nawet w epoce zaawansowanych antybiotyków i nowoczesnej opieki intensywnej. 

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

    Chloryn sodu stosowany w medycynie alternatywnej doustnie jako „mineralne panaceum” (MMS) w kontakcie m.in. z kwasem żołądkowym uwalnia silnie żrący tlenek chloru, w przemyśle wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej i wybielania tkanin. W efekcie niszczy komórki organizmu i uszkadza błony śluzowe. Jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – wynika z publikacji polskich naukowców w czasopiśmie „Scientific Reports”.

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

  • Bruceloza groźna nie tylko dla bydła

  • Choroby przyzębia infekują cały organizm

  • Adobe Stock

    Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

    Nowe wyroby nikotynowe i tytoniowe są szkodliwe – nie dajmy się zwieść pozorom. Choć różnią się mechanizmem działania od tradycyjnych papierosów, nadal niosą poważne zagrożenia dla zdrowia – podkreśla prof. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP