Tag:
  • Pexels

    Kardiolodzy o monitorowaniu glikemii

    Materiał promocyjny

    W czasie Konferencji „Kardiologia Prewencyjna 2024” ogłoszono nowe stanowisko ekspertów w sprawie roli nowoczesnych systemów monitorowania glikemii w zapobieganiu powikłaniom sercowo-naczyniowym.

    4 minuty czytania
  • archiwum prywatne Mai Makowskiej

    Cukrzyca lubi sport

    Sport ma bardzo dobry wpływ na utrzymywanie glikemii w normie. Podnosi wrażliwość na insulinę – można przez to zmniejszyć jej podaż. Po prostu cukrzyca i sport bardzo się lubią – przyznaje Maja Makowska, triatlonistka, ultrakolarka, w sieci znana jako Sugar Woman.

    1 minuta czytania
  • Fot. Paweł Maul/ Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą

    Łączy ich nie tylko piłka, ale też cukrzyca typu 1

    W największym w Europie turnieju piłki nożnej dla diabetyków - Insulin on Board Cup (IOB) brały udział 24 drużyny, z czterech krajów: Polski, Węgier, Włoch i Słowacji. Łącznie 220 zawodników, których połączyła nie tylko miłość do futbolu, ale też cukrzyca typu 1.

    3 minuty czytania
  • Fot. Dexcom

    Zasilani insuliną, napędzani wolą walki

    Materiał promocyjny

    Młodzi piłkarze po raz szósty wzięli udział w Turnieju Piłki Nożnej dla Diabetyków Insulin On Board Cup przy wsparciu technologicznym Dexcom.

    3 minuty czytania
  • fot.PAP

    Nie kontrolujesz cukrzycy? Szybciej zestarzejesz się

    Gdy często doświadczamy stanów hiperglikemii, potocznie wysokiego poziomu cukru, to szybciej następuje u nas włóknienie tkanek, czyli proces starzenia. Niebezpieczne w cukrzycy są również gwałtowne zmiany glikemii, bo to one głównie prowadzą do groźnych powikłań – podkreśla prof. Piotr Jankowski, specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. prof. W. Orłowskiego CMPK w Warszawie.

    3 minuty czytania
  • ExpertPR

    Skuteczne połączenie FreeStyle Libre® i analogów GLP-1 u chorych na cukrzycę typu 2

    Materiał promocyjny

    Analizy danych pokazują, że u osób chorych na cukrzycę typu 2 stosujących leki z grupy analogów receptora dla GLP-1 zaobserwowano znaczną poprawę wartości HbA1c po dodaniu do schematu leczenia systemu ciągłego monitorowania stężenia glukozy FreeStyle Libre. Lepsze wyniki HbA1c uzyskano niezależnie od czasu trwania terapii GLP-1, typu leku GLP- 1 czy też modelu insulinoterapii.

    5 minut czytania
  • Fot. PAP/P. Werewka

    Jedna noc z cukrzycą 1, czyli czemu obóz to marzenie, a pasków jest za mało

    Jak udowodnić, że refundowanych pasków do pomiarów glikemii z palca dla diabetyków typu 1 jest za mało? Co prawda od stycznia pojawiło się więcej wyrobów medycznych w refundacji, ale równocześnie coś nam się zabiera. Tylko dzisiejszej nocy zużyliśmy dla córki prawie 8 pasków z przysługujących nam 50 na miesiąc. A córka w tym roku nie wyjedzie na wymarzony obóz.

    9 minut czytania
  • Fot. PAP/Jacek Turczyk

    Ciężkie niedocukrzenie to stan zagrożenia życia. Co robić?

    W stanie ciężkiego niedocukrzenia (hipoglikemii), gdy diabetyk traci przytomność i mogą wystąpić drgawki, musisz działać. Pomarańczowy zastrzyk z glukagonem, który taka osoba powinna mieć przy sobie, może uratować jej życie - podkreśla dr n. med. Lidia Groele, endokrynolog i diabetolog dziecięcy z UCK Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Diabetycy zwykle mają opaskę, która informuje o ich chorobie i noszą ze sobą lek ratujący im życie - w pomarańczowym pudełeczku.

    2 minuty czytania

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku