Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry


09.01.2023 , 09:59 Aktualizacja: 09.01.2023, 10:11
Informacja prasowa

Czym objawia się "biała gorączka alkoholowa"?

Zmiana rytmu spożywania alkoholu może być główną przyczyną majaczenia alkoholowego, potoczenie określanego jako delirium lub biała gorączka alkoholowa. To najcięższa postać zespołu abstynenckiego. Stan ten jest skutkiem nagłego odstawienia napojów procentowych przez osobę, która nadużywała ich przez dłuższy czas.

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Czym objawia się delirium? Jakie są jej przyczyny i jak najlepiej przetrwać jej napady? Dlaczego detoks najbezpieczniej przechodzić w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień?

"Biała gorączka" dotyka osób, które są uzależnione od alkoholu i nagle go odstawiły. Objawy delirium tremens (łacińskie określenie majaczenia alkoholowego) występują zazwyczaj po upływie od 48 do 72 godzin od zaprzestania picia. Taki stan związany jest z patologicznym wzrostem aktywności układu nerwowego po nagłym odstawieniu napojów procentowych. To obok napadu drgawkowego najgroźniejsze powikłanie zespołu abstynenckiego.

Jakie są objawy delirium alkoholowego?

Delirium tremens powstaje wskutek odstawienia alkoholu u osób uzależnionych. Stanowi temu mogą towarzyszyć:

  • mimowolne ruchy,
  • trzęsienie i drżenie ciała,
  • nieprzerwana i niekiedy bezładna mowa,
  • uczucie pragnienia.

Często podczas delirium alkoholowego występują również halucynacje. Najczęściej kojarzą się one z: białymi myszkami, kotami czy wężami. Chory może postrzegać straszliwe sceny, odczuwać odrażające zapachy, czuć nękające dotknięcia lub też słyszeć grożące czy napawające strachem dźwięki albo głosy. Zdarza się, że omamy przyjmują formę robactwa, które chodzi po skórze. Objawy pojawiają się najczęściej nocą. Nie u każdego pojawiają się wszystkie symptomy. U niektórych osób może wystąpić także niewydolność krążenia, wątroby czy nerek. Dlatego detoks najlepiej przechodzić w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień pod okiem specjalistów.

Jakie są przyczyny delirium alkoholowego?

Mózg osoby w nałogu działa inaczej niż u zdrowego człowieka. Stałe spożywanie alkoholu sprawia, że organizm przyzwyczaja się do jego obecności. Kiedy nagle się go odstawi, zmieniony na skutek uzależnienia układ nerwowy doświadcza dysregulacji. Wtedy zaczyna brakować czynnika, który jest odpowiedzialny za hamowanie neuroprzekaźników. Zaczynają przeważać przekaźniki o aktywności stymulującej jego czynność i rozwija się wówczas biała gorączka alkoholowa. Osoba uzależniona staje się pobudzona, a jej zachowanie jest nieprzewidywalne.

Jak się zachować przy napadzie białej gorączki alkoholowej?

Przerwanie ciągu alkoholowego zazwyczaj wywołuje gwałtowną reakcję organizmu, co w skrajnych przypadkach może zakończyć się nawet śmiercią. Dlatego trzeba umiejętnie postępować z osobą przy napadzie białej gorączki. Warto wiedzieć, że delirium tremens dotyczy od kilku do około 30 proc. uzależnionych.

Gdy uzależniony od alkoholu samodzielnie go odstawia i zdarzy się, że dostanie ataku majaczenia drżennego, może to być bardzo niebezpieczne. Ważne jest wówczas, aby zapewnić takiej osobie fachową opiekę – wezwać pogotowie ratunkowe i poinformować o stanie zdrowia chorego oraz o tym, że jest uzależniony. Wówczas w szpitalu od razu zostaną mu podane odpowiednie leki, np. przeciwpadaczkowe i witaminy z grupy B. Zazwyczaj wyrównuje się też poziom elektrolitów. Zanim przybędzie pomoc, trzeba zabezpieczyć osobę w majaczeniu alkoholowym przed jej ryzykownym zachowaniem. Nie należy przy tym jednak narażać własnego zdrowia i życia. Dlatego detoks najlepiej przeprowadzać w ośrodku leczenia uzależnień, gdzie każdy podopieczny ma zapewnioną fachową opiekę lekarską i wsparcie terapeutyczne.

Ośrodek uzależnień Vita Libera jako jedno z rozwiązań

Szacuje się, że nawet ponad 2 miliony Polaków może nadużywać alkoholu. To istotny problem społeczny. Osoba uzależniona nie poradzi sobie sama z zespołem odstawiennym – abstynenckim. Jeśli u pacjenta wystąpi biała gorączka, może stanowić on duże zagrożenie, zarówno dla siebie, jak i otoczenia. Dlatego najlepiej poszukać specjalistycznej pomocy. Ośrodek uzależnień, taki jak np. Vita Libera , oferuje różne formy terapii grupowej i indywidualnej – w tym także dla osób z syndromem DDA.

Więcej na: https://vitalibera.pl/ 

Źródło informacji prasowej: vitalibera.pl
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2817

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.