Czym objawia się "biała gorączka alkoholowa"?

Zmiana rytmu spożywania alkoholu może być główną przyczyną majaczenia alkoholowego, potoczenie określanego jako delirium lub biała gorączka alkoholowa. To najcięższa postać zespołu abstynenckiego. Stan ten jest skutkiem nagłego odstawienia napojów procentowych przez osobę, która nadużywała ich przez dłuższy czas.

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Czym objawia się delirium? Jakie są jej przyczyny i jak najlepiej przetrwać jej napady? Dlaczego detoks najbezpieczniej przechodzić w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień?

"Biała gorączka" dotyka osób, które są uzależnione od alkoholu i nagle go odstawiły. Objawy delirium tremens (łacińskie określenie majaczenia alkoholowego) występują zazwyczaj po upływie od 48 do 72 godzin od zaprzestania picia. Taki stan związany jest z patologicznym wzrostem aktywności układu nerwowego po nagłym odstawieniu napojów procentowych. To obok napadu drgawkowego najgroźniejsze powikłanie zespołu abstynenckiego.

Jakie są objawy delirium alkoholowego?

Delirium tremens powstaje wskutek odstawienia alkoholu u osób uzależnionych. Stanowi temu mogą towarzyszyć:

  • mimowolne ruchy,
  • trzęsienie i drżenie ciała,
  • nieprzerwana i niekiedy bezładna mowa,
  • uczucie pragnienia.
Fot. PAP/S.Leszczyński

Siedem sygnałów, że masz problem z alkoholem

Często podczas delirium alkoholowego występują również halucynacje. Najczęściej kojarzą się one z: białymi myszkami, kotami czy wężami. Chory może postrzegać straszliwe sceny, odczuwać odrażające zapachy, czuć nękające dotknięcia lub też słyszeć grożące czy napawające strachem dźwięki albo głosy. Zdarza się, że omamy przyjmują formę robactwa, które chodzi po skórze. Objawy pojawiają się najczęściej nocą. Nie u każdego pojawiają się wszystkie symptomy. U niektórych osób może wystąpić także niewydolność krążenia, wątroby czy nerek. Dlatego detoks najlepiej przechodzić w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień pod okiem specjalistów.

Jakie są przyczyny delirium alkoholowego?

Mózg osoby w nałogu działa inaczej niż u zdrowego człowieka. Stałe spożywanie alkoholu sprawia, że organizm przyzwyczaja się do jego obecności. Kiedy nagle się go odstawi, zmieniony na skutek uzależnienia układ nerwowy doświadcza dysregulacji. Wtedy zaczyna brakować czynnika, który jest odpowiedzialny za hamowanie neuroprzekaźników. Zaczynają przeważać przekaźniki o aktywności stymulującej jego czynność i rozwija się wówczas biała gorączka alkoholowa. Osoba uzależniona staje się pobudzona, a jej zachowanie jest nieprzewidywalne.

Jak się zachować przy napadzie białej gorączki alkoholowej?

Przerwanie ciągu alkoholowego zazwyczaj wywołuje gwałtowną reakcję organizmu, co w skrajnych przypadkach może zakończyć się nawet śmiercią. Dlatego trzeba umiejętnie postępować z osobą przy napadzie białej gorączki. Warto wiedzieć, że delirium tremens dotyczy od kilku do około 30 proc. uzależnionych.

Fot. PAP/Jacek Turczyk

Uważaj na triki browarów – piwo to też alkohol!

Polacy coraz częściej sięgają po piwo. Browary się cieszą, bo rosną im zyski i wskazują, że piwem trudniej się upić. Nie daj się zwieść – to także alkohol, który w nadmiarze prowadzi do rozbicia życia.

Gdy uzależniony od alkoholu samodzielnie go odstawia i zdarzy się, że dostanie ataku majaczenia drżennego, może to być bardzo niebezpieczne. Ważne jest wówczas, aby zapewnić takiej osobie fachową opiekę – wezwać pogotowie ratunkowe i poinformować o stanie zdrowia chorego oraz o tym, że jest uzależniony. Wówczas w szpitalu od razu zostaną mu podane odpowiednie leki, np. przeciwpadaczkowe i witaminy z grupy B. Zazwyczaj wyrównuje się też poziom elektrolitów. Zanim przybędzie pomoc, trzeba zabezpieczyć osobę w majaczeniu alkoholowym przed jej ryzykownym zachowaniem. Nie należy przy tym jednak narażać własnego zdrowia i życia. Dlatego detoks najlepiej przeprowadzać w ośrodku leczenia uzależnień, gdzie każdy podopieczny ma zapewnioną fachową opiekę lekarską i wsparcie terapeutyczne.

Ośrodek uzależnień Vita Libera jako jedno z rozwiązań

Szacuje się, że nawet ponad 2 miliony Polaków może nadużywać alkoholu. To istotny problem społeczny. Osoba uzależniona nie poradzi sobie sama z zespołem odstawiennym – abstynenckim. Jeśli u pacjenta wystąpi biała gorączka, może stanowić on duże zagrożenie, zarówno dla siebie, jak i otoczenia. Dlatego najlepiej poszukać specjalistycznej pomocy. Ośrodek uzależnień, taki jak np. Vita Libera , oferuje różne formy terapii grupowej i indywidualnej – w tym także dla osób z syndromem DDA.

Więcej na: https://vitalibera.pl/ 

Źródło informacji prasowej: vitalibera.pl
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

    Nowe wyroby nikotynowe i tytoniowe są szkodliwe – nie dajmy się zwieść pozorom. Choć różnią się mechanizmem działania od tradycyjnych papierosów, nadal niosą poważne zagrożenia dla zdrowia – podkreśla prof. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Adobe Stock/Jacob Lund

    Dwie doby offline – wyzwanie dla nastolatków

    Życie z telefonem w ręce wciąga i uzależnia, szczególnie dzieci i młodzież, które spędzają w ten sposób ponad 5 godzin dziennie. Jaki jest tego koszt? Młodzi ludzie z grupy Waksy postanowili to sprawdzić i odłożyli swoje telefony na 48 godzin. Eksperyment trwa. Zachęcają do tego rówieśników. To część kampanii „eMOC+Ja” opracowanej przez Fundację Twarze z Depresją, która ma być organizowana co roku w Dzień Dziecka.

  • Adobe

    Przeszczep mikrobioty w chorobie alkoholowej

    Trwają zaawansowane badania nad leczeniem choroby alkoholowej za pomocą przeszczepów mikrobioty od nieuzależnionych dawców. Wyniki są tak obiecujące, że zdaniem badaczy przyczyn alkoholizmu można szukać w jelitach. 

  • zdj. AdobeStock

    Etykiety alkoholu powinny ostrzegać o ryzyku raka

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w swoim najnowszym raporcie zaleca wprowadzenie obowiązkowych etykiet ostrzegawczych na opakowaniach napojów alkoholowych. Ma to podnieść świadomość na temat rakotwórczego działania etanolu i umożliwić konsumentom dokonywanie świadomych wyborów.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

    Nowe wyroby nikotynowe i tytoniowe są szkodliwe – nie dajmy się zwieść pozorom. Choć różnią się mechanizmem działania od tradycyjnych papierosów, nadal niosą poważne zagrożenia dla zdrowia – podkreśla prof. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

  • Bruceloza groźna nie tylko dla bydła

  • Adobe

    Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

    W ciągu ostatnich kilku dekad pojęcie anafilaksji przestało być znane wyłącznie medykom. Obecnie coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. O wstrząsie anafilaktycznym można usłyszeć w wiadomościach, przeczytać na etykietach produktów spożywczych, a nawet w regulaminach bhp. Powodem tej zmiany jest nie tylko wzrost liczby przypadków, ale też większa świadomość i lepsze mechanizmy rozpoznawania tego rodzaju reakcji.

  • Taniec jest dobry dla mózgu

  • Jak poznać, że sport zamiast pomagać, szkodzi

Serwisy ogólnodostępne PAP