Patronat Serwisu Zdrowie

Pacjent, lekarz i nauka – razem czy obok siebie?

Nauka i technologia w medycynie dynamicznie się rozwijają, stawiając przed lekarzami nowe wyzwania. Jak przełożyć wiedzę teoretyczną na praktykę i dotrzeć z rzetelnymi informacjami na temat zdrowia do odbiorców wystawionych na powszechną dezinformację? Centralnymi zagadnieniami VI Kongresu „Zdrowie Polaków” byli pacjent, lekarz i nauka.

Adobe Stock
Adobe Stock

Jakie jest największe wyzwanie, przed którym stoi obecnie lekarz?

Największym wyzwaniem dla współczesnego lekarza jest dostosowanie się do dynamicznych zmian w medycynie, zarówno w kontekście technologii, jak i oczekiwań pacjentów. Musimy nadążać za postępem naukowym, który pozwala na coraz bardziej precyzyjne, wcześniejsze diagnozy i terapie, a także za rosnącymi wymaganiami dotyczącymi komunikacji i personalizacji opieki. Kluczowe jest także zachowanie równowagi między rozwojem zawodowym a dbaniem o własne zdrowie psychiczne i fizyczne.

Czy media sprzyjają zdrowiu?

Media mają ogromny potencjał w edukacji zdrowotnej, ale ich wpływ zależy od tego, w jaki sposób są wykorzystywane. Pozytywnie działają wtedy, gdy rzetelnie edukują, informują i promują zdrowy styl życia. Problemem jest natomiast dezinformacja i szerzenie niepotwierdzonych teorii, które mogą zniechęcać do naukowo potwierdzonych metod leczenia. Dlatego dla świata medycznego tak ważne jest, by współpracować z mediami, wspierając ich rzetelność i merytoryczność w kwestiach zdrowotnych. Mówiliśmy o tym podczas licznych debat, paneli i wykładów w ramach VI Kongresu „Zdrowie Polaków”.

Czy nauka w Polsce to nadal hermetycznie zamknięty świat? Co zrobić, by ją otworzyć?

W ostatnich latach obserwujemy bardzo pozytywne zmiany, jednak nauka w Polsce nadal bywa postrzegana jako zamknięta. Aby ją otworzyć, konieczne są dwa działania: zwiększenie współpracy między naukowcami a praktykami, klinicystami oraz szersza popularyzacja osiągnięć naukowych wśród społeczeństwa. Potrzebujemy także uproszczenia języka naukowego i lepszej komunikacji z mediami, aby wiedza trafiała nie tylko do specjalistów, do szeroko rozumianego świata medycznego, lecz również, a może przede wszystkim, do obecnych i przyszłych pacjentów. Tylko wtedy uzyskamy potrzebne nam wszystkim powszechne postawy prozdrowotne w naszym społeczeństwie.

Tysiące zdań, setki materiałów, kilkadziesiąt debat – to wszystko w ramach kolejnej edycji Kongresu „Zdrowie Polaków”. Co jest największym zaskoczeniem, sukcesem i najbardziej dobitnym wnioskiem z tych spotkań?

Największym zaskoczeniem była liczba inicjatyw i pomysłów, które pojawiły się w trakcie debat, pokazując, jak wiele osób chce aktywnie uczestniczyć w procesie poprawy zdrowia Polaków. Sukcesem jest rosnące zainteresowanie nauką i współpracą międzysektorową – od lekarzy po przedstawicieli biznesu i mediów. Najbardziej dobitnym wnioskiem zaś to, że kluczem do poprawy zdrowia społeczeństwa jest integracja: współpraca między różnymi dziedzinami i instytucjami. Bardzo liczny udział rektorów wyższych uczelni zawodowych i uniwersytetów wskazuje, że mamy mocne wsparcie całego środowiska naukowego na rzecz zdrowia Polek i Polaków.

Czy zrodził się jakiś nowy pomysł na hasło, które zastąpi tegoroczne „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”? 

Kolejna edycja kongresu będzie jeszcze bardziej skoncentrowana na wdrażaniu praktycznych rozwiązań wynikających z nauki. Zastanawiamy się nad hasłem, które podkreśli konieczność działania w szerszym, globalnym kontekście, z uwzględnieniem nowych technologii i wyzwań społecznych. Jednym z pomysłów jest „Zdrowie w erze transformacji”. To hasło oddaje zarówno dynamiczny rozwój nauki, jak i konieczność dostosowywania systemu ochrony zdrowia do nowych wyzwań – po stronie jednostek świadczących usługi medyczne, ale też coraz bardziej świadomych pacjentów. Wierzę, że przyszły rok przyniesie kolejne inspirujące rozmowy i konkretne działania na rzecz zdrowia Polaków.
 

Ekspert

Monika Nowicka-Miąskiewicz

prof. Henryk Skarżyński - Prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi. Światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii, foniatrii i otolaryngologii dziecięcej. Od 1996 r. dyrektor resortowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Od 1994 r. Specjalista Krajowy ds. Audiologii, a następnie Konsultant Krajowy w dziedzinie Audiologii i Foniatrii, od 2011 r. Konsultant Krajowy w dziedzinie Otorynolaryngologii. Pierwszy w Polsce wszczepił implanty: ślimakowe (1992), na przewodnictwo kostne u dzieci (1997), do pnia mózgu (1998), ucha środkowego (2003). Praktycznie wdrożył w Polsce prawie wszystkie systemy wszczepialne poprawiające słuch. Pionier tych rozwiązań w Europie i świecie. Pomysłodawca cyklu spotkań przedstawicieli świata nauki, medycyny, polityki i mediów - Kongresu "Zdrowia Polaków". W listopadzie 2024 r. odbyła się VI edycja.

ZOBACZ TEKSTY EKSPERTA

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • AdobeStock/Minerva Studio

    Nowoczesne monitorowanie cukrzycy daje świadomość własnej choroby

    Materiał promocyjny

    Wraz z postępem medycyny i zmianami, jakie zachodzą w opiece nad pacjentem diabetologicznym, wszyscy uświadamiamy sobie rolę i znaczenie właściwego monitorowania glikemii. Nie chodzi już tylko o sprawdzenie poziomu cukru, ale również - poprzez podniesienie poziomu wiedzy osoby chorej oraz jej zaangażowania w proces leczenia - uniknięcie niebezpiecznych powikłań takich jak: retinopatia, nefropatia, neuropatia i choroby sercowo-naczyniowe.

  • AdobeStock/Felix/peopleimages.com

    Brak apetytu może być winą nowotworu

    „Pacjenci chorzy onkologicznie często mają problem z jedzeniem. Ważne jest, aby zrozumieć, że to nie ich wina. Guz nowotworowy produkuje związki, które informują nasz mózg: „jesteś najedzony”. Do tego dochodzą dolegliwości bólowe, wymioty, zaparcia albo biegunki. Trudno myśleć wtedy o jedzeniu” - tłumaczy dr n. med. Aleksandra Kapała Kierownik Działu Żywienia Klinicznego w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

  • Adobe

    Polska bioniczna trzustka gotowa do przeszczepu

    Polska bioniczna trzustka przeszła pomyślnie testy na zwierzętach, a pierwszy przeszczep u człowieka planowany jest na 2026 rok. Zespół prof. Michała Wszoły wydrukował w technologii 3D narząd, który ma rozwiązać problem braku dawców narządów i zrewolucjonizować leczenie cukrzycy. 

  • Instytut Ochrony Zdrowia

    Diagnostyka molekularna kluczem do poprawy jakości życia chorych z rakiem piersi

    Materiał promocyjny

    Z badań naukowych wynika, że korzyść kliniczną z chemioterapii odnosi ograniczona grupa pacjentek. Testy wielogenowe pozwalają ustalić, czy chora będzie czerpać korzyść z chemioterapii, czy też nie. Jednak tylko co trzecia pacjentka kwalifikująca się do wykonania takiego badania słyszała o istnieniu testów wielogenowych - wynika z raportu „Perspektywa pacjentek w leczeniu raka piersi w Polsce”.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

    Wyobraźmy sobie materiał elastyczny jak gumka, który powstał z połączenia genów owada i człowieka – i który w przyszłości posłuży do regeneracji ludzkich tkanek czy wygładzania zmarszczek. Brzmi jak science fiction? A jednak w polskim laboratorium powstają właśnie takie białka rekombinowane o niezwykłych właściwościach. 

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Brak apetytu może być winą nowotworu

  • Polska bioniczna trzustka gotowa do przeszczepu

  • Adobe Stock

    Szybki test diagnozujący endometriozę

    Endometrioza, która dotyka nawet 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym, to wyzwanie diagnostyczne. Od pierwszych objawów do jej rozpoznania upływa średnio nawet 6 lat. Niedawno pojawiała się szansa na przyspieszenie diagnozy – szybki test EndoRNA. W pięciu ośrodkach w Polsce ruszyło badanie Agencji Badań Medycznych weryfikujące tę metodę. Gdyby wypadło pomyślnie, jest szansa na to, że test trafi do gabinetów nawet z końcem 2026 roku.

  • Problem z węchem może oznaczać chorobę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać