Patronat Serwisu Zdrowie

Pacjent, lekarz i nauka – razem czy obok siebie?

Nauka i technologia w medycynie dynamicznie się rozwijają, stawiając przed lekarzami nowe wyzwania. Jak przełożyć wiedzę teoretyczną na praktykę i dotrzeć z rzetelnymi informacjami na temat zdrowia do odbiorców wystawionych na powszechną dezinformację? Centralnymi zagadnieniami VI Kongresu „Zdrowie Polaków” byli pacjent, lekarz i nauka.

Adobe Stock
Adobe Stock

Jakie jest największe wyzwanie, przed którym stoi obecnie lekarz?

Największym wyzwaniem dla współczesnego lekarza jest dostosowanie się do dynamicznych zmian w medycynie, zarówno w kontekście technologii, jak i oczekiwań pacjentów. Musimy nadążać za postępem naukowym, który pozwala na coraz bardziej precyzyjne, wcześniejsze diagnozy i terapie, a także za rosnącymi wymaganiami dotyczącymi komunikacji i personalizacji opieki. Kluczowe jest także zachowanie równowagi między rozwojem zawodowym a dbaniem o własne zdrowie psychiczne i fizyczne.

Czy media sprzyjają zdrowiu?

Media mają ogromny potencjał w edukacji zdrowotnej, ale ich wpływ zależy od tego, w jaki sposób są wykorzystywane. Pozytywnie działają wtedy, gdy rzetelnie edukują, informują i promują zdrowy styl życia. Problemem jest natomiast dezinformacja i szerzenie niepotwierdzonych teorii, które mogą zniechęcać do naukowo potwierdzonych metod leczenia. Dlatego dla świata medycznego tak ważne jest, by współpracować z mediami, wspierając ich rzetelność i merytoryczność w kwestiach zdrowotnych. Mówiliśmy o tym podczas licznych debat, paneli i wykładów w ramach VI Kongresu „Zdrowie Polaków”.

Czy nauka w Polsce to nadal hermetycznie zamknięty świat? Co zrobić, by ją otworzyć?

W ostatnich latach obserwujemy bardzo pozytywne zmiany, jednak nauka w Polsce nadal bywa postrzegana jako zamknięta. Aby ją otworzyć, konieczne są dwa działania: zwiększenie współpracy między naukowcami a praktykami, klinicystami oraz szersza popularyzacja osiągnięć naukowych wśród społeczeństwa. Potrzebujemy także uproszczenia języka naukowego i lepszej komunikacji z mediami, aby wiedza trafiała nie tylko do specjalistów, do szeroko rozumianego świata medycznego, lecz również, a może przede wszystkim, do obecnych i przyszłych pacjentów. Tylko wtedy uzyskamy potrzebne nam wszystkim powszechne postawy prozdrowotne w naszym społeczeństwie.

Tysiące zdań, setki materiałów, kilkadziesiąt debat – to wszystko w ramach kolejnej edycji Kongresu „Zdrowie Polaków”. Co jest największym zaskoczeniem, sukcesem i najbardziej dobitnym wnioskiem z tych spotkań?

Największym zaskoczeniem była liczba inicjatyw i pomysłów, które pojawiły się w trakcie debat, pokazując, jak wiele osób chce aktywnie uczestniczyć w procesie poprawy zdrowia Polaków. Sukcesem jest rosnące zainteresowanie nauką i współpracą międzysektorową – od lekarzy po przedstawicieli biznesu i mediów. Najbardziej dobitnym wnioskiem zaś to, że kluczem do poprawy zdrowia społeczeństwa jest integracja: współpraca między różnymi dziedzinami i instytucjami. Bardzo liczny udział rektorów wyższych uczelni zawodowych i uniwersytetów wskazuje, że mamy mocne wsparcie całego środowiska naukowego na rzecz zdrowia Polek i Polaków.

Czy zrodził się jakiś nowy pomysł na hasło, które zastąpi tegoroczne „Nauka dla zdrowia społeczeństwa”? 

Kolejna edycja kongresu będzie jeszcze bardziej skoncentrowana na wdrażaniu praktycznych rozwiązań wynikających z nauki. Zastanawiamy się nad hasłem, które podkreśli konieczność działania w szerszym, globalnym kontekście, z uwzględnieniem nowych technologii i wyzwań społecznych. Jednym z pomysłów jest „Zdrowie w erze transformacji”. To hasło oddaje zarówno dynamiczny rozwój nauki, jak i konieczność dostosowywania systemu ochrony zdrowia do nowych wyzwań – po stronie jednostek świadczących usługi medyczne, ale też coraz bardziej świadomych pacjentów. Wierzę, że przyszły rok przyniesie kolejne inspirujące rozmowy i konkretne działania na rzecz zdrowia Polaków.
 

Ekspert

Monika Nowicka-Miąskiewicz

prof. Henryk Skarżyński - Prof. dr hab. n. med. dr h.c. multi. Światowej sławy otochirurg i specjalista z otorynolaryngologii, audiologii, foniatrii i otolaryngologii dziecięcej. Od 1996 r. dyrektor resortowego Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Od 1994 r. Specjalista Krajowy ds. Audiologii, a następnie Konsultant Krajowy w dziedzinie Audiologii i Foniatrii, od 2011 r. Konsultant Krajowy w dziedzinie Otorynolaryngologii. Pierwszy w Polsce wszczepił implanty: ślimakowe (1992), na przewodnictwo kostne u dzieci (1997), do pnia mózgu (1998), ucha środkowego (2003). Praktycznie wdrożył w Polsce prawie wszystkie systemy wszczepialne poprawiające słuch. Pionier tych rozwiązań w Europie i świecie. Pomysłodawca cyklu spotkań przedstawicieli świata nauki, medycyny, polityki i mediów - Kongresu "Zdrowia Polaków". W listopadzie 2024 r. odbyła się VI edycja.

ZOBACZ TEKSTY EKSPERTA

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Expert PR

    CIDP - rzadka choroba, z którą można żyć. Od 1 lipca nowa nadzieja dla pacjentów

    Materiał promocyjny

    Przewlekła zapalna demielinizacyjna polineuropatia (CIDP) to rzadka, wyniszczająca choroba neurologiczna, w której organizm atakuje własne nerwy obwodowe. Choć diagnoza zazwyczaj jest szokiem, to dzięki szybko podjętemu, nowoczesnemu leczeniu wielu pacjentów może wrócić do sprawności. Leczenie CIDP może być w Polsce realizowane w ramach programu lekowego B.67. Od 1 lipca dostępna jest w nim nowa opcja terapeutyczna - immunoglobulina podskórna z hialuronidazą, która może znacząco poprawić jakość życia pacjentów z CIDP, a także przynieść wymierne oszczędności systemowe.

  • Adobe

    Zachowaj chłodną głowę

    O tym, jak przeżyć lato i się nie rozchorować rozmawiamy z dr Pawłem Abramczykiem, internistą z Centrum Medyczynego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Adobe

    Czy dieta wpływa na ADHD?

    Choć nadal brakuje jednoznacznych naukowych dowodów łączących zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ze sposobem odżywiania, coraz więcej przesłanek skłania badaczy do uważniejszego przyglądania się temu zagadnieniu.

  • Adobe

    Afazja – odbiera język, zostawia rozum

    Pewnego dnia budzisz się i odkrywasz, że słowa już nie są ci posłuszne. Próbujesz się komunikować, ale w oczach bliskich widzisz tylko niezrozumienie; w głowie kłębią się myśli, ale nie sposób ich przekazać. Taki koszmar stał się rzeczywistością dla tysięcy ludzi dotkniętych afazją – zaburzeniem neurologicznym, które odbiera człowiekowi język, choć nie wpływa na inteligencję. 

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Edukacja diabetologiczna 2D

    Edukacja diabetologiczna ma wymiar nie tylko terapeutyczny. Kiedy powinna się zaczynać? – odpowiada prof. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Zachowaj chłodną głowę

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Jak rzucić palenie

  • Czy dieta wpływa na ADHD?

  • Adobe Stock

    Jak grillować zdrowiej

    Słońce, ogródek i grill – tak wygląda jedna z ulubionych sytuacji wielu Polaków. Warto się zastanowić, jak grillowanie wpływa na zdrowie. Niestety, kiedy mięso spotyka się bardzo wysoką temperaturą i dymem, gromadzą się w nim substancje, które sprzyjają niektórym nowotworom i innym chorobom. Można jednak zadbać o to, aby grillować bezpieczniej.

  • Choroba otyłościowa – zaburzona równowaga energetyczna

  • Nurkowanie: kto bezpiecznie może uprawiać ten sport

Serwisy ogólnodostępne PAP