Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
28.03.2024 , 16:04 Aktualizacja: 02.04.2024, 11:28

Chirurgia XXI wieku

Marek Matacz

Nowe wynalazki coraz bardziej będą ułatwiały pracę chirurgom, a pacjentom dawały więcej szans na powrót do zdrowia. Mowa m.in. o nowego typu robotach, inteligentnych szwach czy komórkowych biowydrukach.

for. allexxandarx, AdobeStock for. allexxandarx, AdobeStock

Operacja „przez telefon”

Sterowane przez człowieka roboty takie jak da Vinci już od lat wspierają chirurgów. Maszyny te pozwalają m.in. uzyskać lepszą precyzję – ramię robota nigdy nie zadrży. Jednak można je wykorzystać na jeszcze bardziej niezwykły sposób. 

Niedawno świat obiegła wiadomość, że chińscy chirurdzy usunęli żołądek pacjentowi z nowotworem nie tylko za pomocą robota, ale do tego zdalnie. Lekarz sterował urządzeniem za pośrednictwem sieci 5G – chirurg i pacjent znajdowali się w różnych kampusach Uniwersytetu Medycznego Hebei. Szóstego dnia po zabiegu pacjent został wypisany do domu bez żadnych komplikacji. 

„To wstępny kliniczny eksperyment sprawdzający tego typu technologię. Pokazał jej skuteczność i bezpieczeństwo. Wierzymy, że wyniki tego badania będą stanowiły solidne fundamenty dla przyszłości telemedycyny stosowanej w leczeniu pacjentów z rakiem żołądka” – komentuje wynik kierujący projektem prof. Qun Zhao. 

Choć to pierwszy przypadek zdalnego usunięcia żołądka, to zdalne operacje przeprowadzano już wcześniej. Podobną technologię testowano już m.in. w operacjach urologicznych i ortopedycznych.

Maszyna zamiast chirurga

Za jakiś czas robot może zresztą całkowicie lub prawie całkowicie zastąpić chirurga. Pokazała to seria eksperymentów przeprowadzonych w Johns Hopkins University. 

Urządzenie o nazwie Smart Tissue Autonomous Robot (STAR) bez udziału człowieka przeprowadziło kilka prostych chirurgicznych procedur na zwierzęcych tkankach. Robot szczególnie dobrze radził sobie z czynnościami wymagającymi wielu powtórzeń tego samego ruchu i precyzji – informują naukowcy. 

Jednym z zadań było połączenie dwóch odcinków jelita, co jak twierdzą badacze, jest szczególnie trudne – nawet niewielki błąd może prowadzić do nieszczelności i niebezpiecznych powikłań. Wyposażony w trójwymiarową kamerę robot potrafił przy tym, podobnie jak człowiek, dynamicznie zmieniać plan zabiegu zależnie od sytuacji. 

„System STAR jest wyjątkowy, ponieważ to pierwszy robot, który potrafi dostosowywać się do sytuacji oraz planować operację na miękkich tkankach przy minimalnej interwencji człowieka” – przekonuje jeden z autorów projektu, Hamed Saeidi. 

Zdaniem naukowców takie systemy pozwolą na szerszy dostęp do zabiegów wysokiej jakości obarczonych mniejszym ryzykiem błędu. 

Kleje na ranę

Choć do zasklepiania ran nadal wykorzystuje się głównie szwy, to od dłuższego czasu istnieją do tego celu również różne kleje. Możliwości tych substancji rosną. 

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT) opracowali niedawno klej w spreju, który ma zapobiegać krwawieniom po zabiegach usunięcia polipów w obrębie okrężnicy. GastroShield można rozpylić w miejscu zabiegu z pomocą endoskopu. Żel tworzy wtedy twardą powłokę, która oprócz ochrony przed krwawieniem wzmacnia czasowo miejscową tkankę. 

„Opracowaliśmy technologię, dzięki której żel łączy się z tkanką przez oddziaływania kowalencyjne, jonowe oraz fizyczne interakcje. Dzięki temu zapewnia przedłużoną ochronę przed komplikacjami, które mogły się pojawić w następstwie usunięcia polipa. Może też zabezpieczać inne rany w układzie pokarmowym” – opowiada współautorka wynalazku, prof. Natalie Artzi.

Inteligentne nici

Również na MIT powstały niedawno szwy zdolne pełnić dodatkowe funkcje oprócz pomocy w fizycznym zamknięciu rany. Według twórców mogą one np. uwalniać leki oraz informować lekarza o ewentualnym stanie zapalnym. 

Opracowane na bostońskiej uczelni nici wytwarza się ze zwierzęcego kolagenu, dzięki czemu z czasem samoczynnie się rozpuszczają. Włókna zostały ponadto pokryte specjalnym hydrożelem, w którym można umieścić różne dodatkowe cząsteczki (jak leki czy wskaźniki chemiczne), a nawet żywe komórki uwalniające terapeutyczne substancje. 

„Uzyskaliśmy biologicznego pochodzenia szwy pokryte hydrożelem, który może działać jak rezerwuar dla czujników zapaleń czy leków takich jak przeciwciała monoklonalne stosowane w leczeniu stanów zapalnych. Co ważne, hydrożelowa powłoka ma także zdolność do przechowywania komórek przez dłuższy okres czasu” – wyjaśnia prof. Giovanni Traverso, jeden z głównych autorów pomysłu.

Biodruk na skórze

Z kolei na początku marca zespół z Pennsylvania State University opisał zaawansowaną metodę, która ma pomagać w odtwarzaniu utraconej z różnych powodów skóry. 

Badacze opracowali sposób drukowania z żywych komórek wielowarstwowej skóry o pełnej grubości, nawet zdolnej do tworzenia mieszków włosowych. Jak twierdzą, to pierwszy raz, kiedy udało się wydrukować skórę razem z tkanką podskórną. 

Co więcej, specjalnie dostosowanej biodrukarki lekarz może używać w trakcie operacji. Nowa technika miałaby być wykorzystywana głównie w obrębie głowy i twarzy, choć można się spodziewać, że z czasem może znaleźć szersze zastosowanie. Na razie naukowcy przetestowali ją na szczurach.

„Chirurgia rekonstrukcyjna w leczeniu skutków urazów zwykle nie daje doskonałych rezultatów, pozostawiając blizny i trwałą utratę włosów. W naszej pracy pokazaliśmy uzyskaną techniką biodruku skórę szczurów z potencjałem do wytwarzaniu włosów. To krok w kierunku możliwości uzyskiwania naturalnie, estetycznie wyglądających rekonstrukcji części twarzy i głowy u ludzi” – podkreśla kierujący pracami prof. Ibrahim T. Ozbolat. 

Źródła:
Doniesienie na temat zdalnego zabiegu

Doniesienie na temat zabiegu bez udziału człowieka

Praca naukowa na temat klejów stosowanych w medycynie

Doniesienie na temat kleju do ran jelita grubego

Doniesienie na temat inteligentnych szwów

Doniesienie na temat drukowanej skóry

Marek Matacz

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3789

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.