Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
02.03.2023 , 10:51 Aktualizacja: 02.03.2023, 12:07
Informacja prasowa

Cenobamat od 1 marca refundowany w padaczce lekoopornej

Na listę refundacyjną trafił jeden z nowoczesnych leków na padaczkę lekooporną. Na ten lek czekali zarówno pacjenci, jak i lekarze, którzy potwierdzają jego skuteczność w ograniczeniu napadów padaczkowych.

Fot. Materiały partnera informacji Fot. Materiały partnera informacji

Padaczka, czy też epilepsja, to najczęściej spotykana przewlekła choroba neurologiczna. W Polsce zmaga się z nią ponad 300 tys. osób.

  • 30 proc. chorych cierpi na padaczkę lekooporną. To jest około 100 tys. osób, u których nie udaje się kolejnymi lekami uzyskać dobrej kontroli napadów. 
  • Padaczka pięciokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na depresję.

Z myślą o tych pacjentach resort zdrowia zdecydował się na refundację leku z substancją czynną cenobamat. Badania kliniczne z wykorzystaniem cenobamatu wykazały co najmniej 50 proc. redukcję częstości napadów padaczkowych u ponad 60 proc. pacjentów z padaczką lekooporną. Całkowite uwolnienie od ataków odnotowano u ponad 20 proc. chorych. 

- To dobra wiadomość zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy neurologów. Każdy lek dający poprawę zdrowia pacjenta, jest pożądany. Wykluczenie nawet jednego ataku padaczki to dużo, bo każdy może być groźny dla zdrowia i życia – zauważa prof. Konrad Rejdak, prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Dla kogo refundacja cenobamatu?

Cenobamat będzie refundowany jako lek dostępny w aptece na receptę z odpłatnością ryczałtową. Wskazanie refundacyjne to: leczenie wspomagające napadów ogniskowych, ulegających albo nieulegających wtórnemu uogólnieniu, u dorosłych pacjentów z padaczką z brakiem kontroli napadów lub nietolerancją leczenia po zastosowaniu co najmniej jednej próby terapii dodanej.

Prof. Agnieszka Słowik, krajowy konsultant ds. neurologii, zauważa, że cenobamat posiada unikalny podwójny i komplementarny mechanizm działania, który powoduje, że może być skuteczny zarówno w zapobieganiu napadom drgawkowym, jak i w ograniczaniu szerzenia się napadu. 

Wyniki porównania pośredniego sugerują wyższą skuteczność terapii wspomagającej cenobamatem w porównaniu do innych leków przeciwpadaczkowych. 

Alicja Lisowska, prezes Fundacji Epi-Bohater, podkreśla, że cenobamat wykazuje bardzo dobre wyniki badań klinicznych.

- O jego skuteczności świadczy fakt, iż spotykamy się z pacjentami, którzy, mimo dotychczasowej wysokiej ceny, używają go w leczeniu padaczki. Przyznam też, że od kilku miesięcy dostawaliśmy liczne pytania od chorych, w sprawie jego refundacji. Proszę pamiętać, że dla chorych, którzy dotąd nie mieli kontrolowanych napadów, jest on ogromną szansą na powrót do "normalnego życia” – wyjaśnia Alicja Lisowska. - Każdy nowy, refundowany lek dedykowany tej grupie, daje szanse na powrót do zdrowia: zmniejszenie częstotliwości napadów, złagodzenia ich przebiegu. Pragnę podziękować panu ministrowi Maciejowi Miłkowskiemu za zrozumienie sytuacji chorych z padaczką lekooporną i decyzję o refundacji cenobamatu – dodaje Alicja Lisowska.

Źródło informacji prasowej: PAP MediaRoom

Cenobamat jest zalecany w najnowszych rekomendacjach Sekcji Padaczki Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Źródło informacji prasowej: PAP MediaRoom
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Za materiał opublikowany jako "informacja prasowa" w „Serwisie Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jej nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji prasowej”. Wszystkie materiały opublikowane w Serwisie Zdrowie mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. Zdjęcie załączone do informacji prasowej można bezpłatnie wykorzystać wyłącznie z treścią niniejszej informacji. Materiały oznaczone jako „materiał partnerski” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami, instytucjami lub organizacjami w ramach umów na obsługę medialną. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 2937

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.