Tag:
  • Fot.madrolly/Adobe Stock

    Atak padaczki – co robić?

    Padaczkę ma ok. 65 mln osób na świecie, w Polsce przypadków tej choroby wśród dzieci i młodzieży - jak pokazały dane NFZ - przybywa. Wzrasta też liczba udzielanych świadczeń. Z czego ten wzrost może wynikać? Czym w ogóle jest padaczka, jakie mity jej towarzyszą i jak reagować, gdy jesteśmy świadkami napadu padaczkowego?

    5 minut czytania
  • infografika: Angelini Pharma Polska

    Ruszyła kampania przeciw stygmatyzacji osób z chorobami mózgu

    Materiał promocyjny

    Choroby mózgu, takie jak depresja, schizofrenia i padaczka, dotykają coraz większej grupy osób w Polsce i na świecie. Według organizacji wspierających osoby dotknięte tymi chorobami, wciąż funkcjonuje wiele mitów i uprzedzeń do chorych.

    1 minuta czytania
  • Fot. PAP/S. Leszczyński

    „Uwaga - to jest napad!” - rusza kampania edukacyjna o rzadkich zespołach padaczkowych

    Materiał promocyjny

    Odyseja diagnostyczna, konsultacje z dziesiątkami lekarzy, codzienny strach o zdrowie i życie, utrudniony dostęp do wielu specjalistów, w tym psychologów - to codzienność chorych na rzadkie, lekooporne zespoły padaczkowe - zespół Dravet czy Lennoxa-Gastauta.

    7 minut czytania
  • Fot. Kadr z filmu

    Trzeba zmodyfikować system opieki nad pacjentem z padaczką

    Na padaczkę choruje w Polsce około 1 procenta populacji - to około 400 tysięcy ludzi. O nowych propozycjach rozwiązania problemów tych pacjentów w trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu opowiadała Alicja Lisowska, prezes Fundacji Epi-bohater.

    1 minuta czytania
  • Fot. CP PAP

    W Polsce 26 proc. populacji zagrożona jest zaburzeniami psychicznymi

    Lekooporność u pacjentów chorych na depresję, migrenę lub padaczkę - to jedno z poważniejszych wyzwań, przed którym stają lekarze psychiatrzy oraz neurolodzy. Problem jest poważny, ponieważ w Polsce 26 proc. populacji jest zagrożona zaburzeniami psychicznymi.

    7 minut czytania
  • Fot. Angelini Pharma Polska sp. z o.o.

    Z padaczką można dobrze żyć

    Pomoc chorym na padaczkę, podniesienie świadomości na temat tej choroby, walka ze stygmatyzacją i wykluczeniem osób z epilepsją – to zagadnienia, które omawiali uczestnicy konferencji „Lawendowy Dzień”, zorganizowanej w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

    3 minuty czytania
  • Fot. Materiały partnera informacji

    Cenobamat od 1 marca refundowany w padaczce lekoopornej

    Na listę refundacyjną trafił jeden z nowoczesnych leków na padaczkę lekooporną. Na ten lek czekali zarówno pacjenci, jak i lekarze, którzy potwierdzają jego skuteczność w ograniczeniu napadów padaczkowych.

    2 minuty czytania
  • Fot. Angellini Pharma Polska sp. z.o.o.

    Cenobamat – nadzieja dla osób z padaczką lekooporną, będzie refundowany

    W marcu na listę refundacyjną trafi jeden z nowoczesnych leków na padaczkę lekooporną ¬¬– zapowiedział Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia podczas XVII Forum Organizacji Pacjentów. Na ten lek czekają zarówno pacjenci, jak i lekarze, którzy potwierdzają jego skuteczność w ograniczeniu napadów padaczkowych.

    2 minuty czytania
  • Materiały prasowe Fundacji Neuropozytywni

    Gwiazdka z Fundacją Neuropozytywni

    Padaczka to jedna z najczęstszych chorób neurologicznych. W Polsce na padaczkę choruje ok 300 tysięcy osób – wiele z nich doświadcza stygmatyzacji i wykluczenia na wielu poziomach życia. Często nie są w stanie walczyć o swoje prawa. Potrzebują szerokiego wsparcia i poczucia akceptacji społecznej, by zaakceptować siebie i podjąć walkę o swoje prawa.

    1 minuta czytania
  • Fot. Adobe Stock

    Nawet jeden napad padaczkowy może mieć dramatyczne skutki

    Zdecydowana większość pacjentów z padaczką dzięki leczeniu nie doświadcza napadów padaczkowych. Jednak około jedna trzecia boryka się z postacią lekooporną, czyli pomimo leków i odpowiedniego stylu życia doświadczają napadów. A – jak podkreślają eksperci – nawet jeden napad może mieć druzgocące dla zdrowia i życia konsekwencje. Nic dziwnego, że każda nowa terapia jest wyczekiwana i przez pacjentów, i przez ich lekarzy.

    6 minut czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

    Co najmniej 475 300 dzieci i 2 121 placówek oświatowych z Polski oraz 9 polonijnych weźmie udział w Niebieskich Igrzyskach, by integrować i szerzyć wiedzę o spektrum autyzmu. Jest jeszcze czas, by dołączyć.

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Brak apetytu może być winą nowotworu

  • Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit spychają pacjentów na drugi tor

  • Operacja bariatryczna to nie koniec choroby otyłościowej

  • Adobe Stock

    Szybki test diagnozujący endometriozę

    Endometrioza, która dotyka nawet 10 proc. kobiet w wieku rozrodczym, to wyzwanie diagnostyczne. Od pierwszych objawów do jej rozpoznania upływa średnio nawet 6 lat. Niedawno pojawiała się szansa na przyspieszenie diagnozy – szybki test EndoRNA. W pięciu ośrodkach w Polsce ruszyło badanie Agencji Badań Medycznych weryfikujące tę metodę. Gdyby wypadło pomyślnie, jest szansa na to, że test trafi do gabinetów nawet z końcem 2026 roku.

  • Problem z węchem może oznaczać chorobę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać