Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
17.01.2022 , 17:08 Aktualizacja: 24.01.2022, 14:29

Jak leczyć owsicę? Na pewno nie lewatywą z czosnku!

Na popularnych blogach promujących tzw. alternatywną medycynę można znaleźć porady, by w razie owsicy stosować lewatywę z mikstury wody z czosnkiem. Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej i chorób wewnętrznych ostrzega, że w najlepszym razie tego rodzaju postępowanie nie wyleczy owsicy, ale należy się liczyć z powikłaniami, np. stanem zapalnym dolnego odcinka układu pokarmowego.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Jednocześnie lekarz podkreśla, że tę chorobę pasożytniczą łatwo się leczy. Wlewki doodbytnicze z mikstury wody i zgniecionego czosnku nie są jednak terapią!

- Nie jest to przy tym najbrutalniejsza metoda, z jaką się spotkałem w swojej praktyce – przyznaje Michał Sutkowski.

Przestrzega przed stosowaniem podobnych „średniowiecznych metod”.

- Wlewki z czosnkiem w przypadku owsicy w najlepszym wypadku nie dadzą żadnego efektu. Ale mogą też spowodować groźne powikłania, np. poważne stany zapalne dolnych dróg pokarmowych – podkreśla.

Owsiki: skąd się biorą i co mogą spowodować

Owsiki to pasożyty należące do typu nicieni. Ich krewniakiem jest m.in. glista ludzka. Inwazję owsików na człowieka, który jest ich jedynym żywicielem, nazywa się owsicą. Objawy owsicy to:

  • swędzenie okolic odbytu, zwłaszcza nocą
  • drażliwość, płaczliwość, zaburzenia snu;
  • utrata apetytu.

Nieleczona owsica może prowadzić do wtórnego, bakteryjnego zakażenia okolic odbytu, a w rzadkich przypadkach – infekcji dróg moczowych, przewlekłego zapalenia otrzewnej miednicy mniejszej.

Do zarażenia się dochodzi w drodze fekalno-pokarmowej. Człowiek połyka jaja owsika, z których w dwunastnicy rozwijają się larwy, które następnie wędrują do jelita grubego, gdzie rozwijają się dalej. Dojrzałe zapłodnione samice owsika wędrują do okolic odbytu i tam składają jaja. Te potrzebują tylko sześciu godzin, by dojrzeć. Często dochodzi do samozarażenia – chory na owsicę drapie okolice odbytu i (często nieświadomie) przenosi je na rękach do ust. Inne drogi zarażenia to kontakt z jajami przez dotyk, bieliznę czy ręczniki zarażonej osoby, deski sedesowe, spożywanie jaj ze skażonym nimi pokarmem. Dzieci mogą zarazić się owsicą w piaskownicy. To zresztą one najczęściej chorują na tę chorobę, ale lepiej pamiętać, że zwykle owsica u jednego domownika sprawia, że zarażają się pozostali. Dlatego w razie stwierdzenia tego rodzaju robaczycy leczeniu podlega cała rodzina, cała rodzina też musi przestrzegać podwyższonego reżimu sanitarnego. Chory jest źródłem zakażenia dla kontaktujących się z nim osób przez cały okres wydalania jaj. Warto przy tym wiedzieć, że jaja owsika zachowują zakaźność przez 2-3 tygodnie w środowisku wilgotnym i chłodnym. Są one odporne na chlor.

Jak się leczy owsicę

Michał Sutkowski podkreśla, że stosunkowo prosto, na dodatek lek na owsicę dostępny jest w aptekach bez recepty. Oprócz przyjmowania leku (doustnie), cała rodzina musi przestrzegać wysokich norm higieny podczas leczenia i po jego zakończeniu.

Zasady funkcjonowania podczas leczenia owsicy:

  • Bardzo ścisła higiena w domu – codzienne usuwanie kurzu (jaja mogą się w nim znajdować);
  • Częste zmiany ręczników i pościeli; pranie brudnych w bardzo wysokiej temperaturze;
  • Prasowanie ręczników i bielizny;
  • Dieta bezcukrowa;
  • W dniu podania leków – dokładne wysprzątanie mieszkania oraz wymiana pościeli, ręczników i ubrań;
  • Bardzo dokładna higiena osobista – bardzo dokładne mycie rąk po skorzystaniu z toalety
  • Utrzymywanie czystości w toalecie i łazience.

Justyna Wojteczek, zdrowie.pap.pl

Źródło: Interna Szczeklika, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna 2017
 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 2275

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.