Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
21.02.2024 , 09:50 Aktualizacja: 23.02.2024, 11:49

Menopauza+migrena = większe ryzyko chorób serca

Badanie opublikowane w czasopiśmie Menopause sugeruje, że kobiety cierpiące zarówno na migrenę, jak i typowe objawy menopauzy, mogą być obarczone większym ryzykiem chorób układu krążenia.

zdj. PAP zdj. PAP

Naukowcy obserwowali prawie 2000 kobiet przez 30 lat i odkryli, że u tych, które cierpiały na przewlekłe migreny, uderzenia gorąca i nocne poty, ryzyko wystąpienia chorób serca było 1,5-krotnie większe, a ryzyko udaru mózgu 1,7-krotnie większe w porównaniu z kobietami, u których nie wystąpiła kombinacja objawów.  

Jednak zgodnie z badaniem opublikowanym w czasopiśmie Menopause tylko około 7 procent kobiet cierpiało w przeszłości zarówno na migrenę, jak i utrzymujące się uderzenia gorąca.

„W przypadku podgrupy, u której występują zarówno migreny, jak i wczesne, uporczywe uderzenia gorąca i nocne poty, a także u osób, które obecnie doświadczają migreny we wczesnej dorosłości, odkrycia te wskazują na dodatkową potrzebę kontrolowania ryzyka i wczesnego reagowania na objawy” – mówi kierowniczka badania Catherine Kim, lekarz medycyny, MPH z Uniwersytetu Michigan.

Jednocześnie specjaliści uspokajają, że u zdecydowanej większości kobiet wystarczy skupienie się na profilaktyce oraz korygowaniu niezdrowych nawyków i czynników ryzyka. Aby zmniejszyć ryzyko oprócz regularnych badań kontrolnych kobiety powinny starać się więcej spać, regularnie ćwiczyć i stosować zdrową dietę.

Oprac.mw

Źródło:
https://journals.lww.com/menopausejournal/abstract/9900/migraines,_vasomotor_symptoms,_and_cardiovascular.284.aspx
 

 

 

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki wideo) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Treści publikowane na portalu „Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę!” mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media pod warunkiem spełnienia postanowień regulaminu „Serwisu Zdrowie. Postaw na Wiedzę!”. „Portal Serwis Zdrowie. Postaw na Wiedzę” ma charakter informacyjno-edukacyjny i nie może być traktowany jako źródło porad medycznych. W sytuacji problemów ze zdrowiem należy udać się po pomoc do odpowiedniego profesjonalisty medycznego.
Id materiału: 3692

TAGI:

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.