Bądź zawsze na bieżąco
z Serwisem Zdrowie!

Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.

Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl

Do góry
15.02.2017 , 16:52 Aktualizacja: 16.02.2017, 10:06

Udar nie boli, ale daje wyraźne objawy

Wiele osób po udarze prowadzi normalne życie. Podstawowym warunkiem na zminimalizowanie skutków udaru jest szybkie podanie odpowiednich leków. Dlatego w razie niepokojących objawów sugerujących udar, trzeba wzywać karetkę.

Asymetria twarzy, osłabienie kończyn po jednej stronie, drętwienie ręki, zaburzenia równowagi, widzenia, mowy (bełkotanie), nagły silny ból głowy – takie są pierwsze objawy udaru mózgu.

Jeśli występuje którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.

Do udaru dochodzi najczęściej w wyniku zatkania tętnicy mózgowej przez skrzeplinę krwi. W takiej sytuacji krew przestaje transportować tlen do mózgu i dochodzi do martwicy niedokrwionego obszaru.

Martwicy nie da się uniknąć, ale można zmniejszyć jej obszar, podając jak najszybciej choremu leki przeciwzakrzepowe rozpuszczające skrzeplinę, która zamyka naczynie w mózgu. Liczy się każda minuta.

gap

Copyright

Wszelkie materiały PAP (w szczególności depesze, zdjęcia, grafiki, pliki video) zamieszczone w portalu "Serwis Zdrowie" chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.

Id materiału: 131

Najnowsze

 

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Co tydzień dostaniesz: najciekawsze artykuły, wywiady i filmy z Serwisu Zdrowie, a także zapowiedzi - materiałów na następny tydzień, konferencji i wydarzeń.

Postaw na wiedzę!

Regulamin

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.