Materiał promocyjny

Dieta w zespole jelita drażliwego (IBS)

Ciągle dokuczają Ci wzdęcia i bóle brzucha? Nawet po niewielkim posiłku masz uczucie pełności? Obserwujesz u siebie zaparcia i/lub biegunki? To może być zespół jelita drażliwego (IBS). Leczenie tego przewlekłego schorzenia w dużej mierze polega na stosowaniu odpowiednio skomponowanej diety. Co jeść przy zespole jelita drażliwego, a czego unikać? Czym dokładnie jest ta jednostka chorobowa? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

zdj. Freepik
zdj. Freepik

Zespół jelita drażliwego – podstawowe informacje

Zespół jelita drażliwego, inaczej IBS (od ang. irritable bowel syndrome) to zaburzenie funkcjonowania przewodu pokarmowego, które występuje u ok. 10 proc. populacji. Jak już wspomnieliśmy na początku, charakteryzuje się ono m.in. przewlekłymi bólami brzucha, wzdęciami, a także biegunkami lub zaparciami. Mogą występować też takie objawy, jak uczucie pełności w brzuchu czy wrażenie niecałkowitego wypróżnienia. Pomimo częstotliwości występowania, przyczyny IBS nie są do końca znane. Na pewno ogromną rolę odgrywają tutaj czynniki psychiczne, zwłaszcza stres. Duże znaczenie ma też styl życia i oczywiście dieta. I to właśnie na zmianie tej ostatniej, obok stosowania środków farmakologicznych, opiera się leczenie zespołu jelita drażliwego.

Jak wygląda dieta w zespole jelita drażliwego?

Na początku należy podkreślić, że nie istnieje jedna konkretna dieta w zespole jelita drażliwego. IBS zgodnie z najnowszymi danymi występuje pod czterema postaciami klinicznymi[1]: IBS-C (z zaparciem), IBS-D (z biegunką), IBS-M (postać mieszana) i IBS-U (postać nieokreślona). Co za tym idzie, zalecenia dietetyczne będą uzależnione od typu IBS. To nie wszystko, wiele zależeć może też od ewentualnych chorób współistniejących u pacjenta czy nawet od jego preferencji żywieniowych.

W kontekście zespołu jelita drażliwego szczególnie dużo mówi się o diecie low FODMAP i high FODMAP. 

Polega ona na sięganiu po produkty z niewielką zawartością fermentujących oligo-, di- oraz monosacharydów, a także polioli (low FODMAP), a rezygnowaniu z tych, które nasilają dolegliwości IBS (high FODMAP).

Co jeść przy zespole jelita drażliwego?

Produkty low FODMAP to m.in.:
•    warzywa: marchew, szczypiorek, papryka, dynia, pomidory, ziemniaki, ogórki, szpinak, cukinia, seler, bakłażan;
•    owoce: maliny, banany, truskawki, jagody, mandarynki, pomarańcze, kiwi, grejpfruty;
•    mleko i nabiał: pozbawione laktozy mleka, sery twarde i jogurty lub ich roślinne zamienniki;
•    zboża: owies, gryka, kukurydza, komosa ryżowa, ryż, jęczmień;
•    rośliny strączkowe: ciecierzyca z puszki.

Dieta przy IBS. Czego nie można jeść?

Do produktów high FODMAP należą np.:
•    warzywa: kapusta, cebula, kalafior, szparagi, brukselka, buraki, karczochy, czosnek;
•    owoce: wiśnie, gruszki, jabłka, śliwki, nektarynki, mango, brzoskwinie, arbuzy, morele;
•    mleko i nabiał: mleko kozie, owcze, kozie, lody mleczne, jogurty i miękkie sery;
•    zboża: żyto i pszenica (dozwolone, ale w małych ilościach);
•    rośliny strączkowe: fasola, groch, soczewica, soja, ciecierzyca.

Niezależnie od konkretnych wytycznych, warto pilnować regularności posiłków i spożywania ich o w miarę stałych porach. Kolację najlepiej jeść minimum 2-3 godziny przed snem. Należy również zwracać uwagę na dostarczanie organizmowi dostatecznej ilości wody, jednocześnie rezygnując z soków owocowych. Chcesz uporać się z objawami IBS dzięki diecie? Dowiedz się więcej o tym schorzeniu i skorzystaj z porady dietetyka na stronie: https://madebydiet.com/ibs-czyli-zespol-jelita-drazliwego/ 

Źródło informacji: Made By Diet®

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Wczesne spożycie cukru ma długofalowe skutki

    Badanie opublikowane w pierwszych dniach listopada w czasopiśmie Science wykazało, że ograniczenie spożycia cukru w ciągu pierwszych 1000 dni od poczęcia – przez cały okres ciąży aż do drugiego roku życia – może zmniejszyć ryzyko wystąpienia u dziecka przewlekłych chorób w wieku dorosłym.

  • zdj. AdobeStock

    Suplementy białkowe nie dla nastolatków

    Chociaż sportowcy mogą mieć większe zapotrzebowanie na białko niż ich rówieśnicy, jednak powinni być w stanie łatwo uzyskać białko z pożywienia, a nie z suplementów. To szczególnie ważne w przypadku nastolatków.

  • PAP/P. Werewka

    Mózg na cukrze, czyli jak słodycze wpływają na myślenie

    Bez glukozy mózg funkcjonować nie może. Słodycze jednak nie są jej najlepszym źródłem, zwłaszcza, że można po nie sięgać kompulsywnie. Kiedy mózg przyzwyczai się do cukru, trudno mu jest z niego zrezygnować. Tymczasem nadmiar węglowodanów mocno mu szkodzi.

  • AdobeStock

    Dyniowy zawrót głowy - na zdrowie!

    Dynia, w dzieciństwie kojarzona z karocą Kopciuszka, a dziś częściej z tradycyjną dekoracją na Halloween, jest przede wszystkim zdrowym warzywem bogatym w witaminy i minerały m.in. w magnez, selen, potas i cynk, a także kwas foliowy i niacyny oraz witaminy antyoksydacyjne: A, C i E. Warto jesienią po nią sięgać nie tylko dla ozdoby ogródka. Jest pełna przeciwutleniaczy, które są świetne dla naszej skóry i pomagają zwalczać efekty starzenia.

NAJNOWSZE

  • PAP/P. Werewka

    Uzależnienia u dzieci i młodzieży – na co należy zwrócić uwagę?

    Za występowanie uzależnień wśród dzieci i młodzieży w dużej mierze odpowiadają czynniki środowiskowe, czyli to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu tych dzieci. Nastolatki przyznają, że sięgają po substancje psychoaktywne albo z ciekawości albo dlatego, że nie radzą sobie ze stresem, z wyzwaniami, że czują się samotni, przeciążeni presją wywieraną przez osoby dorosłe. O tym jakie są objawy uzależnienia u dziecka czy nastolatka - wyjaśnia dr n. med. Aleksandra Lewandowska, ordynator oddziału psychiatrycznego dla dzieci w Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, konsultant krajowa w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

  • Sprawdź, czy nie tracisz wzroku – prosty test

  • Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

  • Adobe Stock

    CRM – zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny. Nowe spojrzenie na szereg schorzeń

    Na każdego pacjenta z problemami sercowo-naczyniowymi należy spojrzeć szeroko i badać go także pod kątem cukrzycy i choroby nerek – przestrzegają specjaliści. Jak tłumaczą, mechanizmy leżące u podstaw tych chorób są ze sobą powiązane i wzajemnie się napędzają. W efekcie jedna choroba przyczynia się do rozwoju kolejnej.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku