prof. Beata Mrozikiewicz-Rakowska

Archiwum prywatne

Dr hab. med. , prof. CMKP. prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, wiceprezes D-Foot International, członek Zespołu ds. opracowania procedur w zakresie zespołu stopy cukrzycowej przy Ministerstwie Zdrowia, przewodnicząca zespołu ds. ustalania zaleceń dotyczących zespołu stopy cukrzycowej z ramienia Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, członek Lokalnego Komitetu Organizacyjnego 24. Kongresu Europejskiego Towarzystwa Leczenia Ran (EWMA), który odbywał się w maju 2018 roku w Krakowie. Od 1 października 2022 r.zatrudniona w Klinice Endokrynologii na stanowisku profesora CMKP w Warszawie, obecnie zastępca ordynatora w I Oddziale Chorób Wewnętrznych (Pododdział Diabetologii i Zaburzeń Metabolicznych). Do 31 września 2022 r. adiunkt w Klinice Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM, opiekun Diabetologicznego Koła Naukowego, działającego przy Klinice od 2007 – 2022 roku. Wykładowca i opiekun zajęć dydaktycznych dla studentów III, IV roku I Wydziału Lekarskiego, Wydziału English Division, Wydziału Nauk o Zdrowiu (zajęcia z dietetyki klinicznej), zajęć fakultatywnych, opiekun prac licencjackich i magisterskich na Wydziale Nauki o Zdrowiu, kierunek pielęgniarstwo; promotor prac doktorskich na Wydziale Lekarskim WUM. Autor rozdziałów w podręcznikach i skryptach dydaktycznych dla lekarzy i studentów. Dorobek naukowy w zakresie patogenezy i przebiegu klinicznego chorób cywilizacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób metabolicznych. Autor i współautor licznych prac oryginalnych i poglądowych, autor kilkunastu rozdziałów w podręcznikach akademickich i monografiach naukowych. Współredaktor książki "Zespół stopy cukrzycowej" (Wydawnictwo Termedia 2010). Od 2015 roku organizator licznych konferencji naukowych krajowych i zagranicznych (m.in. I Międzynarodowej Konferencji Zespół Stopy Cukrzycowej w 2015r., Dialogi Diabetologiczne w 2025 r.) dla lekarzy, pielęgniarek i studentów.

Materiały Ekspertki

  • Adobe Stock/prystai

    Cukrzycowa choroba stóp – stop amputacjom

    Cukrzycowa choroba stóp, która wciąż w Polsce w wielu przypadkach prowadzi do amputacji kończyn, powinna być wykrywana jak najwcześniej. Dlaczego tak się nie dzieje? Brakuje wiedzy, profilaktycznych badań, a leczenie szpitalne utrudnia niekorzystne dla placówek rozliczanie świadczeń. Ten węzeł gordyjski można jednak przeciąć. Z sukcesem dokonał tego szpital w Szamotułach. O szczegółach pilotażu opowiada dr hab. med. Beata Mrozikiewicz-Rakowska, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock/Halfpoint

    Operacje bariatryczne w większości dają dobre wyniki

    Jednym ze sposobów pomocy osobom z poważną otyłością są operacje bariatryczne, które polegają na zmniejszeniu objętości żołądka lub zmianie przebiegu przewodu pokarmowego. Stosowane metody są coraz lepsze, a naukowcy coraz dokładniej analizują długotrwałe skutki takich zabiegów. W większości efekty są pozytywne – wynika z badań.

  • Nie tylko kobiety mają latem problem z pęcherzem

  • Ludzkie ciało z termostatem

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

  • Dieta planetarna wydłuża życie

  • AdobeStock

    Pracodawcy wciąż zbyt mało zaangażowani w promocję zdrowia

    Mamy coraz więcej dowodów na to, że produktywność pracowników jest bezpośrednio związana ze zdrową dietą i regularnymi ćwiczeniami. Tymczasem pracodawcy, choć podejmują pewne działania, by promować aktywność fizyczną u swoich pracowników, nie robią tego ze zbyt dużym zaangażowaniem.

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

  • Klimatyzacja w czasie upału. Mieć czy nie mieć?

Serwisy ogólnodostępne PAP