prof. Krzysztof Korzeniewski

Archiwum prywatne

Prof. dr hab. n. med., kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej w Gdyni, profesor Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie, profesor Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczestnik operacji wojskowych w Azji Centralnej, na Bliskim Wschodzie, w Afryce Subsaharyjskiej, na Bałkanach, gdzie łącznie przez 10 lat pełnił służbę na stanowiskach oficera medycznego oraz oficera ds. pomocy humanitarnej. Organizator szkoleń dla personelu medycznego biorącego udział w misjach pokojowych i operacjach stabilizacyjnych w Azji i Afryce. Pracownik naukowy kierujący pracami badawczymi z zakresu parazytologii, mikrobiologii, epidemiologii. Realizator programów profilaktycznych w Siłach Zbrojnych RP – badania prewalencji zarażeń pasożytami jelitowymi, zakażeń Neisseria meningitidis, Chlamydia trachomatis, Hepatitis E virus. Realizator badań przesiewowych wśród mieszkańców Afganistanu, Kosowa, Republiki Środkowoafrykańskiej, Tanzanii kontynentalnej, Zanzibaru, Madagaskaru oraz Pigmejów z ekosystemu leśnego Afryki Centralnej. Globtroter, zwolennik turystyki aktywnej, zrealizował wielotygodniowe wyprawy po Bliskim, Środkowym i Dalekim Wschodzie, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, Afryce Centralnej, Zachodniej, Wschodniej i Południowej. Odwiedził kraje i terytoria na sześciu kontynentach. Spełniony prywatnie i zawodowo – w niekończącej się podróży.

Materiały Eksperta

  • Adobe Stock

    Malaria – wcale nie tak odległa choroba

    W Polsce na razie mamy do czynienia z przypadkami malarii zawleczonymi z krajów tropikalnych, gdzie coraz częściej wypoczywamy. Niewykluczone jednak, że za kilkadziesiąt lat stanie się znowu chorobą endemiczną. Co to za choroba i jak jej można uniknąć? – wyjaśnia prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Halitoza – oddech, który nie pachnie miętą

    Halitoza to dolegliwość, o której wzmiankowano już w Księdze Hioba, a i w dzisiejszych czasach nie należy wcale do rzadkości. Wynika głównie z nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, ale może też być objawem choroby – w niekontrolowanym przebiegu cukrzycy typu 1 może pojawiać się aceton, przypominający zapach kwaśnych jabłek.

  • Gdy mleko kobiece staje się darem

  • Kotlet sojowy kontra schabowy

  • Nieśmiałość można zwalczyć

  • Gdy śliskie chodniki, bądź jak... pingwin

  • AdobeStock/motortion

    Atak paniki to jak utrata zmysłów

    Atak paniki to reakcja organizmu na przeciążenie stresem, nadmiarem bodźców lub traumatycznych przeżyć sprzed lat. Może być też objawem choroby somatycznej. Jeżeli takie intensywne napady lęku nawracają, lepiej zgłosić się po pomoc do specjalisty. Mamy dziś wiele możliwości, by pomóc w takiej sytuacji - mówi psychiatra dr n. med. Ewa Drozdowicz-Jastrzębska, Kierownik Poradni Nerwic i Lęku w Poradni Dialog.

  • Lek na potencję – okazjonalnie, nie regularnie

  • Melatonina nie tylko na sen. To hormon regeneracji