Gorączka - zawsze należy ją zbijać?

To MIT! Gorączka może być wynikiem infekcji, stanu zapalnego czy uszkodzenia ciała. To sygnał, że z organizmem dzieje się coś niepokojącego.

Gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała (powyżej 38 stopni) jest reakcją organizmu na działanie szkodliwego czynnika, wzmożoną przemianę materii, uszkodzenie tkanek. Jest także efektem podrażnienia ośrodka termoregulacyjnego w podwzgórzu mózgowia w stanach chorobowych:

  • natury zakaźnej (bakteryjnej, wirusowej, pasożytniczej)
  • zapaleniach
  • rozrostów nowotworowych
  • reakcji alergicznych
  • mechanizmów autoagresji

Wysokość gorączki nie zawsze jest związana z powagą stanu chorobowego czy bezpośredniego stanu zagrożenia organizmu. Gorączka może bowiem sygnalizować lekkie zaburzenia działania naszego ciała jak i poważniejsze choroby poszczególnych układów czy narządów.   

W przeziębieniu można obniżać gorączkę, jednak należy pamiętać, że każda gorączka utrzymująca się dłużej niż trzy dni jest najprawdopodobniej dowodem na pojawienie się dodatkowej infekcji bakteryjnej albo innych powikłań, które koniecznie należy skonsultować z lekarzem.

Generalnie, każdy przedłużający się stan gorączkowy lub podgorączkowy jest dowodem, że z naszym organizmem dzieje się cos niedobrego. Zbijanie gorączki bez odpowiedniej diagnozy może być śmiertelnie niebezpieczne dla zdrowia!

apio

Źródło: „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000
https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/jak-odroznic-przeziebienie-od-grypy

NAJNOWSZE

  • PAP/Piotr Polak

    Badanie rezonansem magnetycznym m.in. z bohaterami Gwiezdnych wojen

    Badanie rezonansem magnetycznym, szczególnie dla dzieci, to stres związany koniecznością pozostawania w bezruchu przez co najmniej kwadrans na stole, który wsuwa się do aparatury, wydającej dodatkowo głośny dźwięk. W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi pojawili się bohaterowie, którzy przeprowadzą przez diagnostykę obrazową, zwiększając komfort badania i jego jakość.

  • Co dzieje się z ciałem podczas oglądania meczów MŚ w środku nocy?

  • Konferencja o problematyce uzależnienień 22-24 czerwca

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Leki biopodobne - szansa na szerszy dostęp do terapii biologicznych

  • Dlaczego możesz czuć się zmęczony nawet po ośmiu godzinach snu?

  • AdobeStock

    Cukrzyca i choroby uzębienia są ze sobą powiązane

    Cukrzyca może zwiększać ryzyko zapalenia przyzębia, utraty zębów i problemów z implantami. Badania wskazują zarazem, że zależność może działać także w drugą stronę – zły stan jamy ustnej wiąże się z większym ryzykiem późniejszego rozpoznania cukrzycy typu 2. Gabinet stomatologa może być także dobrym miejscem wykrywania kłopotów z glikemią.

  • Umiejętność pływania to za mało – niezbędna jest wiedza

  • FND nie jest „urojoną chorobą”

Serwisy ogólnodostępne PAP