Gorączka - zawsze należy ją zbijać?

To MIT! Gorączka może być wynikiem infekcji, stanu zapalnego czy uszkodzenia ciała. To sygnał, że z organizmem dzieje się coś niepokojącego.

Gorączka, czyli podwyższona temperatura ciała (powyżej 38 stopni) jest reakcją organizmu na działanie szkodliwego czynnika, wzmożoną przemianę materii, uszkodzenie tkanek. Jest także efektem podrażnienia ośrodka termoregulacyjnego w podwzgórzu mózgowia w stanach chorobowych:

  • natury zakaźnej (bakteryjnej, wirusowej, pasożytniczej)
  • zapaleniach
  • rozrostów nowotworowych
  • reakcji alergicznych
  • mechanizmów autoagresji

Wysokość gorączki nie zawsze jest związana z powagą stanu chorobowego czy bezpośredniego stanu zagrożenia organizmu. Gorączka może bowiem sygnalizować lekkie zaburzenia działania naszego ciała jak i poważniejsze choroby poszczególnych układów czy narządów.   

W przeziębieniu można obniżać gorączkę, jednak należy pamiętać, że każda gorączka utrzymująca się dłużej niż trzy dni jest najprawdopodobniej dowodem na pojawienie się dodatkowej infekcji bakteryjnej albo innych powikłań, które koniecznie należy skonsultować z lekarzem.

Generalnie, każdy przedłużający się stan gorączkowy lub podgorączkowy jest dowodem, że z naszym organizmem dzieje się cos niedobrego. Zbijanie gorączki bez odpowiedniej diagnozy może być śmiertelnie niebezpieczne dla zdrowia!

apio

Źródło: „Domowy poradnik medyczny” pod redakcją Kazimierza Janickiego, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2000
https://zdrowie.pap.pl/byc-zdrowym/jak-odroznic-przeziebienie-od-grypy

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Etykieta to „dowód tożsamości” produktu. Zdrowo wiedzieć, co kryje w sobie

    Świadome kupowanie żywności to nie tylko wybór między tańszym a droższym produktem. Świadomy konsument to ktoś, kto czyta etykiety – zaznacza dr Katarzyna Wolnicka, specjalistka dietetyki, wykładowczyni akademicka. Podpowiada, na co zwrócić uwagę, wkładając żywność do koszyka. Nie chodzi tylko o nasze zdrowie, ale środowisko i wspieranie np. tradycyjnej produkcji.

  • Centrum Symulacji Medycznych WUM – reanimacja w świecie wirtualnym?

  • Kurzajki to objaw zakażenia HPV

  • Wakacje to czas na zabawę

  • Zdrowie w kolorze purpury

  • PAP/Adam Warżawa

    UV w natarciu. Jak organizm broni się przed słońcem

    Rumień po opalaniu nie jest jedynie efektem „przegrzania” skóry. To widoczny znak, że w organizmie rozpoczęła się złożona reakcja immunologiczna, przypominająca odpowiedź na uraz. W jej centrum znajdują się uszkodzenia DNA komórek naskórka i kaskada sygnałów zapalnych.

  • Lato nie jest przeciwwskazaniem do usunięcia zaćmy

  • Czy ocet leczy?

Serwisy ogólnodostępne PAP