Zapisz się na nasze powiadomienia, a nie ominie Cię nic, co ważne i intrygujące w tematyce zdrowia.
Justyna Wojteczek
redaktor naczelna zdrowie.pap.pl
To MIT. Niestety w społeczeństwie wciąż panuje opinia, że kłopoty z sercem dotyczą głownie mężczyzn, szczególnie tych z nadwagą, palących papierosy i nadużywających alkoholu. Specjaliści ostrzegają, że to może zmniejszać czujność w kwestii ryzyka zawału u kobiet. Tymczasem chorują one na serce trochę później niż mężczyźni, na dodatek mogą mieć inne objawy.
To MIT! Arytmia to sytuacja, kiedy serce pracuje albo za wolno, albo za szybko. Może być objawem choroby serca albo zupełnie innego narządu czy układu narządów, ale też znakiem przeżywania emocji czy zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Zawsze lepiej jednak sprawdzić, co jest przyczyną arytmii.
To FAKT! O takiej zależności, zwłaszcza w przypadku mężczyzn, poinformowali naukowcy na łamach Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. Praktyczna wiadomość z tego doniesienia jest taka, że jeśli jesteś w wieku dojrzałym, a masz nadmiar tkanki tłuszczowej, warto sprawdzić, czy nie rozwija się osteoporoza.
MIT. Przeciwko HPV zaszczepić może się każda osoba, która współżyje. Różnica jest tylko taka, że u dzieci szczepionki podaje się w dwóch dawkach, a u osób po 15 rż. w trzech.
To FAKT! Tzw. próby wątrobowe to oznaczenie w surowicy krwi poziomu enzymów wątroby oraz bilirubiny. Są koniecznym i przydatnym narzędziem diagnostycznym, ale należy pamiętać, że w wielu przypadkach pomocniczym przy stawianiu diagnozy. Wcale nierzadko dochodzi do sytuacji, w której pacjent ma marskość wątroby, a tzw. próby wątrobowe są w normie.
To FAKT! Wciąż wiele osób postrzega otyłość jako defekt estetyczny, który jest wynikiem objadania się i lenistwa. Tymczasem to choroba o licznych uwarunkowaniach, trudna w leczeniu i mająca poważne konsekwencje dla zdrowia. Styl życia ma istotne znaczenie dla jej rozwoju oraz leczenia. Jednak jej powstawanie i przyczyny to dużo bardziej skomplikowane procesy niż się powszechnie uważa.
To FAKT! W końcu jest laktoza składnikiem kobiecego mleka – najlepszego pokarmu dla noworodków i niemowląt. Zdarza się jednak, że z biegiem czasu u niektórych ludzi zanika zdolność przyswajania tego cukru.
To MIT! Specjaliści podkreślają, że nie ma żadnych badań, które wykazywałyby związek między zapaleniami mięśnia sercowego a szczepionką przeciwko COVID-19. Co więcej, chroniąc się przed tą chorobą za pomocą szczepienia, zmniejszamy ryzyko zapalenia mięśnia sercowego i zawału.
To MIT! Choć pojawiły się doniesienia, że leki przeciwhistaminowe, czyli powszechnie stosowane w razie alergii medykamenty, mogą mieć wpływ na wirusa SARS-CoV-2, ich skuteczność w zwalczaniu tego wirusa nie została potwierdzona.
To FAKT! Na licznych blogach polecany jest jako remedium na zbyt wysoki cholesterol czy poprawę glikemii. Co do tych zastosowań badania naukowe są sprzeczne. Jednocześnie bez wątpienia picie roztworów z octem jabłkowym w nadmiarze może doprowadzić do kwasowej erozji szkliwa, próchnicy i nadwrażliwości zębów.
Tego schorzenia nie widać, a powoduje istotne cierpienie. Nie pokażą jej testy czy badania obrazowe, a diagnoza stawiana jest na podstawie dokładnego wywiadu i wykluczenia innych chorób. Mowa o fibromialgii, która dostaje się do powszechnej świadomości między innymi dzięki temu, że opowiedziała o niej cierpiąca na nią Lady Gaga.
E-uzależnienie jest jak każde inne: rozrywa więzi społeczne, ogranicza możliwość rozwoju, ma konsekwencje dla zdrowia fizycznego. Uruchomiony został pilotaż pomocy dla rodzin borykających się z tym problemem. Sprawdź, jakie sygnały sugerują e-uzależnienie.
W dziewięciu krajach Europy: Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, we Włoszech, Belgii i Francji, a także w USA, Kanadzie i Australii wykryte zostały przypadki małpiej ospy. Warto znać podstawowe fakty o tej chorobie.
Dotkliwy ból miesiączkowy może być objawem endometriozy. 6-8 razy częściej występuje ona rodzinnie - u mamy i córki lub u sióstr. Wśród pacjentek leczonych z powodu niepłodności diagnozowana jest nawet u 50-60 proc. kobiet. Rozpoznawana jest również u niewielkiego odsetka kobiet w wieku menopauzalnym.
Robert Korzeniowski, czterokrotny mistrz olimpijski przyznaje, że podczas pandemii łapał się na tym, że do 15.00 zrobił zaledwie 700 kroków. Jak mówi, uświadomił sobie wtedy, że aktywny tryb życia daje mu zbyt dużo, by to zaprzepaścić. I przekonuje, że ruch to nie tylko zdrowie, ale i czysta przyjemność. Trzeba tylko zacząć...
Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.