Woda utleniona dobra na raka?

To MIT! Wbrew licznym rewelacjom, jakie można znaleźć w internecie, na temat tego, że woda utleniona jest rzekomo skuteczna w leczeniu nowotworów, nie jest to prawda. Podążenie za tego rodzaju radami może przynieść wiele szkody - jeszcze w 2006 roku Agencja ds. Żywności i Leków wydała ostrzeżenie przed stosowaniem 35 -proc. nadtlenku wodoru w leczeniu z uwagi na to, że może to prowadzić do śmierci.

Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru, to środek stosowany w produktach czyszczących, dezynfekujących, wybielaczach, odplamiaczach do tkanin czy farbach do włosów.

Ale w każdym z tych przypadków jej użycie ogranicza się do ewentualnego kontaktu ze skórą. Zastosowanie jej chociażby na błonę śluzową w jamie ustnej może spowodować oparzenia jamy ustnej i gardła. Połknięcie - podrażnienie przewodu pokarmowego, nudności, blokowanie przewodu oddechowego spowodowanego pienieniem, a nawet drgawki, bezdech i zatrzymanie krążenia.

- Nie są znane żadne badania, które dowiodłyby skuteczności wody utlenionej w terapii antyrakowej czy jakiejkolwiek innej. Takie próby zakrawają na szarlatanerię – ostrzega onkolog dr n med. Grzegorz Luboiński.

Mimo to niektórzy promują wodę utlenioną jako sposób nie tylko na nowotwory, ale też AIDS czy choroby serca i zalecają nawet jej….picie.

Skąd ten pomysł? Badania nad związkiem między komórkami rakowymi a tlenem rozpoczęły się już w latach 50. XX wieku. Pomysł wywodzi się z  teorii, że raka może powodować niski poziom tlenu, a nadtlenek wodoru jest związkiem natleniającym. W myśl tej zasady nadtlenek wodoru powinien zabić komórki rakowe, „zalewając” je większą ilością tlenu, niż są w stanie „obsłużyć”.

Dotychczas nie udało się jednak udowodnić, że to skuteczna metoda, a komórki rakowe rozwijają się wskutek nałożenia się szeregu jednocześnie występujących czynników (genetycznych, środowiskowych itd.).

Fot. PAP

Czosnek leczy raka? Nie! Weryfikuj informacje!

Diagnoza: „rak” sprawia, że szukamy wiadomości o metodach jego leczenia. Internet „pomaga” - można znaleźć wiele rzekomo cudownych recept na raka, np. stosowanie czosnku czy hipertermii. Jest gdzie sprawdzić wiarygodność takich metod.

Co warto wiedzieć w kontekście rzekomych leczniczych walorów wody utlenionej, to przy okazji tamtejszych badań przekonano się, że komórki rakowe rosną bez tlenu, ponieważ rozprzestrzeniają się tak szybko, że naczynia krwionośne nie są w stanie dostarczyć im tlenu wystarczająco szybko. Oznacza to, że komórki rakowe mogą przetrwać z tlenem lub bez — więc zalanie ich tlenem nie zatrzyma ich wzrostu.

Co więcej - okazało się, że komórki rakowe wytwarzają własny nadtlenek wodoru, który może im pomóc w rozwoju. Sugeruje to, że stosowanie nadtlenku wodoru jako leczenia raka może w rzeczywistości pomóc komórkom rakowym przetrwać.

Woda utleniona: niewłaściwe użycie szkodzi!

Warto sobie uświadomić jakie szkody w organizmie może przynieść niewłaściwe zastosowanie wody utlenionej. Jej wypicie może m.in. powodować podrażnienie żołądka, oparzenia jamy ustnej i gardła, wrzody, wzdęcia żołądka, utratę przytomności, problemy z oddychaniem.

Wstrzyknięcie zaś może spowodować: zapalenie naczyń krwionośnych w miejscu wstrzyknięcia, niszczenie krwinek czerwonych (hemoliza krwinek czerwonych), niewydolność nerek, śmiertelne zatory gazowe.

Dlatego w 2006 roku Agencja ds. Żywności i Leków wydała ostrzeżenie przed stosowaniem 35 proc. nadtlenku wodoru w leczeniu, twierdząc, że może on powodować poważne problemy zdrowotne, w tym śmierć. 

Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl
Źródła:
Portal Zwrotnik Raka
Watt BE, Proudfoot AT, Vale JA. Hydrogen Peroxide Poisoning. Toxicol Rev. 2004:7.
Strona FDA

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B