Mrówki mogą rozpoznać nowotwór u człowieka?

Okazuje się, że to PRAWDA!. Wynika to z tego, że produkty metabolizmu komórek nowotworowych charakteryzują się określonym zapachem. O ile dla człowieka jest on niewystarczająco intensywny, to zwierzęta go wyczuwają. Dotychczas korzystano w tej sprawie z umiejętności psów i myszy, okazuje się jednak, że dysponują nią także mrówki, które w dodatku uczą się tego zdecydowanie najszybciej.

Pierwsza analiza możliwości wykrywania przez psy raka za pomocą węchu pojawiła się w 1989. Opublikowało ją brytyjskie czasopismo “The Lancet”. Niestety uczą się powoli (kilka miesięcy do roku) i zanim będą gotowe do odróżnienia próbek raka od zdrowych, wymagają intensywnego protokołu uczenia się. Dlatego wciąż poszukuje się innych możliwości.

Francuscy badacze z Narodowego Centrum Badań Naukowych (Centre National de la Recherche Scientifique) postanowili sprawdzić, czy taką umiejętność posiadają również mrówki. Wyniki ich badań opisało czasopismo naukowe „iScience”.

Jako trening, kolonii mrówek z gatunku Formica fusca zaprezentowano zdrowe komórki i komórki raka piersi. Szalka z komórkami nowotworowymi zawierała dodatkowo cukier, aby skojarzyć zapach raka z nagrodą. Po zakończeniu szkolenia przeprowadzano test. Mrówkom prezentowano komórki nowotworu i nową, dotychczas nieznaną zdrową tkankę. Szkolone owady spędzały zdecydowanie więcej czasu w pobliżu znanego zapachu, wskazując na raka piersi. 

Choć naukowcy studzą emocje w sprawie szybkiego zastosowania tej metody w praktyce podkreślając, że jej skuteczność należy jeszcze ocenić na podstawie badań klinicznych na ludziach, to jednocześnie ich zdaniem mrówki mają duży potencjał, są zdolne do bardzo szybkiego uczenia się, przy niższych kosztach i są wydajne. W przypadku mrówek F. Fusca wystarczyły tylko 3 treningi. Zdaniem francuskich naukowców metoda mogłaby stanowić mniej inwazyjną i tańszą alternatywę dla obecnych sposobów wykrywania raka.

mw

Źródło: 
https://www.cell.com/iscience/fulltext/S2589-0042(22)00229-2
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Fot. PAP - kadr z filmu

    Sanofi: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki ocaliły ponad 150 milionów ludzi

    Materiał promocyjny

    „Kluczowe jest przyjęcie proaktywnego podejścia w ramach systemu opieki zdrowotnej, koncentrując się na zapobieganiu chorobom, a nie czekaniu na leczenie po ich wystąpieniu. ” - powiedziała Goze Umurhan, General Manager Vaccines, Central & South Europe MCO, Sanofi.

  • zdj.AdobeStock

    Świat wspiera Afrykę w walce z małpią ospą

    Epidemia mpox w Afryce to stan zagrożenia zdrowia publicznego o znaczeniu międzynarodowym (PHEIC) – ogłosiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). To najwyższy poziom alarmu zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi (IHR). Aby wesprzeć kraje afrykańskie w walce z epidemią, Komisja Europejska koordynuje zakup i darowiznę 215 tys. dawek szczepionki.

  • zdj. pexels

    Co może oznaczać ból żeber przy dotyku?

    Materiał promocyjny

    Żebra to istotna część układu szkieletowego człowieka. Ich głównym zadaniem jest ochrona narządów klatki piersiowej, takich jak serce i płuca. Odgrywają też rolę w procesie oddychania – stanowią miejsce przyczepu mięśni odpowiedzialnych za ruchy oddechowe, a także umożliwiają zmiany objętości klatki piersiowej.

  • zdj.P.Werewka

    Techniki wspomaganego rozrodu nie wywołują raka u dzieci

    Wokół technik wspomaganego rozrodu (assisted reproductive technology, ART) narosło wiele mitów. Z jednym z nich, dotyczącym zwiększonej zapadalności na nowotwory dzieci urodzonych z ich pomocą, rozprawili się francuscy badacze. 

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B