Problemy z dziąsłami mogą zwiększać ryzyko zawału

To PRAWDA. Coraz więcej badań potwierdza, że choroby przyzębia stanowią niezależny czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, na tyle istotny, że znalazł on miejsce w wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz zwrócił uwagę Europejskiej Federacji Periodontologii i Amerykańskiej Akademii Periodontologii. 

Fot. PAP, zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP, zdjęcie ilustracyjne

Problemy z dziąsłami mogą prowadzić do rozległych stanów zapalnych, a także wpływać na układ sercowo-naczyniowy głównie za sprawą bakterii, które gromadząc się w kieszonkach dziąsłowych, namnażają się w nich i za pomocą naczyń krwionośnych dostają do innych układów w obrębie organizmu.
 
Naukowcy z University of Birmingham dowodzą, że osoby, które zmagają się z problemami w obrębie dziąseł są bardziej narażone na schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie BMJ Open.  Angielscy naukowcy przeanalizowali historie chorób ponad 64 tys. pacjentów, prowadzonych przez lekarzy rodzinnych. Prawie 61 tys. z nich miało zapalenie dziąseł, a ponad 3,3 tys. zapalenie przyzębia. Dane tych pacjentów porównano z danymi ponad 250 tys. pacjentów, u których w historii choroby nie było informacji na temat chorób przyzębia.

Eksperci odkryli u pacjentów z chorobami dziąseł m.in. zwiększone ryzyko rozwoju choroby sercowo-naczyniowej o 18 proc. (np. niewydolność serca, udar), a ryzyko wystąpienia zaburzeń kardiometabolicznych wzrosło o 7 proc. (np. wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca typu 2). Okres obserwacji trwał około 3 lat. 

W dużym badaniu Paradontitis and Its Relation to Coronary Artery Disease, obejmującym ponad 1600 osób w wieku powyżej 60 lat choroba dziąseł była powiązana z prawie 30-procentowym, wyższym ryzykiem pierwszego zawału serca. 

Przyczyny zapalenia dziąseł

- Uszkodzenia  mechaniczne, spowodowane m.in. zbyt intensywnym szczotkowaniem, szczoteczką ze zbyt twardym włosiem, twardym jedzeniem.  
- Oddychanie przez usta i wysuszanie błony śluzowej jamy ustnej 
- Palenie tytoniu 
- Choroby ogólne, przede wszystkim cukrzyca, białaczka, zakażenie wirusem HIV 
- Anoreksja i bulimia 
- Zmiany hormonalne, np. w trakcie cyklu miesięcznego, ciąży, pokwitania, menopauzy 
- Przyjmowanie niektórych leków, np. immunopsuresyjnych, przeciwdrgawkowych, blokerów kanałów wapniowych, środków antykoncepcyjnych 
- Wady przyzębia, wady zgryzu 
- Stłoczenie zębów, źle czyszczone stałe uzupełnienia protetyczne, nawisające wypełnienia ubytków  
- Aftoza, pleśniawki i inne schorzenia błony śluzowej jamy ustnej i dziąseł 
- Uwarunkowania genetyczne

Jak to się wiąże?

Zapalenie jest jedną z głównych przyczyn uszkodzenia naczyń krwionośnych, a także serca. Dochodzi do niego wówczas, gdy do naczyń krwionośnych dostaną się chorobotwórcze drobnoustroje oraz wydzielane przez nie produkty. Tworzą blaszkę miażdżycową, która z czasem prowadzi do miażdżycy naczyń krwionośnych, rozwoju nadciśnienia tętniczego, mikrozawałów.
 
- W jamie ustnej znajdziemy mnóstwo bakterii, które namnażają się na płytce nazębnej. A w dziąsłach znajdziemy… mnóstwo naczyń krwionośnych. Droga do zapalenia nie jest więc zbyt długa i skomplikowana –  tłumaczy dr n. np. Agnieszka Laskus, specjalista periodontologii i stomatologii ogólnej.

Zmiany próchnicowe oraz choroby przyzębia ponad 2,5-krotnie zwiększają ryzyko rozwoju choroby wieńcowej i zawału serca, szczególnie w grupie osób poniżej 60. Roku życia. Schorzenia te również dwukrotnie zwiększają ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu. Wykazano również związek chorób przyzębia z innymi chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek i reumatoidalnym zapaleniem stawów.
 
Objawy zapalenia dziąseł

- ból 
- wrażliwość na dotyk i temperaturę (gorącą herbatę, lody itp.),
- niewielkie krwawienie podczas zabiegów higienicznych
- nieprzyjemny zapach z ust
- zmiana kształtu i koloru dziąsła – tkanki dziąsła stają się powiększone, spuchnięte, miękkie i tkliwe, a wokół zęba pojawia się cienka, czerwona otoczka, która rozprzestrzenia się wraz z rozwojem choroby. 
- opuchlizna 
- nawarstwiający się na zębach kamień

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Choroby dziąseł? To może być cukrzyca!

Osoby z cukrzycą są narażone na większe ryzyko rozwoju stanów zapalnych w jamie ustnej, w tym choroby dziąseł. Ale też odwrotnie - przewlekłe choroby dziąseł mogą przyczynić się do rozwoju cukrzycy. Jeśli więc zmagasz się z pleśniawkami, suchością jamy ustnej, brzydkim zapachem z ust, warto... zrobić morfologię krwi wraz z oznaczeniem poziomu cukru.

„Pojawiają się jednak pierwsze prace wskazujące na poprawę rokowania pacjentów kardiologicznych po intensywnym leczeniu chorób przyzębia. Pacjentów z wysokim ryzykiem surowcowo-naczyniowym należy poddać leczeniu chorób przyzębia w celu zredukowania zapalenia i zmniejszenia ryzyka powikłań kardiologicznych” – przekonuje np. Piotr Pruszczyk, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Choroby dziąseł to powszechny problem, dotyczy miedzy 20 a 50 proc. Światowej populacji. Warto mieć świadomość, że krwawiące dziąsła mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Specjaliści ostrzegają, że istnieje wyraźny związek między chorobą dziąseł a wieloma chorobami które obejmują stany zapalne – nie tylko sercowo-naczyniowymi, ale także z chorobą Alzheimera, cukrzycą, chorobami układu oddechowego.

- Choć nie na wszystkie czynniki, zwiększające ryzyko rozwoju chorób dziąseł mamy wpływ, tak jest np. z genetyką czy przyjmowaniem leków, które zmniejszają produkcję śliny), to jednak na wiele z nich tak. Mam na myśli przede wszystkim codzienną higienę – szczotkowanie zębów dwa razy dziennie i nitkowanie. Kluczowe są także stałe przeglądy stomatologiczne, w czasie których lekarz może ocenić stan jamy ustnej i wcześnie zareagować – przypomina stomatolog.

Profilaktyka chorób dziąseł 

- codzienne, przynajmniej dwukrotne szczotkowanie zębów przez przynajmniej dwie minuty 
- nitkowanie zębów przed snem, 
- stosowanie płynów do jamy ustnej
- wizyty kontrolne u dentysty co 6 miesięcy, (w przypadku pacjentów palących papierosy, chorujących na cukrzycę czy przyjmujących określone leki, wizyty u stomatologa powinny być częstsze).
- usuwanie osadu i kamienia przynajmniej raz w roku 
- raz w roku wykonać zdjęcie RTG zębów, 
- prawidłowa dieta – unikanie cukrów prostych i skrobi, którymi żywią się bytujące w jamie ustnej bakterie, wspomaganie regeneracji tkanek produktami bogatymi w przeciwutleniacze (np. orzechy, oleje roślinne, zielone warzywa). 
- rzucenie palenia tytoniu – palacze narażeni są na choroby jamy ustnej aż siedem razy bardziej niż osoby niepalące.

 
Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Źródła:
Zemedikun et al, Burden of chronic diseases associated with periodontal diseases: a retrospective cohort study using UK primary care data, BMJ Open, dostęp: 21.12.2021
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5426403/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26762521/

https://www.health.harvard.edu/heart-health/gum-disease-and-heart-disease-the-common-thread 

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C82168%2Ceksperci-choroby-przyzebia-zwiekszaja-ryzyko-zawalu-i-udaru.html

Raport Fundacji Dr Laskus - Badanie typu Omnibus, zostało zrealizowane od 6-12 maja 2021 roku na 1005 osobowej losowej próbie reprezentatywnej dla ogółu ludności Polski w wieku 15-70 i więcej lat. Badanie zostało zrealizowane przez Kantar Public.
 
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Sól jodowana: jak ustrzegliśmy się poważnej choroby

    Niedobór jodu może wywołać chorobę charakteryzującą się głębokim ubytkiem możliwości intelektualnych. To właśnie on odpowiadał w dawnych czasach za występowanie na terenie Szwajcarii tzw. kretynizmu endemicznego. Polska ustrzegła się tego losu, bo w 1935 roku wprowadzono skuteczną profilaktykę - do soli kuchennej dodawany był jodek potasu.

  • fot. tanantornanutra/Adobe Stock

    Jak wygląda świat, gdy traci się wzrok?

    Pewnego dnia obudziłem się i już nic nie widziałem. Całe dzieciństwo przygotowywano mnie na ten moment, ale czy można być na to naprawdę gotowym? Największą szkołę życia dało mi morze. Ono buja każdego tak samo – opowiada Bartosz Radomski, fizjoterapeuta i przewodnik po warszawskiej Niewidzialnej Wystawie.

  • P. Werewka/PAP

    Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

    W okulistyce mamy za sobą kolejny krok milowy – przeszczep gałki ocznej. Na razie jednak to operacja kosmetyczna, bo nie umiemy jeszcze połączyć nerwów wzrokowych, a więc przywrócić widzenia. Wszystko jednak przed nami – wyraził nadzieję prof. Edward Wylęgała, kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/ Paweł Kacperek

    Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit spychają pacjentów na drugi tor

    Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit to choroby, które często uniemożliwiają prowadzenie normalnego życia zawodowego, ale też utrudniają nawiązywanie bliskich relacji. By ułatwić diagnozę, skutecznie leczyć, wystarczy powiązać kilka osobno funkcjonujących elementów pod szyldem opieki kompleksowej. Na czym miałaby ona polegać, wyjaśnia prof. Grażyna Rydzewska, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.

  • Operacja bariatryczna to nie koniec choroby otyłościowej

  • Polscy naukowcy na tropie nowych leków w SM i chorobie Crohna

  • Wizyta adaptacyjna u stomatologa

  • Deepfake medyczny to poważne zagrożenie dla zdrowia

  • Adobe

    Tężec – zagrożenie powraca wiosną

    Tężcem możemy zarazić się przez cały rok, jednak to w sezonie wiosenno-wakacyjnym odnotowuje się najwięcej przypadków. Szczególnie narażeni jesteśmy podczas prac w ogrodzie i aktywności na świeżym powietrzu – o ile nie zostaliśmy zaszczepieni.

  • Problem z węchem może oznaczać chorobę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać