Szczepionka przeciw grypie chroni dzieci przed szpitalem?
To FAKT! Zaszczepione dzieci dużo rzadziej niż reszta cierpią na grypę wymagającą pobytu w szpitalu – wynika z badań naukowców z Public Health Ontario (PHO) oraz kanadyjskiego Institute for Clinical Evaluative Sciences (ICES).
Uczeni przeanalizowali 10 tys. przypadków hospitalizacji dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. U wszystkich małych pacjentów po przyjęciu do kliniki wykonane zostały badania na obecność grypy. Wirus został wykryty u niecałych 13 proc. dzieci.
Naukowcy podzielili te dzieci na trzy grupy – w pełni zaszczepione, nieszczepione w ogóle oraz zaszczepione częściowo. Przypomnijmy, że małe dzieci szczepione przeciw grypie po raz pierwszy, w czasie jednego sezonu grypowego powinny przyjąć dwie dawki szczepionki (w odstępie 4-6 tygodni), podczas gdy w kolejnych sezonach wystarczy już tylko jedna dawka.
Wspomniane badanie wykazało, że szczepienia skutecznie chroniły dzieci przed poważnymi komplikacjami spowodowanymi infekcją wirusem grypy (ciężkim przebiegiem choroby i związaną z tym hospitalizacją).
Pełne zaszczepienie zmniejszało ryzyko wystąpienia niebezpiecznych komplikacji aż o 60 proc., podczas gdy częściowe – o 39 proc.
„Badanie to pokazało, że szczepionki przeciwko grypie są skuteczne w zapobieganiu hospitalizacji małych dzieci i efekt ten rozciąga się na dzieci, które otrzymały szczepionkę w dwóch kolejnych sezonach. To kolejne dowody przemawiające za tym, że grupa ta powinna corocznie otrzymywać swoje sezonowe szczepienie, aby zapobiegać groźnym skutkom” - podsumowała kierująca pracami Sarah Buchan z University of Toronto.
apio
Źródło: