Szczepionka przeciw grypie chroni dzieci przed szpitalem?

20.11.2017 aktualizacja 21.11.2017

To FAKT! Zaszczepione dzieci dużo rzadziej niż reszta cierpią na grypę wymagającą pobytu w szpitalu – wynika z badań naukowców z Public Health Ontario (PHO) oraz kanadyjskiego Institute for Clinical Evaluative Sciences (ICES).

Uczeni przeanalizowali 10 tys. przypadków hospitalizacji dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. U wszystkich małych pacjentów po przyjęciu do kliniki wykonane zostały badania na obecność grypy. Wirus został wykryty u niecałych 13 proc. dzieci.

Naukowcy podzielili te dzieci na trzy grupy – w pełni zaszczepione, nieszczepione w ogóle oraz zaszczepione częściowo. Przypomnijmy, że małe dzieci szczepione przeciw grypie po raz pierwszy, w czasie jednego sezonu grypowego powinny przyjąć dwie dawki szczepionki (w odstępie 4-6 tygodni), podczas gdy w kolejnych sezonach wystarczy już tylko jedna dawka.

Wspomniane badanie wykazało, że szczepienia skutecznie chroniły dzieci przed poważnymi komplikacjami spowodowanymi infekcją wirusem grypy (ciężkim przebiegiem choroby i związaną z tym hospitalizacją).

Pełne zaszczepienie zmniejszało ryzyko wystąpienia niebezpiecznych komplikacji aż o 60 proc., podczas gdy częściowe – o 39 proc.

„Badanie to pokazało, że szczepionki przeciwko grypie są skuteczne w zapobieganiu hospitalizacji małych dzieci i efekt ten rozciąga się na dzieci, które otrzymały szczepionkę w dwóch kolejnych sezonach. To kolejne dowody przemawiające za tym, że grupa ta powinna corocznie otrzymywać swoje sezonowe szczepienie, aby zapobiegać groźnym skutkom” - podsumowała kierująca pracami Sarah Buchan z University of Toronto.

apio

Źródło:

"Vaccine effectiveness against laboratory-confirmed influenza hospitalizations among young children during the 2010-11 to 2013-14 influenza seasons in Ontario, Canada" 

 

UWAGA REDAKCJE!

PAP S.A. zezwala na bezpłatną publikację artykułów z Serwisu Zdrowie w Polsce pod warunkiem zarejestrowania się w Serwisie Zdrowie i akceptacji regulaminu.

Zaloguj się   lub   Zarejestruj