Trauma zwiększa ryzyko tocznia?

25.09.2017

To FAKT! Zespół stresu pourazowego, podobnie jak każdy większy stres, zwiększa ryzyko wystąpienia tocznia.

Traktuje o tym niedawna publikacja w „Arthritis & Rheumatology”.

Badania zespołu pod kierunkiem dr Andrei Roberts z Harvard T. H. Chan School of Public Health objęły swym zasięgiem 54,763 kobiety -cywilów.

Ujawniły one, że trauma psychiczna ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na toczeń, zaś zespół stresu pourazowego - prawie trzykrotnie.

Toczeń jest chorobą autoimmunologiczną o nieznanych przyczynach, atakujący kilkakrotnie częściej kobiety niż mężczyzn. Objawia się przede wszystkim bólami stawów, lekko podwyższoną temperaturą ciała i przewlekłym zmęczeniem.

Odkrycie zespołu dr. Roberts, pokrywa się z wcześniejszymi ustaleniami, z których wynika, że trauma i odpowiedź organizmu na stres mogą prowadzić do objawienia się lub zaostrzenia chorób autoimmunologicznych.

– Byliśmy zaskoczeni, że trauma i związane z nią ryzyko wystąpienia tocznia są silniejszymi prognostykami rozwoju tocznia niż na przykład palenie – mówi dr Roberts.

Dbanie o zdrowie psychiczne i unikanie stresu ma więc większy sens, niż komukolwiek się do tej pory wydawało.

apio

Źródło: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/art.40222/abstract

UWAGA REDAKCJE!

PAP S.A. zezwala na bezpłatną publikację artykułów z Serwisu Zdrowie w Polsce pod warunkiem zarejestrowania się w Serwisie Zdrowie i akceptacji regulaminu.

Zaloguj się   lub   Zarejestruj