Pigułka „dzień po” dostępna bez recepty?
Od lipca 2017 roku antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. tabletka dzień po dostępna jest wyłącznie na receptę. Czy jest szansa, że to się zmieni? Być może. Do Sejmu pod koniec stycznia wpłynął rządowy projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który przewiduje, że bez recepty będą mogły ją nabyć osoby od 15. roku życia. To ograniczenie wiekowe ma swoje uzasadnienie medyczne.
Nowelizacja polegałaby na uchyleniu przepisu, który wprowadził w lipcu 2017 roku ograniczenie polegające na wydawaniu takich leków tylko na receptę. Warto jednak zaznaczyć, że odnosi się to tylko do preparatu leczniczego, który w swoim składzie ma octan uliprystalu (ulipristal acetate). W uzasadnieniu do nowelizacji wskazano, że nie oznacza to automatyzmu, że wszystkie środki antykoncepcyjne dostępne będą bez recepty.
„Projektowana zmiana nie oznacza automatycznie, że dostępne w odręcznej sprzedaży znajdą się wszelkie produkty lecznicze będące środkami antykoncepcyjnymi, w szczególności pozostające środkami tzw. „antykoncepcji awaryjnej” – podkreślił projektodawca.
Po uchwaleniu nowelizacji w proponowanym kształcie tabletka "dzień po” dostępna byłaby bez recepty dla osób od 15. r.ż. Ma to swoje uzasadnienie medyczne. Wtedy kończy się u dziewcząt okres dojrzewania płciowego.
„Średni wiek rozpoczęcia cyklu menstruacyjnego dla dziewcząt w naszym kraju wynosi 12,5 lat. Dopełnienie procesu dojrzewania biologicznego i swego rodzaju uzyskania równowagi hormonalnej trwa jeszcze średnio około dwóch lat. Zakończenie okresu dojrzewania płciowego, czyli osiągnięcie wieku rozrodczego przez dziewczęta, jest osiągane średnio około 15. roku życia” – wyjaśniono.
Jednocześnie jednak zaznaczono, że stosowanie takiego leku bez kontroli lekarskiej czy wiedzy rodziców nie może być równoważne z postawieniem tezy, że osiągnięcie dojrzałości płciowej oznacza konieczność stosowania środków antykoncepcyjnych.
„Projektowana zmiana nie stanowi ku temu zachęty ani nie propaguje tego rodzaju aktywności” - podkreślono.
Antykoncepcja awaryjna, czyli inaczej tzw. pigułka dzień po, wskazana jest w sytuacji, gdy zastosowane podczas stosunku środki zawiodły albo doszło do współżycia bez zabezpieczenia.
Na rynku dostępne są dwa preparaty – oba na receptę. Może ją wystawić nie tylko ginekolog, ale także lekarz rodzinny. Jednym z takich preparatów jest ten zwierający octan uliprystalu. Działa on do 120 godzin (5 dni) od stosunku seksualnego, ale najlepiej zażyć go jak najszybciej. Można to zrobić w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Lek nie powoduje przerwania istniejącej ciąży.
Z kolei ten drugi preparat stosuje się do 72 godzin od stosunku seksualnego. Zawiera lewonorgestrel.
Źródło:
https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=PROJNOWEUST&NrKadencji=10&Kol=D&Typ=UST