Pigułka „dzień po” dostępna bez recepty?

Od lipca 2017 roku antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. tabletka dzień po dostępna jest wyłącznie na receptę. Czy jest szansa, że to się zmieni? Być może. Do Sejmu pod koniec stycznia wpłynął rządowy projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który przewiduje, że bez recepty będą mogły ją nabyć osoby od 15. roku życia. To ograniczenie wiekowe ma swoje uzasadnienie medyczne.

Fot.cinematri/AdobeStock
Fot.cinematri/AdobeStock

Nowelizacja polegałaby na uchyleniu przepisu, który wprowadził w lipcu 2017 roku ograniczenie polegające na wydawaniu takich leków tylko na receptę. Warto jednak zaznaczyć, że odnosi się to tylko do preparatu leczniczego, który w swoim składzie ma octan uliprystalu (ulipristal acetate). W uzasadnieniu do nowelizacji wskazano, że nie oznacza to automatyzmu, że wszystkie środki antykoncepcyjne dostępne będą bez recepty.

„Projektowana zmiana nie oznacza automatycznie, że dostępne w odręcznej sprzedaży znajdą się wszelkie produkty lecznicze będące środkami antykoncepcyjnymi, w szczególności pozostające środkami tzw. „antykoncepcji awaryjnej” – podkreślił projektodawca.

Po uchwaleniu nowelizacji w proponowanym kształcie tabletka "dzień po” dostępna byłaby bez recepty dla osób od 15. r.ż. Ma to swoje uzasadnienie medyczne. Wtedy kończy się u dziewcząt okres dojrzewania płciowego.

„Średni wiek rozpoczęcia cyklu menstruacyjnego dla dziewcząt w naszym kraju wynosi 12,5 lat. Dopełnienie procesu dojrzewania biologicznego i swego rodzaju uzyskania równowagi hormonalnej trwa jeszcze średnio około dwóch lat. Zakończenie okresu dojrzewania płciowego, czyli osiągnięcie wieku rozrodczego przez dziewczęta, jest osiągane średnio około 15. roku życia” – wyjaśniono.

Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

Zdrowy seks to wiele korzyści

Udane życie seksualne scala relacje, uodparnia na stres, pomaga w rozwoju osobowości, poprawia myślenie. Ba, może również poprawiać wydajność w pracy!

Jednocześnie jednak zaznaczono, że stosowanie takiego leku bez kontroli lekarskiej czy wiedzy rodziców nie może być równoważne z postawieniem tezy, że osiągnięcie dojrzałości płciowej oznacza konieczność stosowania środków antykoncepcyjnych.

„Projektowana zmiana nie stanowi ku temu zachęty ani nie propaguje tego rodzaju aktywności” - podkreślono.


Antykoncepcja awaryjna, czyli inaczej tzw. pigułka dzień po, wskazana jest w sytuacji, gdy zastosowane podczas stosunku środki zawiodły albo doszło do współżycia bez zabezpieczenia.

Na rynku dostępne są dwa preparaty – oba na receptę. Może ją wystawić nie tylko ginekolog, ale także lekarz rodzinny. Jednym z takich preparatów jest ten zwierający octan uliprystalu. Działa on do 120 godzin (5 dni) od stosunku seksualnego, ale najlepiej zażyć go jak najszybciej. Można to zrobić w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Lek nie powoduje przerwania istniejącej ciąży.

Z kolei ten drugi preparat stosuje się do 72 godzin od stosunku seksualnego. Zawiera lewonorgestrel.

Źródło:

https://www.sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/agent.xsp?symbol=PROJNOWEUST&NrKadencji=10&Kol=D&Typ=USThttps://

www.pap.pl/aktualnosci/projekt-noweli-ustawy-o-pigulce-dzien-po-skierowany-do-stalego-komitetu-rady-ministrow

https://pigulka.com/antykoncepcja-awaryjna/

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • fot. Łukasz Kamiński

    Potrzeba większej edukacji w sprawie HIV

    Materiał promocyjny

    Polska potrzebuje edukacji, większego zainteresowanie testami w kierunku HIV i szerszego dostępu do profilaktyki przedekspozycyjnej - wnioski z panelu eksperckiego „Profilaktyka skojarzona jako odpowiedź na współczesne wyzwania związane z HIV/AIDS w Polsce”

  • Adobe Stock

    Powraca moda na randkowanie w realu

    Wygląda na to, że czasy niekończącego się przesuwania palcem po ekranie, flirtowania z użyciem emotikonów i perfekcyjnie przygotowanych biografii w aplikacjach randkowych mijają. Ponownie rośnie natomiast popularność spotkań osobistych w rozmaitej formie.

  • AdobeStock

    Czasem in vitro to jedyna droga do dziecka

    Kobiety, które poddają się procedurze in vitro, są świadome trudności, z jakimi to się wiąże, ale też zmotywowane. Jeśli odstąpimy od leczenia, ciąży nie będzie; in vitro jest najskuteczniejszą metodą. Właściwie na pewnym etapie jedyną – mówi ginekolog Piotr Lachowski z Kliniki Leczenia Niepłodności Invimed.

  • Gedeon Richter

    „Anatomia relacji. O związkach twarzą w twarz.” Oto portret Polaków, na jaki czekaliśmy od dawna

    Materiał promocyjny

    Jak wyglądają współczesne relacje w Polsce? Czy nadal wierzymy w miłość na całe życie, potrafimy ze sobą rozmawiać i wspierać się w trudnych chwilach? Po sukcesie raportów „Seksualna mapa Polki” i „Zrozumieć męskość”, firma Gedeon Richter Polska postanowiła przyjrzeć się związkom. Tak powstał najnowszy raport „Anatomia relacji. O związkach twarzą w twarz”. To najbardziej kompleksowe spojrzenie na związki Polek i Polaków w 2025 roku.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Ludzkie ciało z termostatem

    Temperatura ludzkiego ciała w spoczynku jest stabilna nawet przy zmianach temperatury otoczenia. Termostat, który wewnętrznie ją reguluje, znajduje się w mózgu, w podwzgórzu. Nie jest jednak niezawodny – czasem dochodzi do przegrzania organizmu, czyli hipertermii, której najwyższym stopniem jest udar cieplny.

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

  • Proste zasady na upalne dni

  • Trwają prace nad szczepionką przeciw „amebie zjadającej mózg”

  • Czarny bez – superfood czy toksyczna pułapka?

  • AdobeStock

    Dieta planetarna wydłuża życie

    Coraz więcej badań potwierdza, że sposób, w jaki się żywimy, może znacząco wpływać na tempo starzenia się organizmu oraz na jakość życia w starszym wieku. W kontekście starzejącego się społeczeństwa naukowcy zwracają szczególną uwagę na tzw. zdrowe starzenie się, czyli takie, które pozwala jak najdłużej zachować sprawność fizyczną, psychiczną i poznawczą, przy jednoczesnym braku poważnych chorób przewlekłych - mówi dr Katarzyna Wolnicka, ekspertka think tanku Żywność dla Przyszłości Interdyscyplinarnego Centrum Analiz i Współpracy.

  • Nowy wariant koronawirusa w Europie

  • Dlaczego tak bardzo lubimy bób?

Serwisy ogólnodostępne PAP