Materiał promocyjny

Edukacja z humorem i troską o zdrowie

Ruszyła nowa kampania społeczno-edukacyjna „DOZkonała LEKCJA ZDROWIA”, którą organizuje portal DOZ.pl. Cel kampanii? Pokazać Polakom, jak ważne jest odpowiedzialne i świadome podejście do przyjmowania leków i suplementów, a przy tym - ucząc się - bawić!

Media dla Zdrowia
Media dla Zdrowia

Jak podkreśliła Marta Markiewicz-Melon, prezes Fundacji Rzecznicy Zdrowia, ta inicjatywa ma szansę, aby całkowicie odmienić oblicze polskiej farmacji oraz scenę ochrony zdrowia w naszym kraju.

 „W erze informacji, które bombardują nas każdego dnia - często niezweryfikowanych i pełnych fake newsów medycznych - farmaceuci stają się najbardziej dostępnymi i wiarygodnymi osobami w systemie. To oni powinni pełnić rolę solidnej bazy wiedzy dla całego społeczeństwa” - zaznaczyła Marta Markiewicz.

Dlaczego właściwe stosowanie leków jest takie ważne?

Niestety, aż 30 proc. pacjentów nie stosuje się do zaleceń lekarza czy farmaceuty, co często skutkuje brakiem oczekiwanych efektów terapii, powikłaniami lub nawet poważnymi zagrożeniami dla życia. Mgr farm. Bożena Szymańska przypomina, że nieprzestrzeganie schematów dawkowania i niewłaściwa samowolna modyfikacja terapii mogą bardzo kosztować nasze zdrowie i portfel.

Nowoczesny, pełen humoru przekaz

Aby lepiej wyjaśniać, jak prawidłowo stosować leki, do współpracy zaproszony został znany satyryk Henryk Sawka. Jego humorystyczne ilustracje pokazują najczęstsze błędy i zagrożenia związane z przyjmowaniem leków - dzięki temu przekaz staje się łatwiejszy do przyswojenia i bardziej angażujący.

„Jestem wychowany na haśle >>Uczyć bawiąc<< i wierzę w to, że poprzez humor można dotrzeć i praktycznie pokazać jak stosować lekarstwa - mówi Henryk Sawka - nie tylko ważny jest lek i jego działanie, ale również jak ten lek przyjmujemy”.

„Włączyłem się w kampanię DOZkonała Lekcja Zdrowia, bo myślę, że dzięki temu będę mógł trafić do Waszych serc, umysłów i poczucia humoru, a przez to łatwiej będzie można zapamiętać to co ważne” - dodaje artysta.

Image
Henryk Sawka
Henryk Sawka

Co jeszcze oferuje kampania?

Na stronie DOZ.pl dostępne są:

- bezpłatne konsultacje telefoniczne z farmaceutami pod numerem 800 110 110 (od poniedziałku do piątku, godz. 7:00-22:00),
- praktyczne i nowoczesne materiały edukacyjne - krok po kroku wyjaśniają, jak poprawnie odczytywać ulotki i schematy dawkowania,
- humorystyczne ilustracje Henryka Sawki, które w przystępny sposób pokazują, dlaczego warto przestrzegać zaleceń.

Praca zespołowa w trosce o zdrowie

„Współpraca lekarza i farmaceuty to nie tylko schemat, lecz konieczność. To od naszej wspólnej pracy zależy, czy pacjent wróci do zdrowia” - podkreśla prof. Maciej Rabijewski, lekarz z 30-letnim doświadczeniem, prywatnie mąż farmaceutki prowadzącej aptekę.

Prof. Rabijewski dodaje: „Od lat prowadzę praktykę lekarską, a moja żona, farmaceutka, pracuje w aptece. Często Lekarz nie ma czasu, by szczegółowo wyjaśnić pacjentowi, kiedy i jak przyjmować leki. Właśnie dlatego tak istotną rolę odgrywa farmaceuta - to on informuje pacjenta, na co choruje, dlaczego dostał takie a nie inne leki i jak je prawidłowo stosować”.

Nie lekceważ zasady adherencji!


Nieprzestrzeganie schematów dawkowania może obniżyć skuteczność leczenia nawet o połowę i prowadzić do poważnych powikłań, czasem wymagających hospitalizacji. Szacuje się, że systematyczność i właściwe przyjmowanie leków to klucz do skutecznej terapii.

O interakcjach i samoleczeniu

Dr farm. Adrian Bryła ostrzega, że przeciętny pacjent stosuje zwykle kilka leków i suplementów jednocześnie, co niesie ryzyko niepożądanych interakcji. Samoleczenie i zaniedbanie wiedzy to najczęstsze powody powikłań zdrowotnych. Dlatego tak ważna jest edukacja, zaufanie do fachowców i zrozumienie zaleceń.

„Chcemy, żeby nauka o zdrowiu była przyjemna i dostępna dla każdego. Z humorem, ale też z odpowiedzialnością. Bo tylko wspólnie, z wiedzą i zaufaniem, możemy zadbać o siebie i bliskich - bo zdrowie to najcenniejszy skarb!” - zaznacza mgr farm. Bożena Szymańska.

DOZkonałej LEKCJI ZDROWIA https://www.doz.pl/lp/lekcja-zdrowia

Źródło informacji: Media dla Zdrowia
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

    W ciągu ostatnich kilku dekad pojęcie anafilaksji przestało być znane wyłącznie medykom. Obecnie coraz częściej pojawia się w przestrzeni publicznej. O wstrząsie anafilaktycznym można usłyszeć w wiadomościach, przeczytać na etykietach produktów spożywczych, a nawet w regulaminach bhp. Powodem tej zmiany jest nie tylko wzrost liczby przypadków, ale też większa świadomość i lepsze mechanizmy rozpoznawania tego rodzaju reakcji.

  • AdobeStock/Andrzej Tokarski

    Polpharma wspiera działania UE na rzecz zapewnienia dostępu do leków

    Materiał promocyjny

    Grupa Polpharma, wiodąca europejska firma farmaceutyczna, jest jednym z członków Medicines for Europe, którzy podpisali list otwarty skierowany do premierów i ministrów zdrowia wszystkich 27 państw członkowskich UE. List wzywa do podjęcia pilnych działań politycznych w celu przyjęcia ukierunkowanego planu działania farmaceutycznego, który zapewni pacjentom dostęp do leków i wesprze konkurencyjny, zrównoważony przemysł farmaceutyczny w Europie.

  • Medycyna podróży - wymóg współczesności

    Materiał promocyjny

    O medycynie podróży rozmawiamy z prof. Krzysztofem Korzeniewskim, kierownikiem Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej w Gdyni, profesorem Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

  • Adobe

    Dlaczego sepsa zabija?

    Drobne skaleczenie podczas prac w ogrodzie lub pozornie niegroźne zapalenie płuc w ciągu kilkudziesięciu godzin prowadzi do niewydolności organów i stanu zagrożenia życia. Winowajcą jest sepsa – podstępny zabójca pochłaniający miliony istnień nawet w epoce zaawansowanych antybiotyków i nowoczesnej opieki intensywnej. 

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

    Chloryn sodu stosowany w medycynie alternatywnej doustnie jako „mineralne panaceum” (MMS) w kontakcie m.in. z kwasem żołądkowym uwalnia silnie żrący tlenek chloru, w przemyśle wykorzystywany do uzdatniania wody pitnej i wybielania tkanin. W efekcie niszczy komórki organizmu i uszkadza błony śluzowe. Jest zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – wynika z publikacji polskich naukowców w czasopiśmie „Scientific Reports”.

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

  • Bruceloza groźna nie tylko dla bydła

  • Choroby przyzębia infekują cały organizm

  • Adobe Stock

    Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

    Nowe wyroby nikotynowe i tytoniowe są szkodliwe – nie dajmy się zwieść pozorom. Choć różnią się mechanizmem działania od tradycyjnych papierosów, nadal niosą poważne zagrożenia dla zdrowia – podkreśla prof. Paweł Koczkodaj z Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP