Telefon 800 70 2222 ratuje życie

Na linię wsparcia 800 70 2222 dla osób w kryzysie psychicznym może zadzwonić każdy, kto w nim się znalazł. Ale specjaliści dyżurujący 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, nie tylko mogą pomóc znaleźć wyjście z danej sytuacji, okazać akceptację, ale też bezpośrednio ratują ludzkie życie. W krótkim filmie przedstawiamy takie historie.

Dyżurujący w Centrum Wsparcia/Fot. PAP
Dyżurujący w Centrum Wsparcia/Fot. PAP


Ogólnie specjaliści Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym udzielili w ciągu pierwszych 12 miesięcy działania około 19 tysięcy porad, a interwencji bezpośrednio ratujących życie było 149. Na czym polegały? Na przykład zadzwoniła kobieta, już po zażyciu leków, która zamierzała właśnie rzucić się z balkonu. Najpoważniejszą konsekwencją kryzysu psychicznego, czyli sytuacji, gdy ktoś – z najrozmaitszych powodów – nie radzi już sobie w życiu – jest próba samobójcza.

A uratować w takiej sytuacji może rozmowa, także z nieznanym człowiekiem - profesjonalistą dyżurującym w Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym. Często okazuje się, że to pierwsze zwrócenie się o pomoc, które przełamuje barierę lęku czy wstydu przed poszukaniem profesjonalnego wsparcia.

- Są czasami takie rozmowy, że każdy, nawet niespecjalista wyczuje, że z tą osobą jest niedobrze. Jeśli się nie wykombinuje jakiejś pomocy natychmiast, to tej osoby już nie będzie. Jutro, za tydzień, za dwa tygodnie – mówi Alicja Tomaszewska, prezes zarządu Fundacji Itaka.

Fot. PAP/ Marcin Kmieciński

Kryzys psychiczny niejedno ma imię

Itaka, dzięki środkom Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, prowadzi Centrum Wsparcia. Współpracuje, w razie potrzeby, z odpowiednimi służbami, które podejmują interwencję w razie zagrożenia życia osoby dzwoniącej lub takiej, która znajduje się w pobliżu osoby dzwoniącej. Telefon jest bowiem również dla osób, które widzą coś niepokojącego i nie wiedzą, co w takiej sytuacji zrobić.

Koordynator centrum Sulimir Szumielewicz mówi, że nie ma jednego schematu, według którego należy prowadzić rozmowę z osobą przeżywającą kryzys psychiczny. Eksperci podkreślają jednak, że kluczowe są akceptacja, brak ocen, podjęcie wysiłku zrozumienia sytuacji, w jakiej znajduje się osoba przeżywająca bardzo trudne chwile.

Rani natomiast, i w związku z tym nie pomaga, bagatelizowanie problemów drugiej osoby, porada, że trzeba zacisnąć zęby, wziąć się w garść, że inni mają gorzej, etc.

Kto może skorzystać z pomocy Centrum Wsparcia

Każdy, kto ma poczucie utraty kontroli nad swoim życiem, boryka się z depresją, wydaje mu się, że nie ma już dla niego nadziei. Jak wskazują na stronie Centrum jego pracownicy, jeśli: 

  • Czujesz się stale przygnębiony…
  • Nie dajesz sobie rady z codziennością…
  • Przeżywasz kryzys emocjonalny…
  • Znajdujesz się w sytuacji „bez wyjścia”…
  • Nie radzisz sobie ze stresem…
  • Nie chce Ci się żyć…
  • Jesteś ofiarą przemocy…
  • Zamartwiasz się o swój stan zdrowia…
  • Myślisz, że „jest coś z Tobą nie tak”…
  • Nie możesz pogodzić się ze stratą bliskiej osoby,

to znajdziesz wsparcie pod numerem 800 70 2222. Można również napisać mejla na adres: porady@liniawsparcia.pl

jw, zdrowie.pap.pl
 

Autorka

Justyna Wojteczek

Justyna Wojteczek - Pracę dziennikarską rozpoczęła w Polskiej Agencji Prasowej w latach 90-tych. Związana z redakcją społeczną i zagraniczną. Zajmowała się szeroko rozumianą tematyką społeczną m.in. zdrowiem, a także polityką międzynarodową, również w Brukseli. Była też m.in. redaktor naczelną Medical Tribune, a później także redaktor prowadzącą Serwis Zdrowie. Obecnie pełni funkcję zastępczyni redaktora naczelnego PAP. Jest autorką książki o znanym hematologu prof. Wiesławie Jędrzejczaku.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. PAP/j. Turczyk

    Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

    Ręka do góry - kto lubił, albo lubi chodzić do szkoły! Kto lubi spędzać całe godziny w ławkach, wkuwać nazwy rzek, daty bitew albo zapamiętywać, co ma płucotchawki, a co nibynóżki? Czy pojawi się las rąk, czy może niezręczna cisza? Można chyba postawić orzechy przeciwko kamykom, że przynajmniej wiele osób będzie trzymało ręce w dole. Tylko dlaczego?

  • Piotr, AdobeStock

    Trudna droga do zabezpieczenia macierzyństwa

    Obowiązująca w Polsce Ustawa o leczeniu niepłodności z 2015 roku dopuszcza możliwość pobrania i zamrożenia komórek jajowych tylko przy odpowiednich wskazaniach medycznych. Nie ma w Polsce żadnej legalnej możliwości mrożenia oocytów, jeśli kobieta jest zdrowa, ale chce zabezpieczyć swoją płodność. O drodze do tego opowiedziała Serwisowi Zdrowie Magdalena Fidor.

  • Fot. PAP/ Książka z wierszami Juliana Tuwima wyd. przez Wydawnictwo Wilga, 2004

    Warto czytać dzieciom, nawet niemowlętom

    Kiedyś była to intuicja, ale aktualnie dysponujemy badaniami, pokazującymi korzystny wpływ głośnego czytania książek dzieciom i wpływ bogactwa słownego na rozwój ich mózgu – mówi prof.  Teresa Jackowska, prezes zarządu Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Małym dzieciom warto czytać codziennie. Korzyści jest mnóstwo, oprócz oczywistej przyjemności ze spędzania z dzieckiem czasu.

  • P. Werewka/PAP

    Wilczy apetyt, a dziecko chudnie: to może być "jedynka"

    Pomimo tego, że dziecko je jak wilk, to - nie wiedzieć czemu - niknie w oczach. Pije wodę nie szklankami, ale butelkami. Ciągle biega do toalety, moczy się w nocy. Jest apatyczne i nie ma na nic siły. To może to być bardzo groźna autoimmunologiczna choroba z mylącą nieco nazwą - cukrzyca typu 1. Niewykryta w porę zagraża nawet życiu dziecka.

NAJNOWSZE

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • Generator Innowacyjności - od pomysłu do więzi międzypokoleniowych

  • Budynki podświetlone na czerwono na znak sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci

  • Jak się lepiej uczyć? Jest kilka trików

  • Cukier = próchnica

  • Adobe Stock

    Rany trudno gojące się pod kontrolą

    W Polsce aż milion pacjentów zmaga się z ranami trudno gojącymi się albo inaczej przewlekłymi, takimi jak odleżyny oraz owrzodzenia – cukrzycowe, żylne, niedokrwienne czy nowotworowe. Ten typ ran odpowiada za ogromne cierpienia fizyczne i psychiczne chorych oraz stanowi poważne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.

  • Mikroplastik można znaleźć nawet w mózgu czy sercu – wskazują wstępne badania

  • Nie do kosza ani do WC, czyli jak utylizować leki