Telefon 800 70 2222 ratuje życie

Na linię wsparcia 800 70 2222 dla osób w kryzysie psychicznym może zadzwonić każdy, kto w nim się znalazł. Ale specjaliści dyżurujący 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, nie tylko mogą pomóc znaleźć wyjście z danej sytuacji, okazać akceptację, ale też bezpośrednio ratują ludzkie życie. W krótkim filmie przedstawiamy takie historie.

Dyżurujący w Centrum Wsparcia/Fot. PAP
Dyżurujący w Centrum Wsparcia/Fot. PAP


Ogólnie specjaliści Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym udzielili w ciągu pierwszych 12 miesięcy działania około 19 tysięcy porad, a interwencji bezpośrednio ratujących życie było 149. Na czym polegały? Na przykład zadzwoniła kobieta, już po zażyciu leków, która zamierzała właśnie rzucić się z balkonu. Najpoważniejszą konsekwencją kryzysu psychicznego, czyli sytuacji, gdy ktoś – z najrozmaitszych powodów – nie radzi już sobie w życiu – jest próba samobójcza.

A uratować w takiej sytuacji może rozmowa, także z nieznanym człowiekiem - profesjonalistą dyżurującym w Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym. Często okazuje się, że to pierwsze zwrócenie się o pomoc, które przełamuje barierę lęku czy wstydu przed poszukaniem profesjonalnego wsparcia.

- Są czasami takie rozmowy, że każdy, nawet niespecjalista wyczuje, że z tą osobą jest niedobrze. Jeśli się nie wykombinuje jakiejś pomocy natychmiast, to tej osoby już nie będzie. Jutro, za tydzień, za dwa tygodnie – mówi Alicja Tomaszewska, prezes zarządu Fundacji Itaka.

Fot. PAP/ Marcin Kmieciński

Kryzys psychiczny niejedno ma imię

Itaka, dzięki środkom Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020, prowadzi Centrum Wsparcia. Współpracuje, w razie potrzeby, z odpowiednimi służbami, które podejmują interwencję w razie zagrożenia życia osoby dzwoniącej lub takiej, która znajduje się w pobliżu osoby dzwoniącej. Telefon jest bowiem również dla osób, które widzą coś niepokojącego i nie wiedzą, co w takiej sytuacji zrobić.

Koordynator centrum Sulimir Szumielewicz mówi, że nie ma jednego schematu, według którego należy prowadzić rozmowę z osobą przeżywającą kryzys psychiczny. Eksperci podkreślają jednak, że kluczowe są akceptacja, brak ocen, podjęcie wysiłku zrozumienia sytuacji, w jakiej znajduje się osoba przeżywająca bardzo trudne chwile.

Rani natomiast, i w związku z tym nie pomaga, bagatelizowanie problemów drugiej osoby, porada, że trzeba zacisnąć zęby, wziąć się w garść, że inni mają gorzej, etc.

Kto może skorzystać z pomocy Centrum Wsparcia

Każdy, kto ma poczucie utraty kontroli nad swoim życiem, boryka się z depresją, wydaje mu się, że nie ma już dla niego nadziei. Jak wskazują na stronie Centrum jego pracownicy, jeśli: 

  • Czujesz się stale przygnębiony…
  • Nie dajesz sobie rady z codziennością…
  • Przeżywasz kryzys emocjonalny…
  • Znajdujesz się w sytuacji „bez wyjścia”…
  • Nie radzisz sobie ze stresem…
  • Nie chce Ci się żyć…
  • Jesteś ofiarą przemocy…
  • Zamartwiasz się o swój stan zdrowia…
  • Myślisz, że „jest coś z Tobą nie tak”…
  • Nie możesz pogodzić się ze stratą bliskiej osoby,

to znajdziesz wsparcie pod numerem 800 70 2222. Można również napisać mejla na adres: porady@liniawsparcia.pl

jw, zdrowie.pap.pl
 

Autorka

Justyna Wojteczek

Justyna Wojteczek - Pracę dziennikarską rozpoczęła w Polskiej Agencji Prasowej w latach 90-tych. Związana z redakcją społeczną i zagraniczną. Zajmowała się szeroko rozumianą tematyką społeczną m.in. zdrowiem, a także polityką międzynarodową, również w Brukseli. Była też m.in. redaktor naczelną Medical Tribune, a później także redaktor prowadzącą Serwis Zdrowie. Obecnie pełni funkcję zastępczyni redaktora naczelnego PAP. Jest autorką książki o znanym hematologu prof. Wiesławie Jędrzejczaku.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czy dieta wpływa na ADHD?

    Choć nadal brakuje jednoznacznych naukowych dowodów łączących zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ze sposobem odżywiania, coraz więcej przesłanek skłania badaczy do uważniejszego przyglądania się temu zagadnieniu.

  • Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

  • Zanim kupisz przeczytaj skład

  • Proste sposoby na upały

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Adobe Stock

    Jak rzucić palenie

    Wychodzenie z nałogu nikotynowego bywa długotrwałe, ponieważ nikotyna silnie uzależnia – pobudza mózgowy układ nagrody, wyzwalając dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia. To sprawia, że organizm zaczyna kojarzyć palenie z przyjemnością i ulgą, a zerwanie z tym mechanizmem wymaga czasu i zmiany nawyków. Trzeba nauczyć się zajmować i mózg, i ręce czymś innym oraz radzić sobie w sytuacjach, które uruchamiają odruch sięgania po nikotynę. O sposobach wychodzenia z nikotynizmu opowiada dr n. med. Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB.

  • Afazja – odbiera język, zostawia rozum

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP