Ból gardła może być oznaką połknięcia baterii?

To FAKT! Ból przełyku, gardła, kaszel mogą być objawami połknięcia przez dziecko baterii od zegarka. Jeśli mamy podejrzenie, że doszło do takiego incydentu, niezwłocznie należy udać się do szpitala.

Małe okrągłe baterie, tzw. baterie pastylkowe, mogą mieć różną średnicę. Można je spotkać w zegarkach, aparatach słuchowych, kalkulatorach, wagach oraz innych sprzętach domowych. Połknięte stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia dziecka, zwłaszcza wtedy, gdy utkwią w przełyku.

Część z nich to baterie zasadowe, zawierają roztwór elektrolitów – sodu lub potasu. Wyciekanie tego roztworu może spowodować nadżerki i martwicę tkanek. Z kolei baterie nie zawierające elektrolitów, np. litowe, pod wpływem wilgoci wytwarzają prąd elektryczny o niewielkim natężeniu, co także prowadzi do poparzeń. W efekcie pojawia się gorączka i krwawienie z przełyku. 

Dlatego też takie połkniętą baterię należy bezzwłocznie usunąć za pomocą endoskopu. Jeśli dostała się ona do żołądka – rokowania są lepsze. Dziecko należy obserwować i jeśli nie ma żadnych objawów poczekać aż ów drobny przedmiot zostanie wydalony w sposób naturalny. 

Apio

Źródło: https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/367/original/47-55.pdf?1473252040 
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock/Photographee.eu

    Kiedy wybrać się po raz pierwszy z córką do ginekologa?

    Pierwsza wizyta dziewczynki u ginekologa to duże przeżycie, ale lepiej jej nie odkładać. Jeśli nic niepokojącego się nie dzieje, to można pojawić się w gabinecie po roku od pierwszego krwawienia, nie później jednak niż do ukończenia przez młodą pacjentkę 15 lat. Przed wizytą warto porozmawiać o tym, co czeka ją w gabinecie – radzi dr n. med. Ewa Kuś, konsultant ds. ginekologii i położnictwa Grupy Luxmed.

  • Adobe Stock

    Dziecko ze spektrum autyzmu ma inaczej, rodzice jego też

    Dziecko rozwijające się w spektrum autyzmu to wyzwanie dla rodzica. Życie z nim ma wiele odcieni. Zdarzają się wzloty i upadki, jak w życiu każdego, tylko trochę inaczej. Czym jest spektrum autyzmu w czterech ścianach, 24 godziny na dobę?  - Przyciągał uwagę jak magnes metal, pochłaniał mój czas – opisuje jedna z mam już prawie dorosłego syna z zespołem Aspergera.

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Adobe Stock

    Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

    Rzadko się nad tym zastanawiamy, ale posiłek to nie tylko smak, ale cała gama doznań sensorycznych wynikających z kolorów, zapachów, konsystencji, kompozycji na talerzu. Dzieci z nadwrażliwością zmysłów mogą czuć się przytłoczone tą kakofonią i w rezultacie jeść bardzo mało i bez urozmaicenia.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Opieka paliatywna – by uśmierzyć ból

    Pacjent objęty opieką paliatywną nie musi być wcale osobą w ostatnich chwilach życia. W tej specjalizacji chodzi o to, by uśmierzyć ból i nam się to w tej chwili z sukcesem udaje, bo mamy praktycznie refundowane wszystkie nowoczesne leki, ale też kilka absurdów, które można by rozwiązać jednym podpisem ministry zdrowia – zaznacza dr hab. n. med. Tomasz Dzierżanowski, kierownik Kliniki Medycyny Paliatywnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Senior Café – filiżanka kawy zmieniająca opiekę długoterminową

    Materiał partnerski
  • Sąd uznał „metodę pulsacyjną” w leczeniu boreliozy za nieskuteczną

  • Przełom w leczeniu cytomegalii wrodzonej

  • Nadwaga, otyłość i szkoła

  • Adobe

    Przeszczep mikrobioty w chorobie alkoholowej

    Trwają zaawansowane badania nad leczeniem choroby alkoholowej za pomocą przeszczepów mikrobioty od nieuzależnionych dawców. Wyniki są tak obiecujące, że zdaniem badaczy przyczyn alkoholizmu można szukać w jelitach. 

  • Komórki macierzyste – nadzieja w leczeniu cukrzycy

  • Trendy na TikToku: szkodliwe, a nawet niebezpieczne