Sanofi: dbałość o dobrostan pracownika to must have nowoczesnej firmy

Zdrowie pracowników to dla firmy korzystna inwestycja i jeden z istotnych czynników zrównoważonego rozwoju, na który stawiają nowoczesne firmy – podkreślały uczestniczki panelu dyskusyjnego „Zdrowie-Biznes-Praca”, który odbył się podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Fot. Kadr z materiału wideo
Fot. Kadr z materiału wideo

Dobre zarządzanie przedsiębiorstwem oznacza więc też dbałość o dobrą formę zatrudnionych w nim ludzi.
Przykładem firmy, która zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie daje troska o dobry stan zdrowia pracowników jest Sanofi z branży farmaceutycznej.

- Od lat Sanofi prowadzi różne programy work-life balance, dba o dobrostan swoich pracowników – mówiła uczestnicząca w dyskusji Agnieszka Grzybowska-Zalewska, prezes zarządu Sanofi w Polsce.

Jednym ze sztandarowych programów jest tzw. Wielka Majówka.

- To dodatkowe dni wolne, które pracownik może uzyskać, jeśli w ciągu roku wykorzysta cały należny mu urlop. Zostało to stworzone po to, żeby taka osoba faktycznie odpoczęła, oderwała się od pracy i wróciła potem z nową energią na swoje stanowisko – wyjaśniała Agnieszka Grzybowska-Zalewska.

Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym (work-life balance) jest jednym z bardzo istotnych warunków zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego osób zatrudnionych. Jak wskazywano podczas dyskusji, w Polsce ta sytuacja nie wygląda najlepiej na tle krajów Europy Zachodniej.

Ważnym elementem życia prywatnego jest czas poświęcony rodzinie. W tym celu Sanofi ustanowiło dodatkowy płatny urlop tacierzyński - 12 tygodni dla każdego pracownika, który zostaje ojcem. Może on wykorzystać urlop w ciągu pierwszego roku życia dziecka.

- Również nasz fundusz socjalny jest nakierowany na wypoczynek, na dodatkowe aktywności dla dzieci naszych pracowników – dodała prezeska Sanofi.

Ponadto firma daje możliwość wykonywania pracy z różnych miejsc i w wybranym przez pracownika czasie. 

- Staramy się też uwolnić troszkę czasu z naszej pracy na spotkania zewnętrzne, np. w piątki staramy się nie mieć spotkań online, tak aby były przeznaczone na pracę własną, na spotkania zewnętrzne – tłumaczyła Agnieszka Grzybowska-Zalewska.

Pracownicy firmy mają też dostęp do dodatkowych świadczeń zdrowotnych i dodatkowego ubezpieczenia dla siebie i dla swoich rodzin. To ważne, gdyż zapewnia im to m.in. łatwiejszy dostęp do badań profilaktycznych, których wiele osób się obawia. Takie zachęty i wprowadzenie pewnej „mody” na profilaktykę zdrowotną połączone z edukacją mogłyby – jak wskazywały uczestniczki dyskusji – wpłynąć pozytywnie na poprawę zdrowia Polaków. 

Forum Ekonomiczne odbywa się w Karpaczu w dniach 6-8 września.

Źródło materiału partnerskiego: PAP MediaRoom

ZOBACZ PODOBNE

  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Kiedy w domu jest za zimno… czyli zdrowie a niska temperatura

    Zbyt niska temperatura w domu na różne sposoby może sprzyjać kłopotom ze zdrowiem - przestrzegają eksperci. Dla niektórych już niewielka różnica utraty ciepła może mieć niebagatelne znaczenie. Nie warto też jednak przesadzać z ogrzewaniem. Dowiedz się więcej.

  • Werewka/PAP

    Historia. Brudne ręce chirurgów zamiast leczyć uśmiercały 

    Jeszcze na początku XIX w. chirurdzy kroili pacjentów brudnymi rękami. Nie myli ich nawet po sekcji zwłok, gdy udawali się tuż po tym przyjmować porody. Nosili czarne fartuchy, by łatwiej było na nich ukryć ślady krwi. Lekarz, który wpadł na prostą zależność – brudne ręce – zakażenie – popadł w obłęd, bo środowisko nie dało mu wiary. Dlaczego tyle wieków musiało minąć od stworzenia mydła do jego powszechnego stosowania, również w medycynie? I komu udało się w końcu odkazić sale operacyjne?

  • P. Werewka

    Aromaterapia na pewno przyjemna

    Inhalacje z olejków eterycznych znane są od wieków, a i we współczesnych czasach mają wielu zwolenników. Na temat aromaterapii prowadzi się badania naukowe, ale często są one bardzo słabej jakości metodologicznej, a zatem nie można z nich wyciągać kategorycznego wniosku, że „działa” lub „nie działa”. Pewne jest zaś to, że o ile nie mamy alergii na jakiś olejek, aromaterapia nam nie zaszkodzi, a mamy duże szanse, że poprawi nam samopoczucie. To już coś.

  • Fot. PAP/P. Werewka

    Poezja ma większą moc niż myślisz

    Platon nie widział miejsca dla poetów i poezji w idealnym państwie, ale jego postulat tylko przyczynia się do tym większego uznania jej siły oddziaływania na jednostki i społeczeństwo. We współczesności poezja wciąż jest czytana i tworzona, choć tomiki raczej nie są często kupowane w księgarniach - wiersze przeniosły się do internetu. Poezja może wpływać na zdrowie - koi samotność, może wspierać w trudnym leczeniu. Jej czytanie, zwłaszcza głośne, reguluje oddech i synchronizuje pracę serca. Jesienne ponure wieczory to doskonały moment na wiersze.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/halfpoint

    Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

    Cukrzyca, którą zdiagnozowano u ponad 3 mln Polaków to choroba, która nieprawidłowo leczona daje wiele wielonarządowych powikłań. Dlatego nowoczesne terapie, choć kosztowne, trzeba traktować jako inwestycję z wysoką stopą zwrotu. I choć w diabetologii mamy ogromny postęp, to brakuje kilku ważnych rozwiązań, by za pięć lat leczyć ją na światowym poziomie. Dyskutowali o nich uczestnicy VI Forum Liderów Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Czego nie wiecie o wit. B

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • AdobeStock/Photobank

    Depresja kasuje ochotę na życie

    „Kiedy miałam depresję, często udawałam, że wszystko jest dobrze. Chociaż moje przyjaciółki widziały, że coś się dzieje, potrafiłam postawić się na baczność i sprawiać wrażenie, że wszystko jest ok. Musiałam sama dojść do tego, że warto mówić otwarcie, ale to wymagało pozbycia się wstydu, uznania tego, że depresja to choroba” – mówi Gośka Serafin, dziennikarka, która w swoim podcaście „Bez Farbowania” pokazuje, że depresja to choroba, z którą można żyć i nie jest to powód do wstydu.

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek