Nowy program dla zaspokojenia potrzeb w zakresie zdrowia psychicznego

Zwiększenie możliwości działania i świadczeń realizowanych w obszarze zdrowia psychicznego stanowi podstawowy cel programu Mental Health Gap Action Programme (mhGAP), który ruszył dziś w ramach Narodowego Programu Zdrowia w Polsce. Program mhGAP został uruchomiony dzięki współpracy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z Instytutem Psychiatrii i Neurologii i Ministerstwem Zdrowia.

Fot. Fot. Agata Grzybowska
Fot. Fot. Agata Grzybowska

Dostęp do świadczeń z zakresu zdrowia psychicznego w ramach systemu ochrony zdrowia w Polsce wiąże się ze znacznymi trudnościami. Badania wykazały, że 60 proc. pacjentów, którzy stwierdzili, że potrzebowali wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, nie szukało pomocy, obawiając się stygmatyzacji. Na 100 tys. mieszkańców przypada zaledwie dziewięciu psychiatrów, co powoduje długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. W Polsce udział zdrowia psychicznego w budżecie ochrony zdrowia wynosi 3,7 procent, co jest stosunkowo niskim wskaźnikiem w porównaniu z innym krajami Europy.

Polski rząd podejmuje istotne działania w celu przeprowadzenia reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Wśród polskich dzieci odnotowuje się jeden z najniższych wskaźników dobrostanu psychicznego, a jednocześnie jeden z najwyższych wskaźników prób samobójczych w Europie.

W 2022 r. policja prowadziła dochodzenia w sprawach 2031 prób samobójczych, co oznacza wzrost o 148 proc. w stosunku do 2020 r. Starając się zaspokoić tak duże potrzeby zdrowotne, w ciągu ostatnich czterech lat rząd czterokrotnie zwiększył wydatki na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży do ponad 1 mld zł.

Fot. Rosa

Czego NIE mówić osobie cierpiącej na depresję

Osobie cierpiącej z powodu depresji potrzebne jest wsparcie. Są jednak takie słowa, których lepiej takiej osobie nie mówić.

Chcąc skorzystać ze świadczeń zdrowotnych, wszyscy pacjenci, bez względu na rodzaj dolegliwości czy choroby, pierwsze kroki kierują do poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Włączenie świadczeń z zakresu zdrowia psychicznego do systemu podstawowej opieki zdrowotnej stanowi jedną z najbardziej skutecznych metod zaspokajania istniejących w tym zakresie potrzeb, ponieważ pozwala na wczesną identyfikację osób obarczonych wyższym ryzykiem problemów zdrowia psychicznego, przeprowadzenie szybkiej oceny i sprawniejsze kierowanie pacjentów do specjalistów.

Program mhGAP umożliwia lekarzom pierwszego kontaktu zdobycie wiedzy i umiejętności rozpoznania objawów często spotykanych zaburzeń zdrowia psychicznego, takich jak depresji, stresu, uzależnień i myśli samobójczych. Dzięki odbyciu specjalistycznego szkolenia lekarze zyskają więcej pewności w postępowaniu w tego typu przypadkach lub, w razie potrzeby, będą mogli sprawniej kierować pacjentów do psychologów i psychiatrów przyjmujących w środowiskowych ośrodkach zdrowia psychicznego. W początkowym okresie wdrażany będzie program pilotażowy w województwach podlaskim i mazowieckim z założeniem rozszerzenia programu na pozostałe województwa.

- Wdrożenie programu ułatwi dostęp do świadczeń z zakresu zdrowia psychicznego i sprawi, że lekarze rodzinni odgrywać będą ważną rolę, działając na pierwszej linii realizacji świadczeń zdrowia psychicznego w Polsce, co powinno odciążyć mocno przeciążony sektor opieki psychiatrycznej - wyjaśnia dr Nino Berdzuli, dyrektor biura WHO w Polsce i specjalny wysłannik WHO ds. działań na rzecz uchodźców z Ukrainy w państwach ich przyjmujących. - Wsparciem z zakresu zdrowia psychicznego objęci będą polscy pacjenci, a także duża liczba uchodźców ukraińskich. Zapewnienie świadczeń w dziedzinie zdrowia psychicznego i dobrostanu uchodźców ukraińskich staje się pilną potrzebą, którą dzięki szczodrej pomocy rządu USA, WHO stara się odpowiednio zabezpieczyć we współpracy z Ministerstwem Zdrowia - dodaje.

Źródło informacji prasowej: WHO
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Afazja – odbiera język, zostawia rozum

    Pewnego dnia budzisz się i odkrywasz, że słowa już nie są ci posłuszne. Próbujesz się komunikować, ale w oczach bliskich widzisz tylko niezrozumienie; w głowie kłębią się myśli, ale nie sposób ich przekazać. Taki koszmar stał się rzeczywistością dla tysięcy ludzi dotkniętych afazją – zaburzeniem neurologicznym, które odbiera człowiekowi język, choć nie wpływa na inteligencję. 

  • Mikrobiom mózgu. Kontrowersyjna hipoteza, która może zmienić neurologię

    Siedemdziesięciokilkuletni ogrodnik z zaawansowaną demencją powrócił za kierownicę i do pracy po dwóch latach terapii przeciwgrzybiczej – brzmi to jak cud medyczny, ale jest faktem udokumentowanym w naukowym piśmiennictwie. Czy odkrycie mikrobiomu mózgu może zmienić neurologię?

  • Adobe Stock/myboys.me

    Spektrum autyzmu – konkretne drogowskazy

    Zaburzenia ze spektrum autyzmu wiążą się z charakterystycznymi objawami, które występują w różnym nasileniu i konfiguracji. Ujawniają się najczęściej w pierwszych trzech latach życia dziecka, dlatego rodzic musi być czujny, a budzące niepokój zachowania konsultować ze specjalistą. Na co szczególnie zwracać uwagę, wyjaśnia dr Anna Budzińska, psycholożka, twórczyni i dyrektorka Instytutu Wspomagania Rozwoju Dziecka (IWRD) w Gdańsku.

  • HOLO vectors Sp. z o.o.

    Czy klasyczne atlasy odchodzą do lamusa? Przewaga modeli 3D w edukacji medycznej

    Materiał promocyjny

    Papierowe atlasy anatomiczne przez dekady stanowiły podstawę nauki anatomii. Jednak rozwój technologii 3D znacząco zmienia sposób przyswajania wiedzy. Obecnie możesz nie tylko oglądać statyczne ilustracje, ale również interaktywnie eksplorować struktury anatomiczne w przestrzeni - w pełnym trójwymiarze. Co więcej, rozwiązania cyfrowe pozwalają zrozumieć powiązania między układami, a także ich funkcjonowanie w czasie rzeczywistym. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czy dieta wpływa na ADHD?

    Choć nadal brakuje jednoznacznych naukowych dowodów łączących zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ze sposobem odżywiania, coraz więcej przesłanek skłania badaczy do uważniejszego przyglądania się temu zagadnieniu.

  • Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

  • Zanim kupisz przeczytaj skład

  • Proste sposoby na upały

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Adobe Stock

    Jak rzucić palenie

    Wychodzenie z nałogu nikotynowego bywa długotrwałe, ponieważ nikotyna silnie uzależnia – pobudza mózgowy układ nagrody, wyzwalając dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia. To sprawia, że organizm zaczyna kojarzyć palenie z przyjemnością i ulgą, a zerwanie z tym mechanizmem wymaga czasu i zmiany nawyków. Trzeba nauczyć się zajmować i mózg, i ręce czymś innym oraz radzić sobie w sytuacjach, które uruchamiają odruch sięgania po nikotynę. O sposobach wychodzenia z nikotynizmu opowiada dr n. med. Magdalena Cedzyńska z Narodowego Instytutu Onkologii – PIB.

  • Afazja – odbiera język, zostawia rozum

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP