Nowy program dla zaspokojenia potrzeb w zakresie zdrowia psychicznego

Zwiększenie możliwości działania i świadczeń realizowanych w obszarze zdrowia psychicznego stanowi podstawowy cel programu Mental Health Gap Action Programme (mhGAP), który ruszył dziś w ramach Narodowego Programu Zdrowia w Polsce. Program mhGAP został uruchomiony dzięki współpracy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z Instytutem Psychiatrii i Neurologii i Ministerstwem Zdrowia.

Fot. Fot. Agata Grzybowska
Fot. Fot. Agata Grzybowska

Dostęp do świadczeń z zakresu zdrowia psychicznego w ramach systemu ochrony zdrowia w Polsce wiąże się ze znacznymi trudnościami. Badania wykazały, że 60 proc. pacjentów, którzy stwierdzili, że potrzebowali wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, nie szukało pomocy, obawiając się stygmatyzacji. Na 100 tys. mieszkańców przypada zaledwie dziewięciu psychiatrów, co powoduje długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. W Polsce udział zdrowia psychicznego w budżecie ochrony zdrowia wynosi 3,7 procent, co jest stosunkowo niskim wskaźnikiem w porównaniu z innym krajami Europy.

Polski rząd podejmuje istotne działania w celu przeprowadzenia reformy systemu ochrony zdrowia psychicznego, ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Wśród polskich dzieci odnotowuje się jeden z najniższych wskaźników dobrostanu psychicznego, a jednocześnie jeden z najwyższych wskaźników prób samobójczych w Europie.

W 2022 r. policja prowadziła dochodzenia w sprawach 2031 prób samobójczych, co oznacza wzrost o 148 proc. w stosunku do 2020 r. Starając się zaspokoić tak duże potrzeby zdrowotne, w ciągu ostatnich czterech lat rząd czterokrotnie zwiększył wydatki na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży do ponad 1 mld zł.

Fot. Rosa

Czego NIE mówić osobie cierpiącej na depresję

Osobie cierpiącej z powodu depresji potrzebne jest wsparcie. Są jednak takie słowa, których lepiej takiej osobie nie mówić.

Chcąc skorzystać ze świadczeń zdrowotnych, wszyscy pacjenci, bez względu na rodzaj dolegliwości czy choroby, pierwsze kroki kierują do poradni podstawowej opieki zdrowotnej. Włączenie świadczeń z zakresu zdrowia psychicznego do systemu podstawowej opieki zdrowotnej stanowi jedną z najbardziej skutecznych metod zaspokajania istniejących w tym zakresie potrzeb, ponieważ pozwala na wczesną identyfikację osób obarczonych wyższym ryzykiem problemów zdrowia psychicznego, przeprowadzenie szybkiej oceny i sprawniejsze kierowanie pacjentów do specjalistów.

Program mhGAP umożliwia lekarzom pierwszego kontaktu zdobycie wiedzy i umiejętności rozpoznania objawów często spotykanych zaburzeń zdrowia psychicznego, takich jak depresji, stresu, uzależnień i myśli samobójczych. Dzięki odbyciu specjalistycznego szkolenia lekarze zyskają więcej pewności w postępowaniu w tego typu przypadkach lub, w razie potrzeby, będą mogli sprawniej kierować pacjentów do psychologów i psychiatrów przyjmujących w środowiskowych ośrodkach zdrowia psychicznego. W początkowym okresie wdrażany będzie program pilotażowy w województwach podlaskim i mazowieckim z założeniem rozszerzenia programu na pozostałe województwa.

- Wdrożenie programu ułatwi dostęp do świadczeń z zakresu zdrowia psychicznego i sprawi, że lekarze rodzinni odgrywać będą ważną rolę, działając na pierwszej linii realizacji świadczeń zdrowia psychicznego w Polsce, co powinno odciążyć mocno przeciążony sektor opieki psychiatrycznej - wyjaśnia dr Nino Berdzuli, dyrektor biura WHO w Polsce i specjalny wysłannik WHO ds. działań na rzecz uchodźców z Ukrainy w państwach ich przyjmujących. - Wsparciem z zakresu zdrowia psychicznego objęci będą polscy pacjenci, a także duża liczba uchodźców ukraińskich. Zapewnienie świadczeń w dziedzinie zdrowia psychicznego i dobrostanu uchodźców ukraińskich staje się pilną potrzebą, którą dzięki szczodrej pomocy rządu USA, WHO stara się odpowiednio zabezpieczyć we współpracy z Ministerstwem Zdrowia - dodaje.

Źródło informacji prasowej: WHO
 

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

    Przemoc relacyjna jest zjawiskiem powszechnym wśród dziewcząt. Zaczyna się coraz wcześniej. Jest jak uderzenie w splot słoneczny. Jak wspierać i budować poczucie wartości młodych kobiet – dyskutowały uczestniczki spotkania poświęconego premierze książki Katie Hurley pt. „Wredne dziewczyny i twoja córka”.

  • AdobeStock

    Młode influencerki na TikToku promują szkodliwą pielęgnację skóry

    Jak wynika z pierwszego badania przeprowadzonego na ten temat przez amerykańskich naukowców, modny trend promujący na TikToku wielogodzinną pielęgnację skóry wieloma preparatami jest nie tylko nieskuteczny, ale może być wręcz szkodliwy – wynika z pierwszego badania przeprowadzonego na ten temat przez amerykańskich naukowców.

  • Envato

    Świadome rodzicielstwo to nie tylko edukacja i dieta, ale też plan na... nieprzewidywalne

    Materiał promocyjny

    Współczesne rodzicielstwo to znacznie więcej niż tradycyjne aspekty wychowania. Świadome rodzicielstwo wykracza daleko poza edukację i dietę, obejmując głębokie zrozumienie potrzeb dziecka oraz przygotowanie całej rodziny na nieprzewidywalne sytuacje. W dzisiejszym niestabilnym świecie rodzice muszą nie tylko reagować na bieżące potrzeby dzieci, ale również wyposażyć je w umiejętności radzenia sobie z nieoczekiwanymi wyzwaniami. To holistyczne podejście wymaga od rodziców świadomości własnych reakcji oraz umiejętności adaptacji do zmieniających się okoliczności.

  • Adobe Stock/kieferpix

    „Ciche dni” to przemoc emocjonalna

    Mimo że większość osób będących w związkach deklaruje, że potrafi rozmawiać z partnerem na każdy temat to – gdy pojawia się spór – często zapada milczenie. Jest w tym pewna sprzeczność. Nieraz rozmowa przypomina bardziej wydawanie oświadczeń niż dialog – komentują eksperci wyniki badania zleconego przez Gedeon Ritcher Polska.

NAJNOWSZE

  • Archiwum prywatne

    Polski lekarz wśród 100 najlepszych na świecie

    Dr n. med. Maciej Michalak został uznany za jednego ze 100 najlepszych lekarzy na świecie. Tytuł ten otrzymał za znaczący wkład w rozwój stomatologii i szeroko rozumianej medycyny oraz inspirowanie innych wzorową postawą lekarza.

  • Złośliwe nadciśnienie tętnicze wciąż istnieje

  • Współczesne wyroby tytoniowe i nikotynowe – nowe, ale czy lepsze?

  • Naukowcy o mineralnym panaceum stosowanym w medycynie alternatywnej

  • Przemoc relacyjna u dziewcząt to uderzenie w splot słoneczny

  • Adobe

    Czy rak szyjki macicy przejdzie do historii?

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Włoszka, która trzykrotnie zlekceważy zaproszenie na cytologię, może spodziewać się wizyty położnej środowiskowej w domu. Szwedka musi "odhaczyć" badanie, bo to jej zobowiązanie wobec ubezpieczyciela. Brytyjka dostaje pocztą zestaw do samodzielnego pobrania wymazu. A jak wygląda profilaktyka raka szyjki macicy i innych nowotworów kobiecych w Polsce? O to pytamy dr hab. n. med. Iwonę Gabriel – ginekolog-onkolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

  • Anafilaksja – gdy życie zależy od adrenaliny

  • Taniec jest dobry dla mózgu

Serwisy ogólnodostępne PAP