Materiał promocyjny

Nagroda Zaufania Złoty OTIS dla prof. dr hab. n. med. Piotra Jankowskiego i dr n. med. Małgorzaty Kupisz-Urbańskiej

Podczas I Konferencji „Medycyna z Diamentami 2024”, która odbyła się 5 listopada w Warszawie, organizowanej przez Świat Lekarza, zostały wręczone Nagrody Zaufania „Złoty OTIS”, przyznawane od 2004 roku dla wybitnych lekarzy, farmaceutów, dziennikarzy i organizacji pacjenckich oraz firm farmaceutycznych.

Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meriutum
Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meriutum

Za program „Wdrożenie dodatkowej opieki nad pacjentami powyżej 65 roku życia” nagrodę otrzymali prof. dr hab. n.med. Piotr Jankowski, Kierownik Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii oraz dr n. med. Małgorzata Kupisz-Urbańska z Oddziału Klinicznego Chorób Wewnętrznych i Gerontokardiologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego, przy ul. Czerniakowskiej 231 w Warszawie.

Wdrożony w 2024 roku program kompleksowej opieki nad pacjentami powyżej 65. roku życia z cukrzycą to innowacyjne podejście mające na celu poprawę jakości życia seniorów, poprzez multidyscyplinarną opiekę i wdrożenie nowoczesnych technologii. Dzięki integracji różnych form wsparcia, projekt koncentruje się na minimalizowaniu ryzyka powikłań zdrowotnych związanych z cukrzycą i promowaniu samodzielności seniorów.

Kluczowe filary innowacyjności obejmują multidyscyplinarną opiekę specjalistów (lekarza geriatry, dietetyka, psychologa i fizjoterapeuty) oraz wdrożenie nowoczesnych technologii. Istotnym elementem programu jest wprowadzenie systemów ciągłego monitorowania glikemii (CGM), co umożliwia pacjentom bieżące śledzenie poziomu cukru w płynie śródtkankowym. Dzięki temu pacjenci mają większą kontrolę nad chorobą i mogą na bieżąco dostosowywać swoje działania zdrowotne. Ponadto, dzięki rozwiązaniom telemedycznym lekarze mają możliwość  zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjentów. To rozwiązanie szczególnie korzystne dla seniorów, ponieważ minimalizuje potrzebę częstych wizyt u lekarza, a jednocześnie zapewnia stały nadzór medyczny.

Dzięki programowi pacjenci mogą uniknąć wielu powikłań cukrzycowych, takich jak choroby serca, niewydolność nerek, problemy ze wzrokiem czy zaburzenia poznawcze. Ten innowacyjny program to kompleksowe rozwiązanie, które poprzez integrację nowoczesnych technologii i wieloaspektowej opieki, pomaga osobom starszym żyć zdrowiej i bardziej niezależnie. Wprowadzenie ciągłego monitorowania glikemii i telemedycyny pozwala nie tylko na lepsze zarządzanie cukrzycą, ale także na ogólną poprawę jakości życia seniorów.

Więcej informacji udziela: Karolina Wichrowska

Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meritum

Kontakt: karolina.wichrowska@zdrowieiedukacja.org

Źródła

Fundacja Zdrowie i Edukacja Ad Meritum

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Dlaczego ludzie tracą wzrok?

    AMD, jaskra i cukrzyca to główne przyczyny utraty wzroku w krajach wysokorozwiniętych, także w Polsce. W wielu przypadkach ślepocie można zapobiec. Tymczasem w Polsce liczba osób niewidomych sięga 100 tysięcy i ze względu na starzenie się społeczeństwa, jak szacują specjaliści, będzie rosnąć. 

  • Fot. Aleksandra Went - Pracownia Wela Ont Ceramika współpracująca ze Stowarzyszeniem PARK ON

    Dostęp pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona do terapii jest często fikcyjny

    Materiał promocyjny

    Lekcje tańca, zajęcia z ceramiki, wsparcie psychologiczne: gdańskie Stowarzyszenie PARK ON na co dzień pomaga osobom z Parkinsonem mierzyć się z chorobą oraz motywuje je do regularnych ćwiczeń.

  • Adobe Stock

    „Więźniowie czwartego piętra” to często osoby starsze

    Starzeć zaczynamy się już od narodzin. To nieuchronny proces i większość z nas go doświadczy. Pytanie tylko, czy otrzyma odpowiednią opiekę. Jak wygląda życie osób starszych w Polsce, nie tylko z perspektywy oddziału geriatrycznego, opowiada lek. Agnieszka Skoczylas, ordynator Oddziału Geriatryczno-Internistycznego Szpitala Wolskiego w Warszawie.

  • AdobeStock, Pixel-Shot

    Linia wsparcia dla seniorów

    Telefon Zaufania dla osób starszych to często jedyna okazja, by opowiedzieć, jak minął dzień, co się wydarzyło, a także po prostu usłyszeć życzliwy głos.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Nieleczona jaskra odbiera wzrok

    W terapii jaskry, bez względu na stosowaną u pacjenta metodę, chodzi o to, by jak najdłużej utrzymać prawidłową ostrość wzroku. Nieleczona jaskra nieuchronnie prowadzi do ślepoty – ostrzega prof. Iwona Grabska-Liberek, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

  • Forsycja działa przeciwzapalnie

  • Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

  • Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Adobe

    Wiosenne porządki mogą zaszkodzić

    Wiosenne porządki, zwłaszcza jeśli używamy wielu chemikaliów jednocześnie, grożą nie tylko podrażnieniem błon śluzowych czy wysuszeniem skóry dłoni. Intensywne sprzątanie prowadzi m.in. do spadku pojemności płuc, nasilenia astmy, ciężkich reakcji alergicznych i zatruć. 

  • Nowoczesne leczenie cukrzycy to inwestycja z wysoką stopą zwrotu

  • Odczulanie przywraca zdrowie