Uwaga na depresję u seniorów!

Rozpoznawanie depresji jest u osób starszych utrudnione. Czasem trudno ocenić, czy objawy wynikają z depresji czy zaburzeń otępiennych. Niezwykle niebezpieczne jest też dość powszechne przekonanie społeczne, że starość łączy się z przygnębieniem i smutkiem.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Najlepsze wyniki leczenia depresji uzyskuje się łącząc farmakoterapię z psychoterapią. Tymczasem badania wskazują, że w Polsce leczenie depresji u osób starszych niedomaga.

Z grupy osób badanych przez naukowców biorących udział w projekcie PolSenior niewiele ponad połowa seniorów z rozpoznaną depresją przyjmowała leki antydepresyjne pomimo tego, że w trakcie badania wykazano, iż objawy depresji utrzymywały się u ponad połowy z nich.

Nie bać się antydepresantów

Dlaczego należy leczyć depresję u osób starszych?

  • ponieważ przysparza im dużo cierpienia;
  • ponieważ cierpiący na depresję senior może unikać wykonywania pewnych czynności i zadań, co wpływa na jego sprawność i możliwość normalnego życia;
  • ponieważ przebieg choroby somatycznej, a nawet jej przyczyny, mogą być uwarunkowane depresją;
  • ponieważ skuteczne leczenie depresji wpływa u osób starszych nie tylko na poprawę ich stanu psychicznego, ale i fizycznego.

Dobrze by było, gdyby osoby starsze i ich bliscy mieli świadomość pozytywnych skutków leczenia depresji. Może się okazać, że spowolnienie, kłopoty z pamięcią czy niechęć do wykonywania pewnych czynności bynajmniej nie są spowodowane otępieniem, a depresją.

Depresja mylona z otępieniem 

Naukowcy biorący udział w projekcie PolSenior wskazują, że depresja bywa fałszywie rozpoznawana jako otępienie, a źródłem problemów poznawczych osoby starszej może być nie postępujący proces neurodegeneracyjny, a depresja. Udowodnione jest przecież, że pacjenci z depresją (w każdym wieku) mają kłopoty z funkcjami poznawczymi oraz pamięcią. U osób starszych depresja może być też jednym ze zwiastunów zaburzeń poznawczych.

Źródło: K. Broczek, M. Mossakowska, A. Szybalska, E. Kozak-Szkopek, P. Ślusarczyk, K. Wieczorowska-Tobis, T. Parnowski: „Występowanie objawów depresyjnych u osób starszych” w: Monografia projektu PolSenior

Justyna Wojteczek

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Dlaczego ludzie tracą wzrok?

    AMD, jaskra i cukrzyca to główne przyczyny utraty wzroku w krajach wysokorozwiniętych, także w Polsce. W wielu przypadkach ślepocie można zapobiec. Tymczasem w Polsce liczba osób niewidomych sięga 100 tysięcy i ze względu na starzenie się społeczeństwa, jak szacują specjaliści, będzie rosnąć. 

  • Fot. Aleksandra Went - Pracownia Wela Ont Ceramika współpracująca ze Stowarzyszeniem PARK ON

    Dostęp pacjentów z zaawansowaną chorobą Parkinsona do terapii jest często fikcyjny

    Materiał promocyjny

    Lekcje tańca, zajęcia z ceramiki, wsparcie psychologiczne: gdańskie Stowarzyszenie PARK ON na co dzień pomaga osobom z Parkinsonem mierzyć się z chorobą oraz motywuje je do regularnych ćwiczeń.

  • Adobe Stock

    „Więźniowie czwartego piętra” to często osoby starsze

    Starzeć zaczynamy się już od narodzin. To nieuchronny proces i większość z nas go doświadczy. Pytanie tylko, czy otrzyma odpowiednią opiekę. Jak wygląda życie osób starszych w Polsce, nie tylko z perspektywy oddziału geriatrycznego, opowiada lek. Agnieszka Skoczylas, ordynator Oddziału Geriatryczno-Internistycznego Szpitala Wolskiego w Warszawie.

  • AdobeStock, Pixel-Shot

    Linia wsparcia dla seniorów

    Telefon Zaufania dla osób starszych to często jedyna okazja, by opowiedzieć, jak minął dzień, co się wydarzyło, a także po prostu usłyszeć życzliwy głos.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Szkoła przyszpitalna oferuje coś więcej niż edukację

  • Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • Adobe

    Sezon na kleszczowe zapalenie mózgu

    W Polsce rośnie liczba zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). W odróżnieniu od boreliozy, przeciwko KZM można się zaszczepić. Specjaliści zachęcają do immunizacji, bo choroba może mieć dramatyczny przebieg. A roznoszących KZM kleszczy, ze względu na ciepłe zimy, jest coraz więcej. 

  • Nadmiar soli sprzyja nie tylko nadciśnieniu i chorobom nerek

  • Czego nie wiecie o wit. B