Uwaga na depresję u seniorów!

Rozpoznawanie depresji jest u osób starszych utrudnione. Czasem trudno ocenić, czy objawy wynikają z depresji czy zaburzeń otępiennych. Niezwykle niebezpieczne jest też dość powszechne przekonanie społeczne, że starość łączy się z przygnębieniem i smutkiem.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Najlepsze wyniki leczenia depresji uzyskuje się łącząc farmakoterapię z psychoterapią. Tymczasem badania wskazują, że w Polsce leczenie depresji u osób starszych niedomaga.

Z grupy osób badanych przez naukowców biorących udział w projekcie PolSenior niewiele ponad połowa seniorów z rozpoznaną depresją przyjmowała leki antydepresyjne pomimo tego, że w trakcie badania wykazano, iż objawy depresji utrzymywały się u ponad połowy z nich.

Nie bać się antydepresantów

Dlaczego należy leczyć depresję u osób starszych?

  • ponieważ przysparza im dużo cierpienia;
  • ponieważ cierpiący na depresję senior może unikać wykonywania pewnych czynności i zadań, co wpływa na jego sprawność i możliwość normalnego życia;
  • ponieważ przebieg choroby somatycznej, a nawet jej przyczyny, mogą być uwarunkowane depresją;
  • ponieważ skuteczne leczenie depresji wpływa u osób starszych nie tylko na poprawę ich stanu psychicznego, ale i fizycznego.

Dobrze by było, gdyby osoby starsze i ich bliscy mieli świadomość pozytywnych skutków leczenia depresji. Może się okazać, że spowolnienie, kłopoty z pamięcią czy niechęć do wykonywania pewnych czynności bynajmniej nie są spowodowane otępieniem, a depresją.

Depresja mylona z otępieniem 

Naukowcy biorący udział w projekcie PolSenior wskazują, że depresja bywa fałszywie rozpoznawana jako otępienie, a źródłem problemów poznawczych osoby starszej może być nie postępujący proces neurodegeneracyjny, a depresja. Udowodnione jest przecież, że pacjenci z depresją (w każdym wieku) mają kłopoty z funkcjami poznawczymi oraz pamięcią. U osób starszych depresja może być też jednym ze zwiastunów zaburzeń poznawczych.

Źródło: K. Broczek, M. Mossakowska, A. Szybalska, E. Kozak-Szkopek, P. Ślusarczyk, K. Wieczorowska-Tobis, T. Parnowski: „Występowanie objawów depresyjnych u osób starszych” w: Monografia projektu PolSenior

Justyna Wojteczek

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Eksperci wskazują, że szczepienia ochronne dorosłych to sposób na zdrowsze i dłuższe życie

    Materiał promocyjny

    Populacja w Europie szybko się starzeje, a osoby dorosłe, szczególnie po pięćdziesiątce są grupą narażoną na choroby zakaźnie i wywołane przez nie powikłania. Poprawę ich bezpieczeństwa ma zapewnić opracowywany w UE program szczepień ochronnych. Pierre Van Damme z Uniwersytetu w Antwerpii (Belgia) i prof. Paolo Bonanni z Uniwersytetu we Florencji (Włochy), założyciele Adult Immunization Board (AIB), mówią w rozmowie z PAP, jak i dlaczego powinno się zachęcać dorosłych do szczepień.

  • Oddychaj wolniej

    Powolne oddychanie pomaga nie tylko w codziennym stresie, ale i w łagodzeniu skutków zaburzeń nerwicowych czy PTSD. Według najnowszych badań kontrolowane wdechy i wydechy obniżają ciśnienie krwi, pozwalają zasnąć i poprawiają funkcje poznawcze.

  • zinkevych/Adobe Stock

    Fizjoterapia w opiece długoterminowej

    Pacjent w opiece długoterminowej wymaga indywidualnego podejścia. Proponujemy mu różne aktywności, które często wykorzystują nasze lub jego doświadczenie sportowe. Budujemy prawdziwą relację, choć dzieli nas jedno,dwa pokolenia – przyznaje Jakub Kaługa, fizjoterapeuta pracujący w Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym.

  •  Adobe Stock/FotoArtist

    Cyfrowe technologie służą seniorom

    Przy odpowiednim użytkowaniu internetu, komputerów czy smartfonów, u osób starszych maleje ryzyko zaburzeń poznawczych i rośnie samodzielność – donoszą naukowcy. Badania z udziałem seniorów nie tylko przeczą koncepcji „cyfrowej demencji”, ale wręcz wskazują na możliwe korzyści kognitywne z nowych technologii.

NAJNOWSZE

  • Badanie: większość Polaków za zakazem reklam alkoholu

    Piwo to najczęstszy wybór młodzieży sięgającej po alkohol po raz pierwszy. Nie można w tym kontekście nie wspomnieć o oddziaływaniu reklam, nawet jeśli na ekranie lub billboardzie pojawia się etykieta „zero procent”. Dlatego Fundacja GrowSpace rusza z kampanią antyalkoholową „Zero procent prawdy”. Zlecony przez nią sondaż potwierdza słuszność tej decyzji.

  • Trzeba śledziony, by wyleczyć serce

  • Badania kliniczne szansą chorych na raka dzieci

  • Ćwicz dla siebie i dziecka

  • Czerniak – 5 liter, które ratują życie

  • AdobeStock

    VR - nowe narzędzie do leczenia fobii

    Zdaniem dr Agnieszki Popławskiej, Kierownika Zakładu Psychologii Organizacji i Marketingu Uniwersytetu SWPS w Sopocie psychoterapie z wykorzystaniem AI to tylko kwestia czasu. VR-owe gogle są już powszechne, teraz czas na specjalne VR-owe pokoje, gdzie można np. zmierzyć się z fobiami albo popracować nad uzależnieniami. Specjalistka przekonuje, że terapia wspomagana VR daje dużo lepsze efekty.

  • Źródło głosu

  • Supermoce ludzkiego ciała

Serwisy ogólnodostępne PAP