Uwaga na depresję u seniorów!

Rozpoznawanie depresji jest u osób starszych utrudnione. Czasem trudno ocenić, czy objawy wynikają z depresji czy zaburzeń otępiennych. Niezwykle niebezpieczne jest też dość powszechne przekonanie społeczne, że starość łączy się z przygnębieniem i smutkiem.

Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne
Fot. PAP/Zdjęcie ilustracyjne

Najlepsze wyniki leczenia depresji uzyskuje się łącząc farmakoterapię z psychoterapią. Tymczasem badania wskazują, że w Polsce leczenie depresji u osób starszych niedomaga.

Z grupy osób badanych przez naukowców biorących udział w projekcie PolSenior niewiele ponad połowa seniorów z rozpoznaną depresją przyjmowała leki antydepresyjne pomimo tego, że w trakcie badania wykazano, iż objawy depresji utrzymywały się u ponad połowy z nich.

Nie bać się antydepresantów

Dlaczego należy leczyć depresję u osób starszych?

  • ponieważ przysparza im dużo cierpienia;
  • ponieważ cierpiący na depresję senior może unikać wykonywania pewnych czynności i zadań, co wpływa na jego sprawność i możliwość normalnego życia;
  • ponieważ przebieg choroby somatycznej, a nawet jej przyczyny, mogą być uwarunkowane depresją;
  • ponieważ skuteczne leczenie depresji wpływa u osób starszych nie tylko na poprawę ich stanu psychicznego, ale i fizycznego.

Dobrze by było, gdyby osoby starsze i ich bliscy mieli świadomość pozytywnych skutków leczenia depresji. Może się okazać, że spowolnienie, kłopoty z pamięcią czy niechęć do wykonywania pewnych czynności bynajmniej nie są spowodowane otępieniem, a depresją.

Depresja mylona z otępieniem 

Naukowcy biorący udział w projekcie PolSenior wskazują, że depresja bywa fałszywie rozpoznawana jako otępienie, a źródłem problemów poznawczych osoby starszej może być nie postępujący proces neurodegeneracyjny, a depresja. Udowodnione jest przecież, że pacjenci z depresją (w każdym wieku) mają kłopoty z funkcjami poznawczymi oraz pamięcią. U osób starszych depresja może być też jednym ze zwiastunów zaburzeń poznawczych.

Źródło: K. Broczek, M. Mossakowska, A. Szybalska, E. Kozak-Szkopek, P. Ślusarczyk, K. Wieczorowska-Tobis, T. Parnowski: „Występowanie objawów depresyjnych u osób starszych” w: Monografia projektu PolSenior

Justyna Wojteczek

ZOBACZ PODOBNE

  • WHO ostrzega przed upałami: zachowaj chłodną głowę

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) pod hasłem #zachowajchłodnągłowę zainaugurowała w Polsce kampanię KeepCool, której celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat skutków fal upałów i zmian klimatycznych dla zdrowia. Kampania ma charakter paneuropejski i obejmuje działania informacyjne z poradami w zakresie zdrowia publicznego w mediach społecznościowych oraz materiały edukacyjne w wielu językach – również po polsku.

  • PAP/archiwum dra Krzyżaka

    Nurkowanie: kto bezpiecznie może uprawiać ten sport

    To sport całoroczny i choć nie każdy może go uprawiać, dziś już nie trzeba być bezwzględnie zdrową osobą, aby nurkować - przeciwwskazania są coraz mniej liczne - przyznaje dr n. med. Patryk Krzyżak, elektrofizjolog i płetwonurek, który od wielu lat zajmuje się medycyną sportów ekstremalnych i jest też lekarzem kwalifikującym do płetwonurkowania*.

  • rys. Henryk Sawka

    Ból zębów? To może być skutek uboczny interakcji leków

    Materiał promocyjny

    Czy wiesz, że wiele problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób starszych, jest wynikiem niewłaściwego stosowania leków? Niezależnie od tego, czy chodzi o zaniedbanie terapii, czy jej nieświadome odstawianie, skutki mogą okazać się poważne – od bólu zębów, aż po powikłania zagrażające życiu. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ich problemy zdrowotne są ściśle powiązane z lekami, które zażywają.

  • AdobeStock

    Choroby przyzębia infekują cały organizm

    Problemy z dziąsłami mogą sprzyjać rozwojowi chorób sercowo-naczyniowych czy nowotworów, a z drugiej strony być objawem m.in. cukrzycy. Najnowsze badania wykazują również związek między zapaleniem przyzębia a zaburzeniami poznawczymi oraz demencją.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Między cukrem trzcinowym i białym znak równości

    Cukier trzcinowy to wciąż sacharoza, czyli ta sama cząsteczka, która zawarta jest w cukrze białym. Na ich tle syrop glukozowo-fruktozowy nie jawi się wcale „zdrowszą” alternatywą – wyjaśnia dr Katarzyna Wolnicka, specjalistka w dziedzinie dietetyki i edukacji żywieniowej z Instytutu Zrównoważonego Żywienia.

  • Czy cukier jest zdrowszy od syropu glukozowo-fruktozowego?

  • Co warto wiedzieć o antyoksydantach

  • Badanie: ponad połowa mężczyzn podejrzewa u siebie problem z erekcją

  • Co się dzieje z ciałem człowieka, gdy trafi w nie piorun

  • Adobe

    Salmonella – sprytna i śmiertelnie niebezpieczna

    Latem szczególnie łatwo o zatrucia pokarmowe wywołane przez bakterie z rodzaju Salmonella. Wysoka temperatura sprzyja namnażaniu tych drobnoustrojów w żywności, zwłaszcza gdy nie jest ona właściwie przechowywana. W efekcie salmonelloza – infekcja pokarmowa spowodowana przez pałeczki Salmonella – staje się w wakacje częstym problemem zdrowotnym. 

  • Nie przedawkuj fluoru w herbacie

  • W upały pij wodę, ilekroć czujesz pragnienie

Serwisy ogólnodostępne PAP