Polski lekarz wśród 100 najlepszych na świecie

Dr n. med. Maciej Michalak został uznany za jednego ze 100 najlepszych lekarzy na świecie. Tytuł ten otrzymał za znaczący wkład w rozwój stomatologii i szeroko rozumianej medycyny oraz inspirowanie innych wzorową postawą lekarza.

Archiwum prywatne
Archiwum prywatne

Nagroda przyznawana jest w dziedzinie stomatologii, medycyny, farmacji, optometrii, chiropraktyki przez Global Summit Institute. W tym roku wydarzenie zgromadziło ok. 1000 wybitnych umysłów medycznych z ponad 150 krajów.

„To wielkie wyróżnienie i bodziec, by nadal się rozwijać. Nagrodę przyznano mi za całokształt pracy. Głównie to osiągnięcia związane z implantologią - wąski implant 2.9, który otrzymał kilka nagród, ale też stomatologia ceramiczna i biologiczna. To innowacyjna dziedzina stomatologii, która w Polsce dopiero raczkuje” -  przyznaje dr Michalak. 

fot. natali_mis/Adobe Stock

Stomatologia przyszłości – wyrastające trzecie zęby

Dzięki tej nagrodzie lekarz jako jedyny reprezentant Polski dołączył do wybitnego grona laureatów, w tym m.in. prof. Mauricio Almeida Cardoso (Brazylia), prof. Keita Kobayashi (Japonia), prof. Tiziano Testori (Włochy), dra Herberta Fritsche (USA) czy dra Yaw Twuma (Ghana). 

Wyróżnienie wręczono podczas Gali Lekarzy Świata 2025, która była zwieńczeniem Międzynarodowego Kongresu AIO „Decade of Dental Innovation", odbywającego się 12-14 czerwca 2025 roku na Sardynii we Włoszech.


____________________________________________________ 

Maciej Michalak jest dr n. med., ukończył z wyróżnieniem Rektora UM I Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologicznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz studia – zarządzanie podmiotami leczniczymi na SGH w Warszawie. Pracował w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej. Pierwszy i jedyny Polak w World Academy of Growth Factors & Stem Cells in Dentistry. Koordynator szkoleń praktycznych kongresu FDI 2016 oraz członek sądu koleżeńskiego Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia. Współzałożyciel i Prezes Zarządu BE ACTIVE DENTIST. Prezydent ZG PTSS w latach 2010–2013, obecnie Członek Honorowy.

Laureat ogólnopolskiej nagrody Nobel Studencki w branży medycznej i nauk o zdrowiu oraz nagrody Primus Inter Pares 2009. Autor i współautor 43 publikacji naukowych w czasopismach polskich i zagranicznych. Autor książki „Rola lekarza dentysty w rozpoznawaniu przemocy wobec dzieci” pomysłodawca tłumaczenia i tłumacz książki „Handbook of Local Anesthesia” dla wydawnictwa Elsevier oraz „Implantoprotetyka” dla wydawnictwa Edra.

W 2022 r. otrzymał tytuł Master in Advanced Oral Surgery and Dental Implants na prestiżowym włoskim Uniwersytecie Degli Studi Di Bari Aldo Moro. Prowadzi badania dot. implantologii zarówno tytanowej jak i implantów ceramicznych. Wykorzystuje terapie regeneracyjne oparte na komórkach macierzystych i czynnikach wzrostu. Wraz ze szwajcarskim zespołem rozwija zagadnienia stomatologii biologicznej.

Jest ojcem dwóch córek – Amelii i Hani. Pasjonuje go sport, w wolnych chwilach uprawia lekkoatletykę, snowboard, wspinaczkę górską oraz pilotuje samoloty. Jest mistrzem świata lekarzy w skoku w dal oraz kilkukrotnym mistrzem świata lekarzy w biegu na 100 i 200 metrów.
 

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Expert PR

    CIDP - rzadka choroba, z którą można żyć. Od 1 lipca nowa nadzieja dla pacjentów

    Materiał promocyjny

    Przewlekła zapalna demielinizacyjna polineuropatia (CIDP) to rzadka, wyniszczająca choroba neurologiczna, w której organizm atakuje własne nerwy obwodowe. Choć diagnoza zazwyczaj jest szokiem, to dzięki szybko podjętemu, nowoczesnemu leczeniu wielu pacjentów może wrócić do sprawności. Leczenie CIDP może być w Polsce realizowane w ramach programu lekowego B.67. Od 1 lipca dostępna jest w nim nowa opcja terapeutyczna - immunoglobulina podskórna z hialuronidazą, która może znacząco poprawić jakość życia pacjentów z CIDP, a także przynieść wymierne oszczędności systemowe.

  • Adobe

    Co się dzieje z ciałem człowieka, gdy trafi w nie piorun

    Piorun to jedno z najpotężniejszych zjawisk przyrodniczych – błyskawica o napięciu sięgającym nawet 10 mln woltów i prądzie liczonym w setkach kiloamperów może osiągnąć temperaturę do kilkudziesięciu tysięcy stopni. Wystarczy ułamek sekundy, by doszło do dramatycznych zaburzeń w organizmie. 

  • Adobe

    Zachowaj chłodną głowę

    O tym, jak przeżyć lato i się nie rozchorować rozmawiamy z dr Pawłem Abramczykiem, internistą z Centrum Medyczynego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Adobe

    Czy dieta wpływa na ADHD?

    Choć nadal brakuje jednoznacznych naukowych dowodów łączących zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ze sposobem odżywiania, coraz więcej przesłanek skłania badaczy do uważniejszego przyglądania się temu zagadnieniu.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Badanie: ponad połowa mężczyzn podejrzewa u siebie problem z erekcją

    Do problemów z erekcją przyznaje się ponad połowa Polaków, i to nie tylko starsi panowie – wynika z raportu „Zrozumieć męskość. Rzeczywistość polskiego mężczyzny”. W razie podejrzenia takich zaburzeń należy udać się do specjalisty, bo erekcja to złożony mechanizm fizjologiczny oparty na współdziałaniu układów: nerwowego, hormonalnego i krążenia.

  • Edukacja diabetologiczna 2D

  • Jak grillować zdrowiej

  • Zachowaj chłodną głowę

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Adobe

    Co się dzieje z ciałem człowieka, gdy trafi w nie piorun

    Piorun to jedno z najpotężniejszych zjawisk przyrodniczych – błyskawica o napięciu sięgającym nawet 10 mln woltów i prądzie liczonym w setkach kiloamperów może osiągnąć temperaturę do kilkudziesięciu tysięcy stopni. Wystarczy ułamek sekundy, by doszło do dramatycznych zaburzeń w organizmie. 

  • Choroba otyłościowa – zaburzona równowaga energetyczna

  • Nurkowanie: kto bezpiecznie może uprawiać ten sport

Serwisy ogólnodostępne PAP