Dekalog zdrowych piersi

By piersi mogły cieszyć się nie tylko koronkami, ale też zdrowiem, warto przestrzegać dekalogu zdrowych piersi. Zasady są proste i dotyczą nie tylko kobiet, ale też mężczyzn – zaznacza dr n. med. Anna Skrzypczyk-Ostaszewicz, onkolożka z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM).

Adobe Stock
Adobe Stock

1.    Ogranicz lub w ogóle wyeliminuj alkohol 

Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu. Im więcej spożyjemy go w życiu, tym większe ryzyko zachorowania na raka. 

2.    Prawidłowa masa ciała

Dietę warto skonsultować z lekarzem rodzinnym. Zapytajmy go, co ewentualnie powinniśmy zmienić w naszych przyzwyczajeniach żywieniowych. Dostarczajmy odpowiedniej ilości kalorii, nie przesadzajmy z porcjami. 

3.    Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi. Starajmy się ruszać, mniej siedźmy. 150 minut w tygodniu poświęćmy na umiarkowane ćwiczenia aerobowe, czyli przyspieszające pracę serca, a co najmniej raz w tygodniu odbywajmy trening siłowy.

4.    Karmienie piersią

Karmienie piersią może przeciwdziałać nowotworowi piersi, a im dłużej kobieta karmi, tym dłuższy okres ochronny. 

5.    Hormony

„Skojarzona terapia hormonalna, która wykorzystuje estrogen i progestagen, może zwiększać ryzyko raka piersi. Antykoncepcja hormonalna w minimalnym stopniu zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Trzeba rozważyć czy jest przestrzeń, by ją bezpiecznie stosować” – podkreśla lekarka.

6.    Rzuć palenie

Niektóre badania sugerują, że palenie tytoniu zwiększa ryzyko raka piersi. Jeśli palisz – rzuć. Poszukaj pomocy u specjalisty, jeśli nie wiesz, jak zerwać z nałogiem.

7.    Zdrowa dieta

Jako zdrowa zalecana jest dieta śródziemnomorska, która opiera się na produktach i tłuszczach roślinnych oraz rybach. Jest ona szczególnie polecana kobietom po menopauzie.

„Zbilansowana dieta pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi, a ta z kolei zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi” – wskazuje dr Skrzypczyk-Ostaszewicz.

8.    Badania profilaktyczne

Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w tym, jak wyglądają lub jakie są w dotyku twoje piersi (np. wyczujesz guzek lub zauważysz zmiany skórne), natychmiast zgłoś się do lekarza. Zapytaj, w jakim wieku powinnaś rozpocząć wykonywanie regularnych mammografii, USG i innych badań przesiewowych na podstawie historii choroby.

9.    Badania genetyczne

„Jeśli członkowie rodziny chorowali na nowotwory, to wystarczający powód, by poddać się testom genetycznym. Spotykam się z takimi opiniami: lepiej nie wiedzieć. Ale moim zdaniem lepiej taką wiedzę mieć. Ta wiedza i działania profilaktyczne mogą uchronić przed rozwojem wielu nowotworów” – zaznacza dr Skrzypczyk-Ostaszewicz. „Jesteśmy w stanie dowiedzieć się bardzo dużo o potencjale chorobotwórczym z badań” – dodaje.

10.    Profilaktyka w przypadku potwierdzonych obciążeń genetycznych

Częstsze badanie piersi, badania przesiewowe w kierunku raka piersi w młodszym wieku. Można stosować profilaktykę farmakologiczną, choć nie jest to bardzo popularne w Polsce, albo zabiegi chirurgiczne zapobiegające rakowi (profilaktyczna mastektomia, profilaktyczne usunięcie jajników).

Co zrobić dla piersi? 

„Niech piersi będą w koronkach, pielęgnujmy też ich skórę, ale przestrzegajmy przede wszystkim dekalogu” – podsumowuje lekarka.

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Szkorbut – czy na pewno choroba przeszłości? Pamiętajmy o witaminach

    Szkorbut wywoływał dawniej potworne cierpienia, a wystarczyłby choćby sok z cytryn, aby się przed nim uchronić. Dzięki postępowi nauki i większej dostępności świeżych warzyw i owoców dzisiaj choroba jest już bardzo rzadka, chociaż nadal zdarzają się jej przypadki. Szczególnie wyczuleni na to ryzyko powinni być pacjenci dializowani oraz po operacji bariatrycznej.

  • PAP

    Lekarze i pacjenci apelują o szersze udostępnienie terapii podskórnej w leczeniu hemofilii

    Materiał promocyjny

    Udostępnienie terapii podskórnej dorosłym chorym na hemofilię wpłynęłoby na poprawę jakości życia pacjentów, zmniejszając u nich ilość krwawień, wizyt lekarskich i hospitalizacji – podkreślają lekarze i organizacje wspierające pacjentów.

  • Adobe Stock

    Apiterapia: pszczoły i leczenie nowotworów

    Patronat Serwisu Zdrowie

    W Polsce rocznie odnotowuje się ponad 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe. W ich rozwoju ma znaczenie również dieta. Czy produkty pszczele mogą hamować powstawanie zmian nowotworowych? Naukowcy wiedzą coraz więcej.

  • Adobe Stock

    Podróżowanie w ciąży – co warto wiedzieć?

    Kobieta w ciąży może bezpiecznie podróżować. Należy jednak pamiętać, że ciąża to nie czas na eksperymenty. Wyjazd trzeba odpowiednio zaplanować i omówić z lekarzem prowadzącym. W podróż warto zabrać ze sobą kartę ciąży i zdrowy rozsądek.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock, Seventyfour

    Wysokie dawki witaminy D3 nie poprawiają wyników leczenia raka jelita grubego

    Od wielu lat toczą się dyskusje nad wpływem witaminy D3 na wyniki leczenia raka jelita grubego. Ostatnie ustalenia naukowe gaszą entuzjazm wywołany wcześniejszymi doniesieniami. Wyniki badania SOLARIS wskazują, że dużej dawki witaminy D3 nie można zalecać jako leczenia pacjentów z nieleczonym przerzutowym rakiem jelita grubego.

  • Szkorbut – czy na pewno choroba przeszłości? Pamiętajmy o witaminach

  • Robot Rosa pomógł naprawić kolano 75-latka

  • Milowy krok – przeszczep gałki ocznej

  • Apiterapia: pszczoły i leczenie nowotworów

    Patronat Serwisu Zdrowie
  • Adobe Stock

    Pacjent, lekarz i nauka – razem czy obok siebie?

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Nauka i technologia w medycynie dynamicznie się rozwijają, stawiając przed lekarzami nowe wyzwania. Jak przełożyć wiedzę teoretyczną na praktykę i dotrzeć z rzetelnymi informacjami na temat zdrowia do odbiorców wystawionych na powszechną dezinformację? Centralnymi zagadnieniami VI Kongresu „Zdrowie Polaków” byli pacjent, lekarz i nauka.

  • Nikt nie odda wzroku skradzionego przez jaskrę