Dekalog zdrowych piersi

By piersi mogły cieszyć się nie tylko koronkami, ale też zdrowiem, warto przestrzegać dekalogu zdrowych piersi. Zasady są proste i dotyczą nie tylko kobiet, ale też mężczyzn – zaznacza dr n. med. Anna Skrzypczyk-Ostaszewicz, onkolożka z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM).

Adobe Stock
Adobe Stock

1.    Ogranicz lub w ogóle wyeliminuj alkohol 

Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu. Im więcej spożyjemy go w życiu, tym większe ryzyko zachorowania na raka. 

2.    Prawidłowa masa ciała

Dietę warto skonsultować z lekarzem rodzinnym. Zapytajmy go, co ewentualnie powinniśmy zmienić w naszych przyzwyczajeniach żywieniowych. Dostarczajmy odpowiedniej ilości kalorii, nie przesadzajmy z porcjami. 

3.    Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi. Starajmy się ruszać, mniej siedźmy. 150 minut w tygodniu poświęćmy na umiarkowane ćwiczenia aerobowe, czyli przyspieszające pracę serca, a co najmniej raz w tygodniu odbywajmy trening siłowy.

4.    Karmienie piersią

Karmienie piersią może przeciwdziałać nowotworowi piersi, a im dłużej kobieta karmi, tym dłuższy okres ochronny. 

5.    Hormony

„Skojarzona terapia hormonalna, która wykorzystuje estrogen i progestagen, może zwiększać ryzyko raka piersi. Antykoncepcja hormonalna w minimalnym stopniu zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Trzeba rozważyć czy jest przestrzeń, by ją bezpiecznie stosować” – podkreśla lekarka.

6.    Rzuć palenie

Niektóre badania sugerują, że palenie tytoniu zwiększa ryzyko raka piersi. Jeśli palisz – rzuć. Poszukaj pomocy u specjalisty, jeśli nie wiesz, jak zerwać z nałogiem.

7.    Zdrowa dieta

Jako zdrowa zalecana jest dieta śródziemnomorska, która opiera się na produktach i tłuszczach roślinnych oraz rybach. Jest ona szczególnie polecana kobietom po menopauzie.

„Zbilansowana dieta pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi, a ta z kolei zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi” – wskazuje dr Skrzypczyk-Ostaszewicz.

8.    Badania profilaktyczne

Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w tym, jak wyglądają lub jakie są w dotyku twoje piersi (np. wyczujesz guzek lub zauważysz zmiany skórne), natychmiast zgłoś się do lekarza. Zapytaj, w jakim wieku powinnaś rozpocząć wykonywanie regularnych mammografii, USG i innych badań przesiewowych na podstawie historii choroby.

9.    Badania genetyczne

„Jeśli członkowie rodziny chorowali na nowotwory, to wystarczający powód, by poddać się testom genetycznym. Spotykam się z takimi opiniami: lepiej nie wiedzieć. Ale moim zdaniem lepiej taką wiedzę mieć. Ta wiedza i działania profilaktyczne mogą uchronić przed rozwojem wielu nowotworów” – zaznacza dr Skrzypczyk-Ostaszewicz. „Jesteśmy w stanie dowiedzieć się bardzo dużo o potencjale chorobotwórczym z badań” – dodaje.

10.    Profilaktyka w przypadku potwierdzonych obciążeń genetycznych

Częstsze badanie piersi, badania przesiewowe w kierunku raka piersi w młodszym wieku. Można stosować profilaktykę farmakologiczną, choć nie jest to bardzo popularne w Polsce, albo zabiegi chirurgiczne zapobiegające rakowi (profilaktyczna mastektomia, profilaktyczne usunięcie jajników).

Co zrobić dla piersi? 

„Niech piersi będą w koronkach, pielęgnujmy też ich skórę, ale przestrzegajmy przede wszystkim dekalogu” – podsumowuje lekarka.

Autorka

Klaudia Torchała

Klaudia Torchała - Z Polską Agencją Prasową związana od końca swoich studiów w Szkole Głównej Handlowej, czyli od ponad 20 lat. To miał być tylko kilkumiesięczny staż w redakcji biznesowej, została prawie 15 lat. W Serwisie Zdrowie od 2022 roku. Uważa, że dziennikarstwo to nie zawód, ale charakter. Przepływa kilkanaście basenów, tańczy w rytmie, snuje się po szlakach, praktykuje jogę. Woli małe kina z niewygodnymi fotelami, rowery retro. Zaczyna dzień od małej czarnej i spaceru z najwierniejszym psem - Szógerem.

ZOBACZ TEKSTY AUTORKI

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe

    Czego nie wiecie o wit. B

    Dlaczego witamin B jest kilka, a A i C tylko jedna? I czy potrzebujemy ich wszystkich, czy niektóre są ważniejsze? Może najlepiej suplementować „B-kompleks”? – to tylko niektóre z pytań, jakie przewijają się w internetowych dyskusjach. Warto poszerzyć wiedzę o wit. B, bo bywają one… niebezpieczne.

  • Marcin Oliva Soto

    Okrągły stół w Senacie RP: najwyższy czas na działania w profilaktyce stomatologicznej

    Materiał promocyjny

    Z okazji przypadającego w marcu Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej oraz trwającego Roku Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki w Senacie RP zorganizowano obrady okrągłego stołu na temat profilaktyki stomatologicznej.

  • Adobe

    Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

    Wyobraźmy sobie materiał elastyczny jak gumka, który powstał z połączenia genów owada i człowieka – i który w przyszłości posłuży do regeneracji ludzkich tkanek czy wygładzania zmarszczek. Brzmi jak science fiction? A jednak w polskim laboratorium powstają właśnie takie białka rekombinowane o niezwykłych właściwościach. 

  • fot. Igor Kohutnicki

    Zdrowie jest siłą kobiet. W Warszawie odbył się IV Kongres Zdrowia Kobiet

    Materiał promocyjny

    Zdrowe kobiety to silniejsza gospodarka, lepsze społeczeństwo i bezpieczniejsza Polska - mówiła podczas IV Kongresu Zdrowia Kobiet, który odbył się w czwartek 27 marca w Warszawie Anna Clunes, ambasadorka Wielkiej Brytanii.

NAJNOWSZE

  • Adobe

    Czego nie wiecie o wit. B

    Dlaczego witamin B jest kilka, a A i C tylko jedna? I czy potrzebujemy ich wszystkich, czy niektóre są ważniejsze? Może najlepiej suplementować „B-kompleks”? – to tylko niektóre z pytań, jakie przewijają się w internetowych dyskusjach. Warto poszerzyć wiedzę o wit. B, bo bywają one… niebezpieczne.

  • Sylkistyna i rezylastyna – nowe białka z polskiego laboratorium

  • Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk

  • Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka

  • Brak apetytu może być winą nowotworu

  • Adobe Stock

    Rozmawiajmy szczerze z dzieckiem o śmierci

    Warto dziecku wyjaśniać od samego początku, czym jest śmierć, nazywając rzeczy wprost. Dziecko może nie zrozumieć, co znaczy „odeszła”, „jest w niebie” – mówi Serwisowi Zdrowie Milena Pacuda, psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się m.in. traumą i żałobą.

  • Szybki test diagnozujący endometriozę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać