-
Diagnostyka molekularna kluczem do poprawy jakości życia chorych z rakiem piersi
Materiał promocyjnyZ badań naukowych wynika, że korzyść kliniczną z chemioterapii odnosi ograniczona grupa pacjentek. Testy wielogenowe pozwalają ustalić, czy chora będzie czerpać korzyść z chemioterapii, czy też nie. Jednak tylko co trzecia pacjentka kwalifikująca się do wykonania takiego badania słyszała o istnieniu testów wielogenowych - wynika z raportu „Perspektywa pacjentek w leczeniu raka piersi w Polsce”.
3 minuty czytania -
Nie wszystkie chore z rakiem piersi mają dostęp do nowoczesnego leczenia
Mimo że, program lekowy leczenia raka piersi należy do najbardziej rozbudowanych, to brakuje w nim nowoczesnego leku dla kobiet z rozsianą chorobą i nabytą hormonoopornością. To pacjentki, którym w Polsce możemy zaoferować jedynie paliatywną chemioterapię, mimo że w innych państwach istnieje skuteczne leczenie – mówi dr n. med. Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Mazowieckiego Szpitala Onkologicznego w Warszawie.
5 minut czytania -
Dekalog zdrowych piersi
By piersi mogły cieszyć się nie tylko koronkami, ale też zdrowiem, warto przestrzegać dekalogu zdrowych piersi. Zasady są proste i dotyczą nie tylko kobiet, ale też mężczyzn – zaznacza dr n. med. Anna Skrzypczyk-Ostaszewicz, onkolożka z Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM).
2 minuty czytania -
Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów
Movember, po polsku Wąsopad, to akcja, która ma przypominać mężczyznom na całym świecie, że warto badać się regularnie. Niektórzy wciąż o profilaktyce zapominają lub jej nie doceniają. Świadczą o tym liczby. W Polsce nawet co dziesiąty mężczyzna nie wykonał nigdy podstawowej morfologii. Z samobadaniem jest jeszcze gorzej.
3 minuty czytania -
Fałszywie dodatnie wyniki zniechęcają do kolejnych badań
Szeroko zakrojone badanie wykazało, że niektóre kobiety, u których mammografia daje fałszywie pozytywny wynik, mogą w przyszłości zrezygnować z rutynowych badań mammograficznych.
2 minuty czytania -
Zanim zbadasz geny pod kątem onkologicznym, dowiedz się więcej
– Walczę, by kobiety, które zdecydowały się na onkologiczne badanie genetyczne dostały rzetelną informację na temat swojego zdrowia. By nie musiały przechodzić niepotrzebnych zabiegów i przeżywać tak wielkiego zaskoczenia i rozczarowania jak ja – mówi Lidia Dyndor, autorka wspierającego kobiety z rakiem piersi kanału „OnkoFitka Lidka” na YouTube.
6 minut czytania -
Nie jesteś na wieki wieków pacjentką
Kiedy kobiety chore na raka piersi kończą wizyty lekarskie, terapie, potrzebują wsparcia —rodziny, znajomych, a także psychoonkologów. Czasu i zrozumienia wymaga odbudowanie poczucia bezpieczeństwa i przystosowanie się do nowej „normy”, adaptacja do zmian fizycznych, blizn po operacji, utraty włosów, zmiany wagi.
3 minuty czytania -
Cichy bohater – czyli jak przetrwać chorobę bliskich
Materiał promocyjnyOpieka nad osobami ciężko chorymi to zadanie ważne, ale i bardzo obciążające emocjonalnie. Opiekunowie pełnią nieocenioną rolę w życiu pacjentów, wspierając ich nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Bez ich zaangażowania i poświęcenia, jakość życia osób chorych mogłaby drastycznie się pogorszyć. Dlaczego więc rola opiekuna jest tak ważna?
2 minuty czytania -
Badanie krwi może uprzedzić o nawrocie choroby. Czy warto?
Nowe, ultraczułe badanie krwi może wykryć oznaki nawrotu raka piersi na wiele miesięcy przed jego wystąpieniem – ogłosili na odbywającej się w Chicago konferencji Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej naukowcy z londyńskiego Instytutu Badania Raka. Pytanie jednak czy wcześniejsze wykrycie nawrotu przełoży się na poprawę wyników leczenia.
3 minuty czytania -
Rak piersi zwiększa ryzyko ponownego zachorowania na nowotwór
Naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge przeanalizowali dane dotyczące blisko 585 tys. kobiet i mężczyzn, którzy przeżyli raka piersi. Badacze odkryli, że u kobiet ryzyko zachorowania na raka zdrowej piersi, macicy, jajnika i pewnego rodzaju białaczki było znacznie wyższe. Większe zagrożenie kolejnymi nowotworami stwierdzili także u mężczyzn.
2 minuty czytania
NAJNOWSZE
-
Niebieskie Igrzyska przekraczają Atlantyk
Co najmniej 475 300 dzieci i 2 121 placówek oświatowych z Polski oraz 9 polonijnych weźmie udział w Niebieskich Igrzyskach, by integrować i szerzyć wiedzę o spektrum autyzmu. Jest jeszcze czas, by dołączyć.
-
Wstęp do diagnozy autyzmu w bilansie dwulatka
-
Brak apetytu może być winą nowotworu
-
Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit spychają pacjentów na drugi tor
-
Operacja bariatryczna to nie koniec choroby otyłościowej