Materiał promocyjny

Dominikana zmaga się z epidemią malarii

Z najnowszych danych wynika, że w Dominikanie od 1 stycznia do 7 listopada 2024 r. odnotowano 887 przypadków malarii. Informacje te potwierdzają, że malaria pozostaje poważnym problemem zdrowotnym na Karaibach.

Adobe Stock
Adobe Stock

Służby sanitarne Dominikany wskazują, że nie jest możliwe jednoznaczne określenie, ile przypadków jest efektem lokalnej transmisji, a ile zostało zaimportowanych z innych krajów przez osoby podróżujące.  

Najwięcej lokalnych przypadków zgłoszono w prowincjach Azua i San Juan, które są obecnie uznawane za obszary o najwyższym ryzyku zachorowania. To sprawia, że Dominikana dołącza do listy krajów, gdzie malaria stanowi istotne zagrożenie zdrowotne dla lokalnej społeczności oraz turystów.  

Wielu Polaków w tym sezonie planuje spędzić święta oraz sylwestra na Karaibach oraz w wielu innych krajach tropikalnych np.  Kenii, Tanzanii, Zanzibarze, Indiach, Brazylii. Musimy pamiętać , że w tych krajach także występuje malaria.

Eksperci ds. zdrowia apelują o zwiększoną czujność oraz podjęcie odpowiednich środków zapobiegawczych wśród podróżnych. Zdecydowanie zaleca się:  

  • konsultację z lekarzem przed wyjazdem
  • stosowanie chemioprofilaktyki przeciwmalarycznej, zgodnie z zaleceniami lekarza
  • skuteczne zabezpieczenie przed ukąszeniami komarów, np. poprzez stosowanie skutecznych, bezpiecznych repelentów oraz moskitier i odzieży ochronnej.  

Dodatkowe informacje dotyczące malarii, jej objawów, profilaktyki oraz leczenia są dostępne w sekcji „Choroby transmisyjne” na stronie **Medycyna Tropikalna**. 

Bieżące zagrożenia zdrowotne na świecie można znaleźć na stronie:https://medycynatropikalna.pl.  

Malaria: globalne wyzwanie zdrowotne  

Malaria pozostaje jednym z największych zagrożeń zdrowotnych na świecie, szczególnie w regionach tropikalnych. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), każdego roku na malarię choruje około 200 milionów osób, a śmiertelność wśród zarażonych, szczególnie wśród dzieci i osób starszych, nadal jest alarmująco wysoka.  

Podróżni planujący wizyty w rejonach o podwyższonym ryzyku malarii, takich jak Dominikana, powinni szczególnie zwracać uwagę na aktualne komunikaty zdrowotne i podejmować działania prewencyjne.  

Źródło informacji: https://travelhealthpro.org.uk/outbreaks (dostęp 11 listopada 2024 r.)  

Zapraszamy wszystkich podróżnych do bieżącego śledzenia sytuacji epidemiologicznej na świecie, aby odpowiednio przygotować się na bezpieczne podróże i chronić swoje zdrowie.  

ZOBACZ PODOBNE

  • Adobe Stock

    Czym jest zespół jelita drażliwego i jakie są objawy?

    Materiał promocyjny

    Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS) to przewlekła choroba czynnościowa jelita cienkiego i grubego, której głównymi symptomami jest ból brzucha oraz zaburzenie rytmu wypróżnień. IBS obecnie jest uważany za chorobę przewlekłą i nieuleczalną, która zaniedbana znacząco obniża komfort życia.

  • Gedeon Richter Polska Sp. z o.o.

    Zdrowie kobiet w centrum uwagi. Rusza V edycja konkursu „Grant na zdrowie”

    Materiał promocyjny

    Zdrowie kobiet w Polsce zyskuje ważne wsparcie dzięki kolejnej edycji konkursu „Grant na zdrowie”, organizowanego przez Gedeon Richter Polska we współpracy z Instytutem Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Ruszyła 5. edycja programu, w ramach którego dwie zwycięskie organizacje otrzymają granty w wysokości 20 000 zł na realizację swoich projektów, które przyczynią się do poprawy jakości życia Polek.

  • Adobe Stock

    HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

    Tylko co 10 osoba aktywna seksualnie wykonała test w kierunku HIV. Wirus powodujący AIDS przenosi się głównie przez kontakty intymne niezabezpieczone prezerwatywą. Nieświadomi nosiciele nie podejmują niezbędnego leczenia i przyczyniają się do dalszego rozprzestrzeniania HIV. Warto zatem bezpłatnie i anonimowo się przetestować. Z pomocą przychodzą tu specjalne punkty diagnostyki – PKD.

  • Adobe Stock

    Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

    Movember, po polsku Wąsopad, to akcja, która ma przypominać mężczyznom na całym świecie, że warto badać się regularnie. Niektórzy wciąż o profilaktyce zapominają lub jej nie doceniają. Świadczą o tym liczby. W Polsce nawet co dziesiąty mężczyzna nie wykonał nigdy podstawowej morfologii. Z samobadaniem jest jeszcze gorzej.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Kiedy zacząć myć zęby dziecku?

    O higienę jamy ustnej dziecka należy dbać jeszcze przed wyrznięciem się pierwszego zęba, a ze szczoteczką do zębów i pastą zaznajamiać, zanim wyrośnie ono z pieluch. Samodzielność w myciu zębów owszem, ale pod czujnym okiem dorosłego i to dość długo.

  • Niejadki. Kiedy trudności w jedzeniu mają podłoże sensoryczne

  • Morfologia trwa krócej niż zapuszczanie wąsów

  • "Niepełnosprawny" czy "osoba z niepełnosprawnością"?

  • Polio: to ta choroba okaleczyła Fridę Kahlo… Czy może wrócić?

  • Adobe Stock

    HIV: kiedyś drżeliśmy, dziś ignorujemy

    Tylko co 10 osoba aktywna seksualnie wykonała test w kierunku HIV. Wirus powodujący AIDS przenosi się głównie przez kontakty intymne niezabezpieczone prezerwatywą. Nieświadomi nosiciele nie podejmują niezbędnego leczenia i przyczyniają się do dalszego rozprzestrzeniania HIV. Warto zatem bezpłatnie i anonimowo się przetestować. Z pomocą przychodzą tu specjalne punkty diagnostyki – PKD.

  • Kobiety żyją dłużej – zwłaszcza w Hiszpanii

  • Badania: pozytywne nastawienie do starości wiąże się z lepszym zdrowiem w późnym wieku