Materiał promocyjny

Dominikana zmaga się z epidemią malarii

Z najnowszych danych wynika, że w Dominikanie od 1 stycznia do 7 listopada 2024 r. odnotowano 887 przypadków malarii. Informacje te potwierdzają, że malaria pozostaje poważnym problemem zdrowotnym na Karaibach.

Adobe Stock
Adobe Stock

Służby sanitarne Dominikany wskazują, że nie jest możliwe jednoznaczne określenie, ile przypadków jest efektem lokalnej transmisji, a ile zostało zaimportowanych z innych krajów przez osoby podróżujące.  

Najwięcej lokalnych przypadków zgłoszono w prowincjach Azua i San Juan, które są obecnie uznawane za obszary o najwyższym ryzyku zachorowania. To sprawia, że Dominikana dołącza do listy krajów, gdzie malaria stanowi istotne zagrożenie zdrowotne dla lokalnej społeczności oraz turystów.  

Wielu Polaków w tym sezonie planuje spędzić święta oraz sylwestra na Karaibach oraz w wielu innych krajach tropikalnych np.  Kenii, Tanzanii, Zanzibarze, Indiach, Brazylii. Musimy pamiętać , że w tych krajach także występuje malaria.

Eksperci ds. zdrowia apelują o zwiększoną czujność oraz podjęcie odpowiednich środków zapobiegawczych wśród podróżnych. Zdecydowanie zaleca się:  

  • konsultację z lekarzem przed wyjazdem
  • stosowanie chemioprofilaktyki przeciwmalarycznej, zgodnie z zaleceniami lekarza
  • skuteczne zabezpieczenie przed ukąszeniami komarów, np. poprzez stosowanie skutecznych, bezpiecznych repelentów oraz moskitier i odzieży ochronnej.  

Dodatkowe informacje dotyczące malarii, jej objawów, profilaktyki oraz leczenia są dostępne w sekcji „Choroby transmisyjne” na stronie **Medycyna Tropikalna**. 

Bieżące zagrożenia zdrowotne na świecie można znaleźć na stronie:https://medycynatropikalna.pl.  

Malaria: globalne wyzwanie zdrowotne  

Malaria pozostaje jednym z największych zagrożeń zdrowotnych na świecie, szczególnie w regionach tropikalnych. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), każdego roku na malarię choruje około 200 milionów osób, a śmiertelność wśród zarażonych, szczególnie wśród dzieci i osób starszych, nadal jest alarmująco wysoka.  

Podróżni planujący wizyty w rejonach o podwyższonym ryzyku malarii, takich jak Dominikana, powinni szczególnie zwracać uwagę na aktualne komunikaty zdrowotne i podejmować działania prewencyjne.  

Źródło informacji: https://travelhealthpro.org.uk/outbreaks (dostęp 11 listopada 2024 r.)  

Zapraszamy wszystkich podróżnych do bieżącego śledzenia sytuacji epidemiologicznej na świecie, aby odpowiednio przygotować się na bezpieczne podróże i chronić swoje zdrowie.  

ZOBACZ PODOBNE

  • Dr Rabczenko: mężczyźni palą więcej niż kobiety, co przekłada się na poważne skrócenie długości życia.

    Materiał promocyjny

    Behawioralne czynniki ryzyka jak np. palenie papierosów silnie wpływają na zdrowie całej populacji, często te nawyki wyrabiane są w dzieciństwie pod wpływem domu i otoczenia - wskazał dr Daniel Rabczenko z Zakładu Monitorowania i Analiz Stanu Zdrowia Ludności Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB podczas konferencji prezentującej raport pt.: „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowaniach 2025”. Ekspert zwrócił uwagę, że mężczyźni palą więcej niż kobiety w każdej grupie wiekowej, co mocno skraca im życie.           

  • AdobeStock

    Proste sposoby na upały

    Uwaga - gdy jest zbyt gorąco, wentylator może nawet zaszkodzić – przestrzegają specjaliści. Istnieją jednak różne, proste metody, które w razie naprawdę wysokich temperatur pomogą zachować zdrowie i komfort.

  • Adobe

    Rodzina w podróży

    Materiał promocyjny

    O szczepionkowym wirusie polio, który w ściekach nabiera zjadliwości, bagatelizowanych meningokokach i o zapomnianej wściekliźnie. Ale przede wszystkim o tym, jak bezpiecznie wyjechać na egzotyczne wakacje rozmawiamy z dr Joanną Stryczyńską-Kazubską, lekarzem pediatrą ze Steps Clinic Poznań.

  • iStock

    Tak klimat uderza w nasze zdrowie

    Materiał promocyjny

    Zmiana klimatu oznacza realne zagrożenia dla zdrowia Polek i Polaków. Rosnąca liczba i długość fal upałów, ekstremalne zjawiska pogodowe i coraz częstsze przypadki chorób wektorowych to tylko wierzchołek góry lodowej. Ale dobra wiadomość jest taka, że wiemy, jak się na to przygotować.

NAJNOWSZE

  • AdobeStock

    Zanim kupisz przeczytaj skład

    W 2023 roku do GIS zgłoszono ponad 26 tys. nowych suplementów. "Tymczasem z raportu UOKiK i danych z Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że nie wszystkie produkty zawierają deklarowane substancje w odpowiednich dawkach. Dlatego studenci farmacji postanowili zaanagażować się w kampanię edukacyjną" - mówi mgr farmacji Artur Chojnacki Przewodniczący PTSF.

  • Proste sposoby na upały

  • Kiedy rozpocząć ćwiczenia po porodzie?

  • Lex Szarlatan uderza w pseudoterapie

  • Zawał serca bez miażdżycy. Przyczyną bywa stres, zmęczenie lub używki

  • AdobeStock

    Polskie dzieci z szansą na refundację ultranowoczesnego leczenia białaczki

    W leczeniu białaczek limfoblastycznych immunoterapia zwiększa szanse na wyzdrowienie także dzieciom z grupy wysokiego ryzyka nawrotu choroby. Daje też mniej toksycznych skutków ubocznych i nie wymaga hospitalizacji. Staramy się, aby była dostępna w ramach programu lekowego – mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Młynarski, kierownik Kliniki Pediatrii, Onkologii i Hematologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

  • Lato z komarami, swędzące lato

Serwisy ogólnodostępne PAP