Materiał promocyjny

Dominikana zmaga się z epidemią malarii

Z najnowszych danych wynika, że w Dominikanie od 1 stycznia do 7 listopada 2024 r. odnotowano 887 przypadków malarii. Informacje te potwierdzają, że malaria pozostaje poważnym problemem zdrowotnym na Karaibach.

Adobe Stock
Adobe Stock

Służby sanitarne Dominikany wskazują, że nie jest możliwe jednoznaczne określenie, ile przypadków jest efektem lokalnej transmisji, a ile zostało zaimportowanych z innych krajów przez osoby podróżujące.  

Najwięcej lokalnych przypadków zgłoszono w prowincjach Azua i San Juan, które są obecnie uznawane za obszary o najwyższym ryzyku zachorowania. To sprawia, że Dominikana dołącza do listy krajów, gdzie malaria stanowi istotne zagrożenie zdrowotne dla lokalnej społeczności oraz turystów.  

Wielu Polaków w tym sezonie planuje spędzić święta oraz sylwestra na Karaibach oraz w wielu innych krajach tropikalnych np.  Kenii, Tanzanii, Zanzibarze, Indiach, Brazylii. Musimy pamiętać , że w tych krajach także występuje malaria.

Eksperci ds. zdrowia apelują o zwiększoną czujność oraz podjęcie odpowiednich środków zapobiegawczych wśród podróżnych. Zdecydowanie zaleca się:  

  • konsultację z lekarzem przed wyjazdem
  • stosowanie chemioprofilaktyki przeciwmalarycznej, zgodnie z zaleceniami lekarza
  • skuteczne zabezpieczenie przed ukąszeniami komarów, np. poprzez stosowanie skutecznych, bezpiecznych repelentów oraz moskitier i odzieży ochronnej.  

Dodatkowe informacje dotyczące malarii, jej objawów, profilaktyki oraz leczenia są dostępne w sekcji „Choroby transmisyjne” na stronie **Medycyna Tropikalna**. 

Bieżące zagrożenia zdrowotne na świecie można znaleźć na stronie:https://medycynatropikalna.pl.  

Malaria: globalne wyzwanie zdrowotne  

Malaria pozostaje jednym z największych zagrożeń zdrowotnych na świecie, szczególnie w regionach tropikalnych. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), każdego roku na malarię choruje około 200 milionów osób, a śmiertelność wśród zarażonych, szczególnie wśród dzieci i osób starszych, nadal jest alarmująco wysoka.  

Podróżni planujący wizyty w rejonach o podwyższonym ryzyku malarii, takich jak Dominikana, powinni szczególnie zwracać uwagę na aktualne komunikaty zdrowotne i podejmować działania prewencyjne.  

Źródło informacji: https://travelhealthpro.org.uk/outbreaks (dostęp 11 listopada 2024 r.)  

Zapraszamy wszystkich podróżnych do bieżącego śledzenia sytuacji epidemiologicznej na świecie, aby odpowiednio przygotować się na bezpieczne podróże i chronić swoje zdrowie.  

ZOBACZ PODOBNE

  • PAP – kadr z filmu

    Kleszcze nie tylko w lasach - rośnie zagrożenie KZM

    Materiał promocyjny

    Kleszczowym zapaleniem mózgu (KZM) można się zarazić praktycznie wszędzie, a liczba zachorowań znacząco rośnie - od 265 przypadków w 2019 roku do 793 w ub.r. Tylko w styczniu i lutym tego roku było już 31 odnotowanych przypadków zachorowań. Tymczasem z badania „Kleszczowe zapalnie mózgu. Wiedza, praktyka i profilaktyka wśród Polek i Polaków” wynika, że chociaż zdecydowana większość respondentów, bo aż 95,3 proc., wie o tym, że kleszcze przenoszą boreliozę, to tylko 70,5 proc. słyszało o KZM.

  • Adobe

    Tężec – zagrożenie powraca wiosną

    Tężcem możemy zarazić się przez cały rok, jednak to w sezonie wiosenno-wakacyjnym odnotowuje się najwięcej przypadków. Szczególnie narażeni jesteśmy podczas prac w ogrodzie i aktywności na świeżym powietrzu – o ile nie zostaliśmy zaszczepieni.

  • Adobe Stock/HBS

    Wizyta adaptacyjna u stomatologa

    Zadbaj o zdrowe zęby swojego dziecka i zabierz je na wizytę adaptacyjną u dentysty, która pomoże mu oswoić się z gabinetem stomatologicznym i nauczy, jak dbać o zdrowe zęby.

  • Adobe

    8 powodów, by porządnie się wyspać

    Sen jest momentem wzmożonej aktywności naprawczej w organizmie. Stan wyciszenia i głębokiego odpoczynku daje ciału czas na regenerację, wzmacnia układ odpornościowy i pozwala na prawidłowe przetwarzanie informacji w mózgu.

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock/ Paweł Kacperek

    Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit spychają pacjentów na drugi tor

    Nieswoiste Choroby Zapalne Jelit to choroby, które często uniemożliwiają prowadzenie normalnego życia zawodowego, ale też utrudniają nawiązywanie bliskich relacji. By ułatwić diagnozę, skutecznie leczyć, wystarczy powiązać kilka osobno funkcjonujących elementów pod szyldem opieki kompleksowej. Na czym miałaby ona polegać, wyjaśnia prof. Grażyna Rydzewska, wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.

  • Operacja bariatryczna to nie koniec choroby otyłościowej

  • Polscy naukowcy na tropie nowych leków w SM i chorobie Crohna

  • Wizyta adaptacyjna u stomatologa

  • Deepfake medyczny to poważne zagrożenie dla zdrowia

  • Adobe

    Tężec – zagrożenie powraca wiosną

    Tężcem możemy zarazić się przez cały rok, jednak to w sezonie wiosenno-wakacyjnym odnotowuje się najwięcej przypadków. Szczególnie narażeni jesteśmy podczas prac w ogrodzie i aktywności na świeżym powietrzu – o ile nie zostaliśmy zaszczepieni.

  • Problem z węchem może oznaczać chorobę

  • 8 powodów, by porządnie się wyspać