Tag:
  • Adobe Stock/digicomphoto

    Malaria – gotowi do diagnozy i leczenia?

    Osoby wracające z tropików i mające objawy chorobowe powinny być prowadzone przez ośrodki kliniczne. Malaria to pierwsza choroba, która powinna przyjść lekarzowi do głowy, gdy pacjent wraca z Afryki. Na dzień dobry powinno się wykonać diagnostykę potwierdzającą lub wykluczającą tę chorobę – twierdzi prof. Krzysztof Korzeniewski, specjalista medycyny morskiej i tropikalnej, epidemiologii, dermatologii i wenerologii.

  • Adobe Stock

    Dominikana zmaga się z epidemią malarii

    Materiał promocyjny

    Z najnowszych danych wynika, że w Dominikanie od 1 stycznia do 7 listopada 2024 r. odnotowano 887 przypadków malarii. Informacje te potwierdzają, że malaria pozostaje poważnym problemem zdrowotnym na Karaibach.

    2 minuty czytania
  • Archiwum prywatne Monika Pinatal-Ślimak

    Misjonarka świecka: Afryka uczy żyć tu i teraz

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Misje nauczyły mnie, by żyć z dnia na dzień, niczego nie planować. Uzmysłowiły też, że najważniejsze jest bycie z drugim człowiekiem. To jest prawdziwy fundament relacji terapeutycznej – opowiada Agnieszka Nowak, pielęgniarka i misjonarka świecka. Od pół roku pracuje w lokalnym szpitalu w Bagandu w Republice Środkowoafrykańskiej.

    4 minuty czytania
  • Archiwum prywatne Agnieszka Nowak

    Polski szpital w Afryce: nie ma podziału na specjalistów i choroby

    Patronat Serwisu Zdrowie

    Niektórzy pacjenci idą do naszego szpitala kilka dni. I choć - jak na lokalne warunki jesteśmy nowoczesną placówką - to nie mamy inkubatora, a mleko w proszku dla niedożywionych dzieci płynęło drogą morską ponad rok. I nawet jeśli nie możemy wyleczyć, zdiagnozować, to czasem wystarczy po prostu być, tak po ludzku – opowiada Agnieszka Nowak pielęgniarka, przebywająca od pół roku z misją w Republice Środkowoafrykańskiej.

    8 minut czytania
  • zdj. mycteria, AdobeStock

    Egzotyczne choroby wciąż nie są naszą codziennością

    Wbrew informacjom, jakie pojawiły się ostatnio w przestrzeni publicznej, egzotyczne choroby zakaźne to w Polsce wciąż problem sporadyczny. Nadal przywozimy je głównie z zagranicznych wakacji. Aby stały się naszą codziennością, nie wystarczą upalne lata – uważa prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. 

    Prof. zw. dr hab. med. Robert Flisiak, specjalista chorób zakaźnych i Monika Grzegorowska
    4 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    ABC przygotowania się do podróży w tropiki

    Jeśli planujesz egzotyczną podróż, pamiętaj, że przygotowania do niej powinny zacząć się na kilka tygodni przed nią. Sprawdź, o co zadbać przed wyjazdem, jakich zasad przestrzegać podczas pobytu w tropikach i na co zwrócić uwagę po powrocie, aby zachować nie tylko dobre wspomnienia, ale i zdrowie.

    4 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    (Nie)bezpieczne wakacje

    Urlop może stać się koszmarem, gdy pojedziemy w miejsca, gdzie szaleją choroby zakaźne. W Europie niebezpiecznie może być na Ukrainie i w popularnej wśród polskich turystów Grecji. Przed wyjazdem warto zasięgnąć informacji o zagrożeniach i skorzystać z porady lekarskiej.

    5 minut czytania
  • Fot. PAP

    Niechciane pamiątki z wakacji – konferencja

    Jeśli po powrocie z egzotycznych wakacji masz gorączkę, biegunkę, wysypkę, bóle brzucha lub stawów - jak najszybciej udaj się do lekarza i nie zapomnij poinformować go o tym, gdzie spędziłeś wakacje.

    4 minuty czytania
  • Rys. Krzysztof "Rosa" Rosiecki

    Choroby z tropików – na większość nie ma szczepionki

    Aby wakacje w tropikach nie zamieniły się w koszmar, przed wyjazdem warto uzbroić się w wiedzę. Poznaj kilka prostych sposobów na uniknięcie zachorowania.

    5 minut czytania

NAJNOWSZE

  • Adobe Stock

    Komórki macierzyste – nadzieja w leczeniu cukrzycy

    Trwa ostatni etap badań klinicznych nad komórkami macierzystymi, które mają przejąć funkcję wyniszczonych w procesie autoagresji komórek beta trzustki u pacjentów z cukrzycą typu 1 i produkować niezbędną do życia insulinę – na początku w połączeniu z koniecznością współterapii immunosupresyjnej. O pracach naukowych i praktyce klinicznej opowiada prof. ucz., dr hab. Krzysztof Kobielak, kierownik Laboratorium Komórek Macierzystych, Rozwoju i Regeneracji Tkanek.

  • Równowaga energetyczna klucz do zdrowia

  • Etykiety alkoholu powinny ostrzegać o ryzyku raka

  • Wirusy opryszczki – globalny problem

  • Badanie: co czwarty przedszkolak ma nadwagę

  • AdobeStock

    Trendy na TikToku: szkodliwe, a nawet niebezpieczne

    Obserwujemy dziś 10 tys. dzieci w wieku od 10 do 18 lat, które publikują niepokojące i niebezpieczne treści w aplikacji TikTok. Ich wspólne motto to „nie radzę sobie z życiem". Dzielą się smutkiem, żalem, treściami autoagresywnymi czy suicydalnymi. Gdy sytuacja jest krytyczna (np. dziecko siedzi na moście lub na torach), zawiadamiamy odpowiednie organy – mówi Kinga Szostko, twórczyni portalu bezpiecznedziecko.org, w którym edukuje rodziców przed zagrożeniami czyhającymi na najmłodszych w sieci.

  • Wielkanocna rzeżucha kontra złogi amyloidu

  • Bullying karmi się ciszą i samotnością